„Psychologie chudoby je stále poměrně nový výzkumný směr na rozhraní ekonomie a psychologie,“ vysvětluje vědecko-partnerská dvojice Julie Chytilová a Michal Bauer z CERGE-EI a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ve svých projektech se ale zabývají třeba i konflikty ve společnost nebo ochotou nechat se očkovat. Více představují v jedné minutě.
Julie Chytilová a Michal Bauer se zabývají otázkami v oblasti psychologie chudoby, což je poměrně nový výzkumný směr na rozhraní ekonomie a psychologie. „V podstatě se snažíme lépe porozumět tomu, jak život v chudobě ovlivňuje ekonomické rozhodování a chování lidí, například míru jejich trpělivosti,“ říká Julie Chytilová.
„Dále nás zajímají i různé formy konfliktu ve společnosti a zejména, jakým způsobem se šíří etnická nesnášenlivost, jak ozbrojené konflikty ovlivňují sociální chování a skupinovou identitu,“ doplňuje manžel-kolega Michal Bauer. Více se dočtete i v samostatném článku.
Všechna videa vznikají s českou i anglickou verzí titulků.
Během covidové pandemie se věnovali i otázce, proč se řada lidí nechtěla nechat naočkovat a ukázali, že důležitou roli hrají mylná očekávání veřejnosti o tom, co si myslí odborníci. „Ve chvíli, kdy dostali jasná statistická data o skutečných názorech odborníků, doktorů, jejich ochota nechat se naočkovat výrazně vzrostla,“ shrnuje Michal Bauer. Více jsme o studii psali v samostatném článku.
„Potěšilo nás, že výsledky výzkumu zaujaly nejen akademickou obec, protože studie se podařilo publikovat v časopise Nature, ale na základě té studie vzniklo i krátké animované video, které vlastně přibližuje výsledky i širší veřejnosti,“ dodává Julie Chytilová.
Věda na UK v jedné minutě Série krátkých videí Věda na UK představuje pestrost vědy na Univerzitě Karlově. V předchozích dílech svůj výzkum již představila matematička Erin Carson, učitel Daniel Pražák, odbornice na kybernetickou bezpečnost Lucie Kadlecová, biolog Jan Černý, odbornice na dětské čtenářství Anežka Kuzmičová či evoluční bioložka Zuzana Musilová. |