Vězeňský kaplan: Období Vánoc je pro odsouzené nejtěžší
Když za vámi zapadnou zamřížované dveře věznice, takzvaný katr, na dlouho si to zapamatujete. Pevně tenhle moment utkvěl v paměti i Pavlu Jägerovi, který do ženské věznice ve Světlé nad Sázavou začal před lety docházet coby kaplan.
Holka z Metaverse Šislerová: Technologie jsou i pro holky
„Dnešní svět technologií potřebuje i sociálně– humanitní obory. Jen programování nestačí, musíte uživatelům vysvětlit, jak a proč nové technologie používat,“ říká Julie Šislerová, která ve své práci propojuje svět nových technologií, marketingu a byznysu.
Santini by se nad úvahami o šifrách zřejmě pousmál
Jméno Santini je dnes už takřka popkulturní značkou spojenou nejen s architekturou. Kolektiv pěti autorů nyní vydal krásnou knihu Jan Blažej Santini a svět jeho architektury, o níž jsme si povídali s historikem Jakubem Bachtíkem a fotografem Martinem Mickou.
Hoskovcová: Je třeba ošetřit obrovskou ránu
„V situacích tohoto typu neuděláte nikdy všechno správně, ale vždy se snažíme každou událost využít k tomu, abychom se posunuli dál,“ říká psycholožka, která vede na Policejním prezidiu ČR skupinu krizové intervence a zapojila se do pomoci obětem střelby na Filozofické fakultě UK a pozůstalým.
Čepelíková: Podporuje nás to dobré, co ukládáme do mozku
Od tragických událostí v prosinci 2023 je klinická psycholožka Zuzana Čepelíková jednou z těch, kteří pomáhají zasaženým osobám se s touto situací vyrovnat. S kolegy formou skupinové nebo individuální terapie opečovali přes čtyři a půl tisíce lidí.
Psycholožka Gábrišová: S oběťmi mluvte narovinu
„Lidé si často pokládají otázky, jestli mají téma otevřít. Je to velmi individuální. Doporučujeme se člověka narovinu zeptat,“ říká psycholožka Julie Gábrišová z Policie ČR, která byla přítomna zásahu v budově Filozofické fakulty UK při tragických událostech v prosinci 2023.
Osobnosti UK Na lovu. Bojovaly pro Nadační fond
Čtyři výjimečné osobnosti – absolventi Univerzity Karlovy se sešli v charitativním hvězdném speciálu soutěžního pořadu Na lovu. Sice lovkyni neunikli, přesto Nadační fond UK – pro nějž soutěžili – díky Nadaci Nova neodešel s prázdnou.
Pobaltí neztratilo hrdost ani s agresory v zádech
Trýznivé zkušenosti s totalitárními režimy 20. století, deportace na Sibiř, i nejaktuálnější problémy společnosti. To všechno se promítá do současné lotyšské literatury, se kterou se mohou seznámit čeští čtenáři díky práci absolventky FF UK Anny Sedláčkové.
Havelková z Oxfordu: Jak právní systém přehlíží ženy
„Mnoho lidí v Česku žije v nejistotě, a když pak najednou začnete zpochybňovat i gender – jednu z těch ‚posledních jistot‘, je přirozené, že se setkáte s odporem,“ říká právnička Barbara Havelková, která působí na Oxfordské univerzitě.
Vyhrožování mučením byla častá metoda vyšetřování
Josef Vacek prošel tisíce raně novověkých psaných dokumentů. Jak se nový trestní řád, který stále počítá s mučením jako jednou z metod výslechu, promítá do rozhodování soudů? I to je tématem jeho výzkumu.
Cihla k cihle a luštění kolků zažehlo sběratelskou vášeň
Záliba ve shromažďování stejného typu výrobků provází lidstvo od nepaměti, lidé sbírají všechno možné. Kolik ale znáte sběratelů kolkovaných cihel? Mezi nejznámější u nás patří RNDr. Jan Zavřel, absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Dirigentka Nikol Kraft: Význam taktovky se přeceňuje
Ženy jsou mezi dirigenty stále ve výrazné menšině, nicméně Nikol Kraft šla za svým snem a uspěla. Prosadila se v dirigentských soutěžích, vedla několik známých orchestrů a má za sebou zajímavé projekty. Vedle hudby se ve volném čase zajímá o design a restaurování starého nábytku.
Zmocněnkyně pro lidská práva: Hejty už tolik neprožívám
Věnuje se problematice ohrožených dětí, inkluzivním vzděláváním, péčí o oběti domácího a sexualizovaného násilí, rovnými příležitostmi nebo duševním zdravím. Klára Šimáčková Laurenčíková je dnes vládní zmocněnkyní pro lidská práva a náměstkyní ministra pro evropské záležitosti.
Udržitelná olympiáda: elektroauta, fontány, rozdávání jídla
Olympijské hry patří tradičně mezi největší sportovní události světa, což přináší i řadu negativních dopadů. Organizátoři letošních her v Paříži však chtějí co nejvíce dbát na principy udržitelného rozvoje a připravili proto několik inovačních opatření.
Mise vás poznamená. Víc odhalí kniha, říká výsadkář
David Ježek je sedmým rokem v armádě a absolvoval i misi v Afghánistánu. Po návratu v něm uzrálo přesvědčení o svých zážitcích sepsat knihu. „Chtěl jsem detailně popsat, jak to na misi funguje, nejen zodpovědět otázky: kolik si na misi vyděláš a zabil jsi někoho?“ říká poručík výsadkářů z Chrudimi.
-
FORUM 68 4/2024
Pro čtenáře FORUM nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.
-
FORUM EN 13 2024
Readers of FORUM EN can read the latest issue or older ones in our complete online archive.