Články dle značky: Video
Aarhus University: Důraz na vědu a její společenský dopad
Aarhus University je druhou největší a druhou nejstarší univerzitou v Dánsku a vyniká silným mezinárodním zaměřením a interdisciplinárním přístupem ke vzdělávání a výzkumu, což jí umožňuje efektivně řešit komplexní globální výzvy.
Věda na UK: Vyvíjí technologie pro prevenci těhotenských komplikací
„Náš dlouhodobý výzkum je věnován vývoji nových technologií pro prvotrimestrální screening těhotenských komplikací,“ říká vědkyně-lékařka Ilona Hromadníková z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro péči o matku a dítě.
Unikátní databáze češtiny slaví. Vznikat začala před 30 lety
Díky němu víme, kde se v češtině vzalo slovo eurohujer, kde se jí houska a kde si lidé k snídani kupují pletýnky. Před 30 lety se začal rodit Český národní korpus, obrovská databáze psané i mluvené češtiny, prostřednictvím které lingvisté mohou systematicky zkoumat jazyk.
K vědě na Karlovce patří elitní evropské granty i top ceny
Za současného vedení přibyl Univerzitě Karlově půltucet ERC grantů, systémové MSCA záměry, nové projekty ERA Chair, ale i ceny pro výjimečné vědkyně a vědce.
Věda na UK: Zkoumají psychologii chudoby i ochotu nechat se očkovat
„Psychologie chudoby je stále poměrně nový výzkumný směr na rozhraní ekonomie a psychologie,“ vysvětluje vědecko-partnerská dvojice Julie Chytilová a Michal Bauer z CERGE-EI a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Zkoumáme extrémy obratlovčího oka. Hlubokomořské ryby jsou velmi zajímavé v tom, že mají mnoho extrémních adaptací, ze kterých pak můžeme vyvodit závěry třeba i pro naše lidské komorové oko,“ vysvětluje evoluční bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty UK.
Věda na UK: Proč děti čtou a co je na tom nejvíce baví?
„Zkoumám dětské čtení, a to z pohledu dětí samotných a z pohledu prožívání, než nějakého výkonu a správnosti,“ říká Anežka Kuzmičová z Fakulty sociálních věd UK, která na tento výzkum získala i prestižní ERC grant. Více představuje v jedné minutě.
TU Berlin: Usilujeme o spolupráci na všech úrovních
Na Technische Universität Berlin (TU Berlin) kladou velký důraz na spolupráci, a to jak mezi fakultami a obory, ale i napříč berlínskými univerzitami. Prázdnými frázemi není ani „přenos poznatků do praxe a řešení celospolečenských výzev.“
„Budoucnost patří absolventům, kteří umí jednotlivé disciplíny propojovat a hledat řešení komplexních problémů,“ říká biolog Jan Černý z Přírodovědecké fakulty, který po vzoru špičkových zahraničních univerzit spoluzaložil nový bakalářský program Science.
Věda na UK: Kybernetická bezpečnost už není jen technický obor
„Kybernetická bezpečnost není jen o technických znalostech, zahrnuje pestrou škálu dalších oborů,“ vysvětluje v jedné minutě Lucie Kadlecová, která se po působení v zahraničí vrátila do ČR a aktuálně se věnuje propojování akademického prostředí s praxí.
Bruselský diktát! Oblíbený podcast se natáčel v Karolinu
„Vy, jako Evropská komise, nám tady chcete zavést takové nehoráznosti, jako že ženy mají mít za stejnou práci stejnou odměnu jako muži nebo rovná práva pro LGBTQI?!,“ vtipkoval novinář Ondřej Houska s vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monikou Ladmanovou během natáčení podcastu Bruselský diktát v Karolinu.
Věda na UK: Učení je skvělé v tom, že nutí člověka nezamrznout
I pedagogika je věda. Své o tom ví i učitel Daniel Pražák, který nedávno dokončil doktorské studium na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Co ho na učení nejvíce baví a co zkoumal? Odpovídá v jedné minutě.