Hubálková: Komunikace vědy je pro univerzity skvělé PR

Foto: Veronika Vachule Nehasilová, Vladimír Šigut
pátek, 6. prosinec 2024 12:47

Pavla Hubálková pomáhá vědkyním a vědcům lépe a efektivněji komunikovat výsledky jejich bádání. Letos za to obdržela Cenu za popularizaci výzkumu. Přes čtyři roky působila i v magazínu UK Forum, kde s kariérou v oblasti „science communication“ začínala.

Jako prorektor pro PR řeším vedle klasické „propagační“ agendy i mnoho mimořádných událostí, které se univerzity více či méně dotýkají. Přesto jsem se rozhodl mezi ostatní povinnosti vtěsnat tuto úvahu. Možná obdobné dilema řeší více akademiček a akademiků - střet vědeckých, pedagogických a úředních agend.

Aarhus University je druhou největší a druhou nejstarší univerzitou v Dánsku a vyniká silným mezinárodním zaměřením a interdisciplinárním přístupem ke vzdělávání a výzkumu, což jí umožňuje efektivně řešit komplexní globální výzvy. 

Diplomová práce je zpravidla jednou z podmínek pro řádné ukončení vysokoškolského studia. K čemu je vlastně dobrá a není požadavek na sepsání desítky stran dlouhého textu v dnešní době už přežitek? Nad tím se zamýšlí Martin Zelinka, který obhájil "diplomku" na katedře Orální historie – soudobých dějin FHS UK.

Na Technische Universität Berlin (TU Berlin) kladou velký důraz na spolupráci, a to jak mezi fakultami a obory, ale i napříč berlínskými univerzitami. Prázdnými frázemi není ani „přenos poznatků do praxe a řešení celospolečenských výzev.“ 

Predátorské publikace ovládly politický a částečně i veřejný prostor. Než se na ně po nástupu nového ministra pro vědu opět zapomene, je dobré se na chvíli zastavit. Moralizování a idealistické představy nechám na jiné a zkusím přidat trochu reálného, mezinárodního, vědně-politického kontextu.

Jak číst žebříčky škol? Význam mají, ale nepřeceňujme je

Foto: Vladimír Šigut, Martin Rychlík, Shutterstock
středa, 21. únor 2024 09:08

Akademiky nepříliš milované, ale veřejností hojně sledované „pořadí“ světových univerzit budí emoce. Rankingy, žebříčky, poměřování... Šestnáct univerzit včetně úspěšného Utrechtu či britské Loughborough University jim řeklo ne.

FORUM 2023 a stovky rozhovorů: osobnosti, projekty, místa

Autor:
Foto: Vladimír Šigut, Hynek Glos, Michal Novotný
pondělí, 1. leden 2024 16:12

Redakce magazínu FORUM i v roce 2023 dělala vše pro to, aby čtenářům nejen z prostředí Univerzity Karlovy přiblížila dění na největší a nejstarší české univerzitě. Představili jsme vám během roku stovky zajímavých tváří a projektů, i řadu neobvyklých oborů nebo míst.

Rezonujícím tématem posledních měsíců je umělá inteligence. Koho jiného tedy pozvat na rozhovor o Karlovce než světovou AI celebritu: ChatGPT v nejnovější verzi! Tázali jsme se dlouho, zpovídaný (zpovídaná, zpovídané) reagoval/a/o rychle. A prý má i smysl pro humor. 

Podle mezinárodních srovnání patří mezi jednu z nejlepších univerzit v Evropě a šíří nabízených oborů i orientací na vědu se velmi podobá UK. Proto se redaktorka UK Forum vydala na Univerzitu v Oslo inspirovat tím, jak ještě lépe popularizovat vědu a výzkum a rozvíjet komunikaci.

Fakulta tělesné výchovy a sportu UK slaví 70 let. Profesor Marek Waic se v následujícím textu pokusil připomenout tradici vzdělávání učitelů tělesné výchovy v českých zemích a společenský kontext i konkrétní okolnosti, za kterých se samostatná vysoká tělovýchovná škola zrodila.

Setkání s Kunderou byla inspirativní a bytostně lidská

Autor : Jakub Češka
Foto: Shutterstock, Vladimír Šigut, Wikimedia
středa, 9. srpen 2023 08:04

„Milan Kundera byl charismatický, věcný, přímočarý, s výraznou empatií, která působila dojmem jasnozřivosti. Jelikož do vás viděl, nebylo možné předstírat. Měl bedlivě zaujatou pozornost ke všemu, co jej obklopovalo,“ tak vzpomíná na zesnulého literáta docent Jakub Češka z FHS UK.

„Pokud dochází k přehlížení nevhodného chování, prolomit ticho vyžaduje odvahu. Nestačí jen doufat, že ‚u nás‘ se to neděje. Bezpečné prostředí musíme všichni aktivně vytvářet,“ píše ve svém komentáři Martin Zelinka, student FHS UK.

Česká univerzitní polonistika slaví sto let. Začínala na UK

Autor : Wojciech Bednarek
Foto: Polský institut, repro
pátek, 19. květen 2023 15:34

Česká, ale i slovenská  polonistika slaví sté výročí od svého vzniku, který je spjat i s Univerzitou Karlovou a polským vědcem Marianem Szyjkowským. Expertů na dějiny i současnost polonistiky se ptal Wojciech Bednarek z Polského institutu v Praze.

Mise UK v UK? Londýn, Cardiff, St Andrews i Edinburgh

Autor : Jaromír Soukup
Foto: Otakar Fojt, Britská ambasáda
středa, 10. květen 2023 08:32

Londýn, Cardiff, St Andrews a Edinburgh, čtyři města a šest univerzit v Anglii, Walesu i Skotsku. Takové byly cíle delegace z Univerzity Karlovy. Koncem března se uskutečnila „mise UK v UK“, jež měla za cíl posílit vztahy mezi českou univerzitou a britskými institucemi.

Strana 1 z 5