Helena Zdráhalová

Helena Zdráhalová

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. Její láska k literatuře ji dovedla až do tiskového oddělení Festivalu spisovatelů Praha, kde získala i zkušenosti s produkcí. Pracovala v časopisu Týden a v Lidových novinách. Na konci roku 2011 se zapojila do médií Univerzity Karlovy. Tím začala další etapa jejího vysokoškolského vzdělávání, neboť není dne, kdy by se při své práci nenaučila něco nového.

Stážoval v Evropské komisi a podílel se na přípravách předsednictví EU. Doktorand PF UK Jiří Culka patří do první skupiny českých vysokoškoláků, kteří získali vládní stipendium na College of Europe.

Scheuermannovou kyfózou a idiopatickou skoliózou, nejčastějšími vadami páteře, trpí asi 10 % populace. Mezi nimi i Tadeáš Řáha. Veden vlastní zkušeností z pozdního odhalení nemoci, rozjel kampaň zaměřenou na včasnou diagnostiku.

Narodila se s dětskou mozkovou obrnou. Od školky ji zařazovali do speciálních tříd a nikdo se nezabýval tím, že i když má pohybový hendikep, intelektuálně je na tom víc než dobře. Až na střední speciální škole začalo být jasné, že tam Kristína Gažiová nepatří. 

Jiří Hana, absolvent MFF UK, kde dosud přednáší, je spoluzakladatel firmy Geneea. Ta zpřístupňuje technologie na zpracování jazyka firmám, které pracují s velkými objemy textů nebo nahrávek, třeba médiím, kde pomáhá novinářům s nudnými nebo rutinními úkoly.

Ve společnosti jsou neviditelní, proto se jim říká skleněné děti. Řeč je o sourozencích dětí se speciálními potřebami. S jakými problémy se potýkají, jaké mají rodinné vztahy a osobní životy? Tyto otázky si klade dokumentární film Ta druhá i sociologický výzkum, který vedla Ema Turnerová z FF UK.

úterý, 18. březen 2025 07:12

Úřady jsme naučili sdílet data

Veřejná správa shromažďuje a pracuje s obrovským množstvím dat. I ta, která nepodléhají utajení, jsou cenným zdrojem informací, k nimž by měla mít přístup vědecká a novinářská komunita i široká veřejnost.

Nejdřív Indie, pak Keňa. Tomáš Hejda ještě na střední škole moc nevěděl, co by chtěl ve svém životě dělat. Pak se ale náhodou dostal jako brigádník do domova pro seniory a obrysy jeho životní cesty se začaly rýsovat.

Po patnácti letech úspěšné kariéry v byznysu změnila směr. Vydala se cestou služby. Eva Pavlíková pomohla vybudovat dobrovolnickou organizaci Česko.Digital a dnes stojí za platformou Byro, jejímž cílem je zlepšit pracovní prostředí úředníků a úřednic. Vedle toho začala studovat teologii na HTF UK.

Věnuje se tématu životního prostředí, má zkušenosti z práce pro neziskový sektor, působila i v nejvyšších politických patrech pražského magistrátu. Petra Kolínská ale celou dobu cítila, že jí něco chybí, rozhodla se proto dál studovat.

Využívat genderově citlivou češtinu je otázkou zdvořilosti. Zacházet férově s jazykem, který vyjadřuje jmenný rod tak výrazně jako čeština, je však někdy trochu oříšek. Vztahu genderu a jazyka se věnuje bohemistka Alena Andrlová Fidlerová z Filozofické fakulty UK. 

Nevidomí a tvorba filmu? Absolvent HTF UK Pavel Ruzyak, který absolvoval také FAMU, hodlá vyvinout za pomoci umělé inteligence kameru, která by nevidomým umožnila natáčet videa či celé filmy.

Jako rodákovi z Prostějova mu nebylo lhostejné, co se děje na místní radnici, tak se už v patnácti začal věnovat občanskému aktivismu. Postupně v Jakubu Čechovi zrálo přesvědčení, že nejvíce prospěšný společnosti bude jako právník.

Věra Jourová se stala prorektorkou UK pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie. V prvním rozhovoru v této funkci hovoří i o tom, jak je pro UK důležité se při jednáních o vědecko-výzkumné a vzdělávací politice i v těch nejvyšších patrech unijních institucí aktivně hlásit o slovo.

Proč se některé skupiny společnosti radikalizují, a jiné nikoliv? Proč lidé podléhají informačním manipulacím a podrývají stabilitu jinak relativně fungujícího státu, ve kterém žijí? Odpovědi na tyto otázky hledá Markéta Kocmanová z FSV UK.

Orální historie je unikátní metoda, která dokáže zachytit příběhy lidí, jež by se jinak do hledáčku historiků často vůbec nedostaly a upadly by v zapomnění. Jako obor se vyučuje na jediné univerzitě v České republice, a to na UK a její Fakultě humanitních studií.

Patří mezi ty, kteří stáli u zrodu FHS UK, a vytyčili směr, jímž se fakulta bude ubírat. Marie Dohnalová založila nejen u nás, ale i ve světě unikátní obor Studia občanské společnosti, jenž nabízí ucelené vzdělávání zaměřené na organizovanou občanskou společnost a na takzvaný třetí sektor.

Když před několika lety začala Čína oživovat myšlenku Hedvábné cesty, profesoru Michalu Tomáškovi z Právnické fakulty UK to vnuklo nápad. Nahlédl do historie, aby na pozadí dávných obchodních cest a mezinárodních kontaktů Číny vykreslil vývoj právní kultury země.

Zlo, které loni 21. prosince zasáhlo univerzitu a celou společnost, způsobilo mnoha lidem obrovský zármutek, vyvolalo ale také vlnu lidské sounáležitosti a laskavosti. A právě o ní natočila režisérka Markéta Oddfish Nešlehová dokumentární film.

Ve svém výzkumu se vrací až ke vzniku života na Zemi. Spát jí nedá především 20 aminokyselin, které od samého počátku tvoří bílkoviny všech organismů od těch nejjednodušších až po člověka. Jak by vypadal život, kdyby se jejich počet změnil, a mohl by vůbec vzniknout?

Stranou loňským událostem nezůstali ani studenti a studentky psychologie na Filozofické fakultě UK. Ihned po tragédii začali přemýšlet o tom, jak by se mohli zapojit do pomoci. Tak se zrodil spolek Peerko.

Strana 1 z 8