Scheuermannovou kyfózou a idiopatickou skoliózou, nejčastějšími vadami páteře, trpí asi 10 % populace. Mezi nimi i Tadeáš Řáha, student Fakulty sociálních věd UK. Veden vlastní zkušeností z pozdního odhalení nemoci, kvůli čemuž trpí chronickými bolestmi, rozjel dvoustátní kampaň zaměřenou na včasnou diagnostiku a správnou léčbu těchto vad. Za jeho iniciativu, kterou podpořila vedle dalších organizací i ministerstva zdravotnictví České a Slovenské republiky a která nemá ve světě obdoby, mu rektorka UK Milena Králíčková udělila Mimořádnou cenu rektorky.
Tadeáš Řáha s rektorkou UK Milenou Králíčkovou.
Poprvé byl Tadeáš Řáha s bolestmi zad u lékaře, když mu bylo dvanáct. I když podstoupil několik vyšetření u více lékařů, žádnou diagnózu ani potřebnou léčbu nikdo z nich nestanovil. A protože ho občasné bolesti zad v jeho běžném životě zásadně neomezovaly, dál po jejich příčinách nepátral. To se však změnilo s jeho dvacátým rokem, kdy začal postupně trpět čím dál silnějšími bolestmi. Ačkoliv podstoupil řadu vyšetření, včetně magnetické rezonance, stále nebylo jasné, co je způsobuje. Až po několika letech padla diagnóza. Ukázalo se, že Tadeáš trpí Scheuermannovou kyfózou, což je onemocnění páteře, které způsobuje předčasnou degeneraci (neboli stárnutí) páteře. Při včasném odhalení nemoci, tedy ještě během dětství a dospívání, lze intenzivní rehabilitací a nošením korzetu její progres výrazně zmírnit. V pozdějším věku už je jedinou pomocí operace, a to navíc s nejistým výsledkem. U další nejčastější vady páteře, idiopatické skoliózy, je včasná diagnóza stejně důležitá.
Tadeášův život zasažený touto diagnózou a neustálými bolestmi se převrátil vzhůru nohama. „Když jsem se dozvěděl diagnózu, nějakou dobu jsem věřil, že se s tím dá ještě něco dělat. Zkoušel jsem různé druhy cvičení, fyzikální terapie, všechno možné, co se dalo. Po půl roce jsem ale pochopil, že ta doba, kdy jsem to takto mohl léčit, tedy moje dětství, mi unikla. To bylo strašně období, kdy jsem si uvědomil, jak se to zhoršuje, kolik mi toho nemoc už vzala a kolik mi toho v budoucnu ještě vezme. To všechno spojené s chronickou bolestí mě uvrhlo do deprese, přemýšlel jsem i tom, že s tím už nechci žít. Nevěděl jsem, co dál,“ vzpomínal na náročné období svého života Tadeáš.
V té době už ale studoval na Fakultě sociálních věd UK marketingovou komunikaci a PR a narazil na příběh bývalého amerického finančníka Douga Strotta - nositele stejné nemoci, který založil mezinárodní nadaci Scheuermann’s Disease Fund pro podporu včasné diagnostiky vad páteře. „Jeho příběh mě velice inspiroval. I přes bolest, kterou trpí, dělá maximum pro ostatní pacienty a snaží se změnit systém. Dodalo mi to nový elán, vrátilo mi to chuť bojovat s nemocí. Moje zlost, že u mě nemoc neodhalili lékaři včas a že ji zlehčovali, jsem nakonec dokázal přetavit v něco produktivního,“ podotkl.
V roce 2023, vybavený znalostmi a dovednostmi ze svého studia a podporou, kterou získal od Strottovy nadace, odstartoval osvětovou zdravotní kampaň zaměřenou na zvýšení povědomí o Scheuermannově kyfóze, idiopatické skolióze a vadném držení těla a podporu včasné diagnostiky a léčby v Česku i na Slovensku.
Svým mimořádným zápalem, zaujetím pro věc a také důležitostí tématu dokázal pro projekt získat podporu ministerstev zdravotnictví České a Slovenské republiky, České pediatrické společnosti Jana Evangelisty Purkyně, organizace Mladí lékaři, Slovenské ortopedické a traumatologické společnosti nebo oborového časopisu Rehabilitácia. Podporu získal také na své domovské FSV UK od Institutu komunikačních studií a žurnalistiky, který přispěl na pokrytí nákladů kampaně. Svoji úlohu sehráli i profesionálové z oblasti komunikace na Katedře marketingové komunikace a PR, se kterými svůj projekt pravidelně konzultuje.
Tři základní otázky pro dětského pacienta: 1. Je v předklonu zřetelné ztuhlé zakulacení a/nebo asymetrie levé a pravé strany zad? 2. Stěžuje si opakovaně na nepohodlí či bolesti v zádech? 3. Má v rodině blízkého příbuzného s potvrzenou vadou páteře? Pokud je na jednu či více otázek odpovědí ano, vhodné je vyšetření u pediatra, který zašle na vyšetření RTG nebo k lékaři, který se výslovně specializuje na vady páteře. |
Tadeášovi se podařilo tématem zaplavit veřejný prostor, dostat ho do celostátních veřejnoprávních i soukromých médií, a co je pro něj nejdůležitější, mezi lékaře a lékařky, aby se už při vyšetření dětí více hlídaly příznaky vad páteře.
Tématu také věnoval svou bakalářskou práci. Založil internetové stránky, kde se lidé dozví základní informace o Scheuermannově kyfóze, idiopatické skolióze i možnostech jejich léčby, nebo se mohou zapojit do komunity lidí, kteří nemocemi trpí a sdílet své zkušenosti i psychickou podporu. Dosud přednášel na téměř dvaceti lékařských kongresech a konferencích v Česku i na Slovensku. Šíří mezi ně také informační brožurky. Sepsal i několik odborných článků do lékařských časopisů. Individuálně pomáhá každému pacientovi, který ho osloví. Vše přitom dělá jako dobrovolník ve svém volném čase. Projektu věnoval už více než 2000 hodin bezplatné práce.
Tadeáš Řáha prezentoval téma na konferenci Medidays 2025 (foto: Anna Jeřábková).
Tadeáš Řáha původně nastupoval na FSV UK s tím, že by se rád věnoval komerčnímu marketingu, osud mu ale vytyčil jinou cestu. Když úspěšně složil státnice a obhájil bakalářskou práci, rozhodl se pokračovat ve studiu na FSV UK, tentokrát v magisterském oboru Strategická komunikace. Svou budoucnost ale dnes už nevidí ve službách korporátu. Jeho nemoc mu ukázala, že svůj život raději věnuje práci v sociálním a neziskovém marketingu a tomu, co má podle něj skutečný smysl, a tím je pomoc druhým.
Bc. et Bc. Tadeáš Řáha |
Absolvoval bakalářský obor Anglický jazyk a Základy společenských věd se zaměřením na vzdělávání na Pedagogické fakultě UK a Komunikační studia se specializací Marketingová komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd UK. Dnes je magisterským studentem oboru Strategická komunikace na FSV UK. Vede dvoustátní osvětovou zdravotní kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí o Scheuermannově kyfóze, o idiopatické skolióze a vadném držení těla a podpořit jejich včasnou diagnostiku a léčbu v Česku a na Slovensku. Tématu kampaně věnoval i svou bakalářskou práci, kterou loni obhájil na FSV UK. Letos v březnu mu za jeho iniciativu udělila rektorka UK Milena Králíčková Mimořádnou cenu rektorky. |