„Podle údajů Národního ústavu pro duševní zdraví (NÚDZ) během koronavirové pandemie stoupl výskyt duševních onemocnění z dvaceti na třicet procent,“ říká Lucie Šteklová, studentka pátého ročníku 1. lékařské fakulty UK a zároveň spoluautorka nové kampaně neziskové organizace Loono Dobré nitro. „Na obsahu jsme pracovaly společně s lékařkami Kateřinou Vackovou, absolventkou 1. LF UK a zakladatelkou Loono, a Martinou Čermákovou, absolventkou LF HK. Vše jsme dále konzultovaly s odborníky z psychiatrie, psychologie, ale i psychoterapeuty či odborníky na závislosti.“
Loono je nezisková organizace, kterou před sedmi lety založila Kateřina Vacková, v té době studentka medicíny na 1. LF UK. Pomocí workshopů, přednášek, podcastů, blogů a dalších aktivit vzdělávají veřejnost v oblasti prevence onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem). Nezapomínají ani na reprodukční (#doledobry) a teď nově i duševní (#dobrenitro) zdraví. |
Nová kampaň Dobré nitro prostřednictvím webinářů, panelových diskuzí, podcastů, ale i příspěvků na webu a sociálních sítí učí, jak se starat o duševní zdraví. „Duševní zdraví úzce souvisí s tím fyzickým. Na webináři se účastníci například dozví, jaké jsou příznaky duševních onemocnění a jak je rozpoznat u sebe i ve svém okolí. Zaměřujeme se na to, jaká je ta pomyslná hranice, kdy už zpozornět a vyhledat odborníka a jakého.
Nechybí ani první pomoc a praktické rady, jak o své duševní zdraví preventivně pečovat,“ vyjmenovává Lucie. A zdůrazňuje, že odborníka bychom měli vyhledat vždy, když nás něco trápí a nestačí si o tom popovídat s kamarády. „Stále přetrvává stigmatizace duševních onemocnění, lidé své duševní zdraví zanedbávají a poté končí na krizových centrech, což je pohotovost pro psychické problémy.“
Rozdíl psychiatr vs. psycholog vs. psychoterapeut vs. kouč
Zdroj: Loono. |
Na webináři je velký důraz kladen na praktické rady a tipy: „Bavíme se o pohybu, zdravé stravě, ale i spánku a sociálních vztazích, protože to vše s duševním zdravím souvisí. Kromě toho učíme i relaxační cvičení, protože stres je dnes nedílnou součástí našich životů, jen tak nezmizí a je nutné se s ním naučit pracovat,“ říká autorka nové kampaně, jejíž vznik finančně podpořilo hlavní město Praha a soukromí dárci.
Součástí kampaně jsou i podcasty na nejrůznější témata.
Vzhledem ke koronavirové pandemii bude kampaň probíhat online a Loono tým věří, že tak budou moci oslovit více lidí. „Kampaň o duševním zdraví jsme chtěli spustit už loni, ale plány nám překazil covid. Naše dřívější aktivity byly převážně o osobním setkávání, takže jsme se i my museli přesunout do online prostředí. Kromě toho naši školitelé jsou medici, kteří pomáhali a někteří stále pomáhají v nemocnicích,“ říká Lucie (na fotce vlevo během workshopu) a dodává, že péče o duševní zdraví je teď velmi aktuální téma. Kromě webináře pro dospělou veřejnost, plánují i verzi pro školy.
Součástí kampaně budou i menší webináře zaměřené vždy na konkrétní téma, jako například syndrom vyhoření, poruchy příjmu potravy, deprese a další specifická onemocnění. Tím nejbližším bude 5. května webinář Pravda o závislostech, více informací zde.
„Při tvorbě obsahu jsme vycházeli ze statistik, ale dělali jsme si i průzkum mezi lidmi – co je nejvíce zajímá, s čím se sami potýkají. Uváděli, že je teď nejvíce trápí úzkosti a deprese. Dokonce se nám ozvala již první slečna, které naše nová kampaň dodala odvahu a vyhledala pomoc. Tyto momenty nám dávají obrovský smysl,“ dodává za celý tým Loono Lucie Šteklová.
Jak duševnímu onemocnění předcházet? Snaž se dodržovat tyto nejzákladnější návyky pro své dobré nitro. Znějí možná banálně, ale mají na tvou duševní pohodu zásadní vliv.
Zdroj: Loono. |