Monstra pravěku: zážitkový příběh zve k objevování
Didaktikon, popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, je místem neformálního přístupu ke vzdělávání. Teď se v něm usídlila Monstra pravěku – expozice, v níž se najdou všichni (i ti, pro něž je Zemanova Cesta do pravěku navěky kultovním filmem).
Knižní dárky z Karolina: Husité, kolonialismus, či Santini
Kniha je vždy dárkem, s kterým pod vánočním stromečkem nemůžete udělat chybu. Proto s radostí doporučujeme tituly z Nakladatelství Karolinum, které předvánoční prezentaci knih představilo v historické budově Karolina.
Bartoň: Promlčecí lhůta u sexuálních deliktů je moc krátká
Se smíchem říká, že věnovat se tématům, kterými se obvykle zabývají ženy, mu přináší jistou konkurenční výhodu. Jinak to ale moc veselé povídání nebylo. Daniel Bartoň ve své advokátní praxi často zastupuje oběti sexualizovaného násilí.
Dvořák o rekognici: Ve vězení nesmí končit nevinní
Filmařsky je to vděčná scéna – několik očíslovaných lidí se seřadí vedle sebe a svědek mezi nimi hledá pachatele. V reálném světě to během policejního vyšetřování vypadá podobně. S rekognicí se ale pojí řada problematických aspektů.
Čtyřnozí fakultní léčitelé duší: Monty, Stella a Snow
Prestižní společenskovědní fakulta na náměstí Jana Palacha má zajímavé „obyvatele“, některé zcela nově. Ke studujícím a pracujícím přibyla i milá zvířata, koník a dva psi, co dokáží vykouzlit úsměvy a pohodu všem přítomným...
Učení zaměřené na studujícího nemá být jen fráze
„Nikdo nedonutí všechny vysokoškolské vyučující, aby se zdokonalovali v pedagogických dovednostech. Ale každý z nich může vědět, že existují různé formy výuky a strategie učení,“ říká Lucie Rohlíková ze Západočeské univerzity v Plzni.
Jana Mottlová: Pro ty, kteří se oběťmi cítí, tu jsme pořád
Hned po tragédii, která se odehrála loni 21. prosince na Filozofické fakultě UK, sestavili osmičlenný tým, který pojmenovali Univerzita a který nabídl pomocnou ruku všem obětem. Vede ho Jana Mottlová, vedoucí pražského střediska Probační a mediační služby.
Centrum resilience pomůže rozvíjet odolnost nás všech
Jeden z cílů Univerzity Karlovy pro následující roky je rozvoj odolnosti (resilience). Tragické události z 21. prosince 2023, i zátěžové situace v souvislosti s koronavirovou pandemií a válkou na Ukrajině ukázaly, jak je důležité pracovat na vlastní připravenosti na krizové situace.
Jaké to je znovu studovat a co vás ve škole neučili?
„Na kurzech si vyučující vyzkouší a na vlastní kůži zažijí nové výukové metody, s nimiž se nejspíš doposud nesetkali. Také se dozvědí jednoduché tipy, jež mohou okamžitě zařadit do své výuky,“ říká Anna Malečková, která stála u zrodu Centra podpory výuky na LFP UK.
Mluvte s AI jako s člověkem. Může vás myšlenkově posunout
„Všechno je odvislé od dobře napsané instrukce neboli promptu, pro AI. Pak je umělá inteligence schopná kvalitního feedbacku, interaktivního vzdělávání, ale dokáže i snížit míru dezinformací ve společnosti,“ říká Martin Richter z FSV UK.
Respekt, slušnost, důstojnost. Ombudsosoby přejí Karlovce
Univerzita Karlova 18. října 2024 hostí první celostátní konferenci ombudsmanů ČR. U příležitosti Mezinárodního dne ombudsmanů jsme vyzvali osoby na fakultách pověřené dohledem na „zdravou“ atmosféru a zeptali se: Co Karlovce přejete?
Na fakultách vznikají Centra podpory výuky
Stěžejním tématem konference platformy Paedagogium bude činnost fakultních Center podpory výuky a sdílení příkladů dobré praxe ze zahraničí. „Rádi bychom upevnili komunitu lidí, jejichž společným cílem je rozvíjení pedagogických dovedností akademiček a akademiků,“ říkají předseda Paedagogia David Hurný a koordinátor platformy Bartłomiej Wróblewski.
Na FSV poradí, jak nenaletět greenwashingu
„Nejlepší obal je žádný obal,“ míní Petra Koudelková z Fakulty sociálních věd UK, která se zabývá tématem komunikace udržitelnosti, té dobré i špatné praxe. Udržitelný způsob života podle ní může být relativně jednoduchý, a dokonce i levnější.
Unikátní databáze češtiny slaví. Vznikat začala před 30 lety
Díky němu víme, kde se v češtině vzalo slovo eurohujer, kde se jí houska a kde si lidé k snídani kupují pletýnky. Před 30 lety se začal rodit Český národní korpus, obrovská databáze psané i mluvené češtiny, prostřednictvím které lingvisté mohou systematicky zkoumat jazyk.
Špirit: Škvoreckého čeština nemá v literatuře obdoby
„Seděli jsme v Port Arthuru a Benno řekl: ‚Tak revoluce se vodkládá na neurčito.‘“ Touto slavnou větou začíná jeden z nejzásadnějších českých románů 20. století Zbabělci. Jeho autorovi, absolventovi FF UK, Josefu Škvoreckému, by 27. září bylo sto let.
-
FORUM 68 4/2024
Pro čtenáře FORUM nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.
-
FORUM EN 13 2024
Readers of FORUM EN can read the latest issue or older ones in our complete online archive.