Stážoval v Evropské komisi, má zkušenosti ze studijně-výzkumných pobytů na univerzitách napříč celým světem. Podílel se na přípravách českého předsednictví EU v roce 2022. V současnosti studuje na College of Europe v Bruggách. Doktorand Právnické fakulty UK Jiří Culka patří do první skupiny tuzemských vysokoškoláků, kteří získali vládní stipendium na studium na této prestižní instituci, která připravuje absolventy a absolventky k práci nejen v institucích EU.
Na naše setkání přišel v dobře padnoucím obleku, s elegantní pruhovanou kravatou v národních barvách. Setkali jsme se totiž hned poté, co ho na Pražském hradě přijal prezident Petr Pavel. Jiří Culka dostal pozvání na Hrad spolu s další skupinou českých občanů studujících na College of Europe, instituce nabízející postgraduální vzdělávání zaměřené na evropská studia.
„Pan prezident chtěl vyjádřit podporu Čechům, kteří mají zájem o práci v institucích EU nebo v jiných mezinárodních organizacích, jako je třeba NATO, kde ostatně v minulosti sám poměrně dlouho působil. Česká republika má zájem na tom, aby se Češi do institucí EU a do ostatních mezinárodních organizací hlásili, dlouhodobě v nich máme nízké zastoupení. V institucích EU počet českých pracovníků proporčně neodpovídá počtu pracovníků z řady jiných, co do populace podobně velkých členských států EU,“ podotkl Jiří Culka.
Prezident Petr Pavel přijal v listopadu na Pražském hradě stávající studující College of Europe i úspěšné absolventy a absolventky z minulých let (foto: Tomáš Fongus, Kancelář prezidenta republiky).
Na to už v minulosti zareagovala Univerzita Karlova spolu s Vysokou školou ekonomickou, když na popud tehdejší eurokomisařky a dnes prorektorky UK Věry Jourové a předsedy Senátu Miloše Vystrčila zavedly kurz Gateway to the EU Institutions, který zájemce připravuje na výběrová řízení do institucí EU. Jeho pilotní ročník v roce 2023 absolvoval i Jiří Culka.
Jako doktorand Právnické fakulty UK, který se dlouhodobě zajímá o problematiku EU, se posléze rozhodl využít také nové nabídky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, které tento akademický rok vůbec poprvé umožnilo i českým studujícím na vysokých školách získat stipendium na roční studium některého z oborů, které College of Europe nabízí.
Dosud státní stipendijní pobídky mířily jen úředníkům a úřednicím. Jiřímu Culkovi se na jedno ze tří udělovaných stipendií podařilo dosáhnout, a na podzim se proto přesunul do belgických Brugg, kde od té doby studuje obor EU International Relations and Diplomacy Studies.
EU Bubble
„Studoval jsem už na několika zahraničních univerzitách. Pro mě je to proto zatím opravdu unikátní zkušenost především po stránce sociální. Dostanete se do ‚EU Bubble‘, tedy multikulturního společenství lidí, které se zabývá problematikou EU. Potkáte se tam nejenom s lidmi z členských států Unie, protože zhruba 20 procent studujících v Bruggách pochází z nečlenských zemí, jsou tam Britové, Kolumbijci, Turci nebo obyvatelé některého z kavkazských států. Většina ze studujících má zájem v budoucnu pracovat v některé z institucí EU, je proto pravděpodobné, že se s touto komunitou budeme setkávat i nadále, a to je jeden z cenných přínosů studia na College, které po těch pár měsících, co v Bruggách jsem, vidím,“ podotkl Jiří Culka.
Ten vedle práv vystudoval také Mezinárodní vztahy a Balkánská, euroasijská a středoevropská studia na Fakultě sociálních věd UK. „Současně ale platí, že zastoupení Čechů a Češek je i zde na College, podobně jako v institucích EU, nízké. Letos jsme v Bruggách jen tři, jedna kolegyně pak studuje na druhém kampusu v polském Natolinu. Podobně jsou na tom ale také některé další členské státy EU z regionu střední a východní Evropy. Jsme proto rádi, že se nás letos česká vláda rozhodla prostřednictvím nového stipendijního programu podpořit,“ usmíval se.
Blue Book stáž
Zájem o téma EU u něj plně propukl, když se v konkurenci desítek tisíc lidí dostal před šesti lety na tzv. Blue Book stáž do Evropské komise. „V době, kdy jsem se začal o stáž ucházet, jsem pracoval jako koncipient v jedné velké české advokátní kanceláři. Procházel jsem tehdy fází deziluze z pracovního života v korporátním světě. Nevadilo mi vysoké pracovní nasazení, šlo spíš o to, že jsem začal zjišťovat, že mi nevyhovuje přispívat svou prací k fungování velkého nadnárodního byznysu a sloužit zájmům velkých byznysových hráčů. Napadlo mě proto zkusit se ucházet o Blue Book stáž.
Uspěl jsem a v březnu 2019 tedy odjel do Bruselu. Nevěděl jsem, co od toho čekat, nebyl jsem tehdy zaměřený na unijní problematiku nebo právo EU, ale nakonec mě to začalo nesmírně bavit. Na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž (DG COMP) Evropské komise jsem se dostal do týmu, který se zabýval antimonopolním právem a vyšetřováním velkých podnikatelských subjektů, které porušují hospodářskou soutěž. Přešel jsem tím vlastně na druhou stranu barikády. Stál jsem najednou na straně veřejného zájmu a začal jsem vidět ve své práci hlubší smysl,“ vzpomínal Jiří Culka.
Takto motivovaný se vrátil do České republiky a později našel uplatnění na Ministerstvu spravedlnosti ČR, kde pracoval na mezinárodním odboru trestním. Na ministerstvu působil i v době českého předsednictví EU v roce 2022 jako vrchní ministerský rada. „Celé předsednictví byla zajímavá a naplňující zkušenost. Pracovali jsme na různých agendách spadajících do oblasti mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech. Jezdili jsme tehdy pravidelně do Bruselu, kde jsem měl dokonce možnost spolupředsedat pracovní skupině Rady EU. Podílel jsem se ale také na organizaci Plenárního zasedání Evropské justiční sítě, které se konalo v listopadu 2022 v Praze,“ připomněl Jiří Culka. Tehdy začal také pracovat na svém doktorátu. Ve svém výzkumu se zaměřuje na válečné zločiny a zločiny proti lidskosti a jejich stíhání podle mezinárodního práva.
Když jeho působení na ministerstvu uplynulo, vydal se zpět směr Belgie. V Bruggách na College of Europe bude studovat až do června. V práci pro některou z institucí EU by rád viděl i svou budoucnost, přestože ví, že konkurence v této oblasti je obrovská.
Mgr. et Mgr. et Mgr. Jiří Culka |
Absolvent Právnické fakulty UK, kde v současné době pokračuje v doktorském studiu v oboru Mezinárodní právo. Vedle toho vystudoval další dva magisterské obory na Fakultě sociálních věd UK, a to Mezinárodní vztahy a Balkánská, euroasijská a středoevropská studia. Pobýval na studijních pobytech na univerzitách v Durhamu, v Hamburku, v Melbourne a ve Vídni. Absolvoval půlroční stáž Blue Book v Evropské komisi. Působil v advokacii a pracoval na Ministerstvu spravedlnosti ČR. Podílel se na přípravách a organizaci předsednictví ČR v Radě EU v roce 2022. V současné době studuje jako český vládní stipendista roční magisterský obor EU International Relations and Diplomacy Studies na College of Europe. |