České veslařky úspěšně reprezentovaly Univerzitu Karlovu na prestižních závodech v čínské Šanghaji. Navíc čtveřice Eliška Švejdová (FF UK), Valentýna Solařová (FTVS UK), Eliška Podrazilová (PF UK), a Barbora Podrazilová (ČZU) plnila tak trochu i roli ambasadorek, které k veslování přivedou více dívek.
Mezinárodní regata ve veslování žen, známá jako Rose Regatta, vznikla s myšlenkou zdůraznit sílu a odvahu žen nejen v tomto sportovním odvětví. V Šanghaji se Rose Regatta uskutečnila v září a dvoudenní akce se zúčastnilo 219 sportovkyň ze 41 týmů z Číny, České republiky, Nového Zélandu, Malajsie a Velké Británie. Tým českých studentek obsadil první místo v elitní kategorii ve sprintu na 1000 m ve čtyřkách párových a také druhé a třetí místo ve dvojicích v tzv. dvojskifu.
„Účast je podmíněna pozváním a my jsme zaujaly na akademickém mistrovství světa letos v létě, kde jsme s Bárou Podrazilovou obsadily druhé místo,“ vypráví o cestě do Číny Valentýna Solařová. Čínský svaz chce pořádáním regaty přitáhnout více lidí i k samotné návštěvě země, protože po covidu už jich do Číny míří podstatně méně. Nicméně hlavní důvod byla propagace veslování.
„Čína má historicky úspěšné závodníky, ale nepatří mezi veslařskou velmoc. Je tam i velmi specifický výběr do reprezentace. Vzhledem k velikosti země se dělají obrovské nábory po vesnicích a školách. Ti nejlepší se poté vyberou do veslařských center, kde mají vše zajištěné od státu,“ vypráví Valentýna, která po příjezdu se svými kolegyněmi jedno takového centrum pro mládež navštívila.
„Byly jsme pozvány do loděnice, kde trénují děti z místních škol. S nimi jsme si povídaly nejen o veslování, ale například si vyzkoušely i výrobu tradičních koláčků, tzv. „moon cakes“. „Byla to velmi zajímavá zkušenost, protože evidentně jsme pro většinu dětí byly prvními lidmi z Evropy, které kdy potkaly a také měly prvně příležitost komunikovat v angličtině,“ dodává Valentýna Solařová za družstvo, které dostalo i pozvánku na český konzulát v Šanghaji. Tam je společně s týmovou manažerkou Danielou Nacházelovou a trenérem Davidem P. Gomezem přivítal generální konzul Karel Šrol, mimojiné bývalý veslař.
A další zajímavé setkání čekalo na české veslařky po samotných závodech, kdy měly možnost si popovídat se zástupkyněmi britských univerzit o tom, jak se dá skloubit studium s veslováním v Británii, kde má tento sport dlouhou tradici. „Oxford a Cambridge, to je obrovská prestiž nejen z veslařského ale i studijního hlediska. Bývalá trenérka z Cambridge nám říkala, že se ovšem klade velký důraz na studijní výsledky, a až potom je veslování.“
Studium na britských ostrovech může být pro Valentýnu jednou z možností do budoucna, nyní ale hrdě reprezentuje Univerzitu Karlovu. Loni dokončila bakalářské studium na 3. lékařské fakultě, nyní je studentkou Fakulty tělesné výchovy a sportu UK. „Rozhodovala jsem se, jestli půjdu na magistra na FTVS nebo budu pokračovat na 3. LF UK s tím, že na sportovní fakultě to bude logicky víc zaměřeno na sport. A jsem moc ráda, naprosto to splnilo moje představy,“ říká na závěr Valentýna Solařová.