„Zkoumáme extrémy obratlovčího oka. Hlubokomořské ryby jsou velmi zajímavé v tom, že mají mnoho extrémních adaptací, ze kterých pak můžeme vyvodit závěry třeba i pro naše lidské komorové oko,“ vysvětluje evoluční bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty UK. Více představuje v jedné minutě.
„Tento projekt navazuje na náš předchozí výzkum, který jsme publikovali v časopise Science a který se zabýval duplikací tyčinkových rhodopsinových genů a potenciálem barevného vidění v hlubokých mořích,“ líčí evoluční bioložka, která na svůj výzkum v loňském roce získala prestižní ERC Consolidator Grant.
„Hlubokomořské ryby, které zkoumáme, jsou velmi zajímavé v tom, že mají mnoho extrémních adaptací. Musely se tak totiž vyvinout v tom nehostinném prostředí hlubokého oceánu. Ty adaptace jsou často na úrovni smyslových soustav, třeba proto, aby našly svého partnera,“ shrnuje a více vysvětluje i v samostatném článku na webu UK Forum.
Věda na UK v jedné minutě Série krátkých videí Věda na UK představuje pestrost vědy na Univerzitě Karlově. V předchozích dílech svůj výzkum již představila matematička Erin Carson, učitel Daniel Pražák, odbornice na kybernetickou bezpečnost Lucie Kadlecová, biolog Jan Černý či odbornice na dětské čtenářství Anežka Kuzmičová. |