Lůno je místem, kde vzniká nový život, je místem bezpečí i intimity. Právě taková je i stejnojmenná iniciativa, kterou před šesti lety (13. května 2014) rozjela Kateřina Vacková. Na workshopech „své“ neziskovky LOONO (čti lůno) se po celé České republice se svým týmem snaží šířit preventivní osvětu a odpovídat na otázky, na které se lidé ostýchají zeptat i svých lékařů.
Kateřino, předpokládám, že kdyby byl „normální“ květen, měla byste z větší části hlavu i ruce plné organizování kampaní Prsa koule, Žiješ srdcem a Dole dobrý... Co je jinak?
To máte pravdu, i když já se od prosince po předání ředitelování neziskovky věnuji spíše tvorbě odborného obsahu workshopů, fundraisingu a ambasadorským povinnostem. S celým týmem jsme začátkem března přešli na práci z domova. Naše edukativní aktivity jsme ihned „překlopili” do webinářů a online streamingu. Workshopy pro školy a firmy jsme přesunuli na podzim. Bohužel, kvůli současné situaci odpadá naše účast na letních kulturních festivalech, měli jsme jich v plánu více než třicet.
Pozměnit jsme z finančních důvodů museli i strategii na rok 2020. Situace je teď obecně náročná pro většinu neziskovek, Loono bohužel není výjimka. Někteří partneři ruší své závazky, vracejí se peníze z dotací. I u nás proto proběhly škrty, snižování úvazků a platů.
Loono nezůstalo stranou ani v „boji“ s Covidem.
Hned v počátcích jsme vytvořili celou řadu edukačních materiálů o koronaviru a následně je distribuovali školám, firmám a veřejným institucím. Dnes je používají stovky firem, dvě desítky nemocnic a klinik, ale také lékárny, domovy seniorů a mateřská centra. Naši školitelé (medici) pak každý den pomáhají v terénu – odebírají testy, starají se o pacienty, vozí zdravotnický materiál anebo odpovídají na infolinkách.
Mohu vás poprosit o malou rekapitulaci? Co má Loono za sebou?
Loono odstartovalo před šesti lety kampaní Sahám si na ně každý měsíc s podtitulem #prsakoule. Od té doby jsme se ale „rozrostli“ i o kampaň Žiješ srdcem (s oficiálním hashtagem #zijessrdcem), která se týká kardiovaskulárních onemocnění, jež jsou nejčastější příčinou úmrtí lidí v Česku. Nově jsme se pustili do problému souvisejícího s reprodukčním zdravím v kampani Dole dobrý (s oficiálním hashtagem #doledobry). V budoucnu bychom se rádi zaměřili na prevenci závislostí, na zdravé zuby či duševní zdraví.
Na portálu www.preventivniprohlidka.cz, kam můžete zadat svůj věk a pohlaví, zjistíte, na co máte privilegium… právě toto slovo nejlépe vystihuje podstatu věci. Poptávka roste i po „nepreventivních“ zdravotnických tématech, jako jsou např. antikoncepce či menstruace. V rámci panelových diskuzí Pravda o (termíny jsou uvedené na facebooku) pak vyvracíme nejrůznější mýty o neplodnosti, očkování, stresu a jiných mediálně horkých tématech.
Dnes už nejste zdaleka sama, jako když jste po osobní zkušenosti s rakovinou neziskovku rozjížděla…
Brzy se ke mně přidali další studenti medicíny a mladí lékaři. A následně i odborníci z oborů marketing, projektové řízení či produkce. Po pětiletém fungování už v kanceláři sedí více než patnáctičlenný organizační tým. V regionech je s námi bezmála 150 mladých lékařů, mediků, kteří veřejnost učí prevenci po celé ČR. V týmu máme i mnoho sestřiček, záchranářů, nutričních terapeutů a jiných zdravotnických pracovníků a studentů různých zdravotnických oborů. Víme totiž, že i oni jsou s pacienty v úzkém kontaktu, a jsou tedy i skvělým „kanálem” pro jejich vyškolení. Letos chceme naše stávající pobočky v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Hradci Králové rozšířit o Pardubice, Ústí nad Labem a Bratislavu. Všude tam budeme hledat nové kolegy.
Loono se může pochlubit tím, že již vyškolilo více než 80 000 lidí a z nich téměř u padesáti pomohlo objevit rakovinu i jiné závažné onemocnění v časném stádiu.
A taky máme za sebou zorganizování více než 1800 workshopů a zúčastnili jsme se 50 největších letních festivalů. Kromě toho pořádáme rozsáhlé Dny zdraví, pracujeme se základními a středními školami a staráme se o šíření edukačního materiálu do ordinací a čekáren. Materiály jsou vhodné nejen pro praktiky, ale i gynekology, dermatology, kardiology a další specialisty. Lékaři si pak mohou vybrat z širokého portfolia témat i provedení. Nejen odborníkům ze zdravotnictví slouží náš newsletter, ve kterém každý měsíc připomínáme, že je čas si zase samovyšetřit prsa a koule (návod na samovyšetření na www.loono.cz/prevence/samovysetreni – pozn. red.).
Účastníme se také lékařských konferencí, kde učíme samotné lékaře, „jak o prevenci učit”, spolupracujeme s odbornými lékařskými společnostmi, a stáváme se tak jejich rovnocenným partnerem při edukaci laické veřejnosti. Samostatnou kapitolou je pak naše účast na veřejném dění. Zapojili jsme se do projektu Pacientský hub při Ministerstvu zdravotnictví, účastníme se seminářů v Poslanecké sněmovně, a do budoucna se chceme podílet na podobě plošných preventivních programů.
Jedním z těch prvních, kterým Loono pomohlo, byl Adam, mladý kluk a můj kamarád, jehož přítelkyně našla nádor v jeho varleti poté, co přišla domů z našeho workshopu. Zrovna vařil, a když prohlásila „svlíkej se”, myslel, že budou následovat hrátky na kuchyňské lince. Ty ale rychle skončily poté, co mu nahmatala bulku na varleti. Adam se nakonec díky včasnému lékařskému zásahu vyléčil. Ale mezi téměř 50 příběhy zachráněných životů jsou i maminky, babičky nebo synové. Posledním příběhem je zpráva od tatínka sedmnáctiletého chlapce, který si díky naší #prsakoule kampani objevil rakovinu varlat. To všechno nás žene dopředu.
Účast Loona na letních hudebních festivalech je, jak bylo řečeno v úvodu rozhovoru, z logických důvodů ohrožena stejně jako jeho další působení. Jak je možné dnes, v polovině května, neziskovku podpořit?
Třeba skrze platformu Darujme.cz na https://www.darujme.cz/projekt/1200879. Pokud se mezi čtenáři najde mecenáš, pak prosím: ozvěte se nám přímo skrze web. Podpořit nás ale může kdokoliv tak, že si objedná workshop do své firmy. A jednou z nejjednodušších cest je nakoupit na charitativním e-shopu: shop.loono.cz. PŘEDEM VELKÉ DÍKY VŠEM!
„Jsem neuvěřitelně pyšná na svůj tým, co za tak krátkou dobu s tak limitovanými financemi dokázal. Přála bych si, abychom měli více zdrojů, a mohli tak ještě více školit. I když to možná vlastně není přání, je to plán, za kterým si jdeme,” říká Kateřina Vacková, absolventka 1. lékařské fakulty UK, ambasadorka OSN ČR v sekci zdraví, mentorka v programu Femme Palette, aktivní členka Aspen Institute CE a mentee (odborný partner mentora) v programu Equilibrium organizovaném British Chamber of Commerce. Za svou práci získala ocenění Forbes 30 pod 30 a v projektu MF Dnes byla jedním z Čechů roku 2016.
Nezisková organizace LOONO má velmi silnou fanouškovskou základnu na sociálních sítích – s více než 30 000 sledujícími sdílí aktuální informace, odpovídá na dotazy, streamuje: Instagram https://www.instagram.com/loonocz/ (hitem poslední doby je dvanáctidílná mozaika o antikoncepci) Facebook https://www.facebook.com/loonocz/ Twitter https://twitter.com/loonocz?lang=cs Youtube https://www.youtube.com/channel/UCfhkS2r84BH9roUmXCyNrQg LinkedIn https://www.linkedin.com/company/5306917/admin/ Další informace na www.loono.cz nebo na sociálních sítích pod @loonocz. Prozkoumat lze i oficiální hashtagy #prsakoule #zijessrdcem #doledobry #loonocz |