„Dnešní svět technologií potřebuje i sociálně– humanitní obory. Jen programování nestačí, musíte uživatelům vysvětlit, jak a proč nové technologie používat,“ říká Julie Šislerová, která ve své práci propojuje svět nových technologií, marketingu a byznysu. Mimo jiné založila iniciativu Holky v Metaverse.
„Naše současná společnost byla vytvořena muži pro muže, ženy si musely postupně vydobýt svá práva a pořád to není vyrovnané. Nesmíme dopustit, aby se to stejné zopakovalo i v metaverse,“ říká Julie Šislerová, která prostřednictvím iniciativy Holky v Metaverse přibližuje svět nejnovějších technologií ženám a boří stereotypy o tom, že „technologie nejsou pro holky“. „
Metaverse je virtuální 3D odraz našeho světa, ve kterém bude možné dělat vše, co známe z dnešního internetu, jen ještě lépe,“ vysvětluje Šislerová a jako jeden z konkrétních příkladů uvádí nakupování. „Dnes při nákupu oblečení můžeme jít do kamenného obchodu, kde si věci můžeme vyzkoušet, ale jsme limitováni nabídkou daného místa. Druhou možností je online nakupování, kde ale nevíme, zda nám oblečení sedne. V metaverse se obě možnosti zkombinují – budeme mít širokou nabídku online obchodů a zároveň si budeme moci oblečení prostřednictvím virtuálního dvojčete rovnou vyzkoušet, zjistit, jak nám sedí a minimalizovat tak případné vratky.“
Dalším příkladem klíčového využití metaverse je mezilidská komunikace, a to i na velké vzdálenosti. „V minulosti jsme měli dopisy, pak e-maily a dnes máme videohovory, což je skvělé, ale všichni cítíme, že to stále nenahradí reálné setkání. Díky metaverse se posuneme v komunikaci zase blíž. Prostřednictvím avatarů se budeme moci potkávat ve virtuálním světě – ať už u sebe v obýváku nebo kdekoli jinde, třeba ve smyšleném fantasy světě,“ líčí Julie Šislerová.
Samotný pojem metaverse se poprvé objevil v knize Snow Crash již v roce 1992. Do povědomí většiny se ale termín dostal až v roce 2021, kdy se Facebook přejmenoval na Meta. „V té době měli všichni obrovská očekávání, které vystřídalo trochu zklamání, protože nám zatím chybí dostupný hardware a funkční struktura virtuálního světa – kouzlo metaverse spočívá v přesunu dnešního online světa do 3D prostoru a v jeho propojenosti, a tam zatím nejsme,“ říká Šislerová, podle které by vývoj mohla usnadnit a urychlit umělá inteligence.
„Najednou je mnohem jednodušší tvořit virtuální prostředí a vlastní avatary. Doposud na to byla potřeba armáda designérů, grafiků, programátorů a dalších expertů, brzy bude stačit jediný prompt,“ uvádí Šislerová a zdůrazňuje, že zatím jsme stále na začátku a samotná existence technologií ještě neznamená jejich dostatečné rozšíření a dostupnost pro všechny.
Jsme na virtuální svět jako společnost připraveni? „Zaznívají názory, že nás technologie izolují od světa a uzavírají doma. Já si to nemyslím a vidím spíše potenciál, jak si můžeme být ještě blíže. Dnes je běžné mít rodinu nebo přátele po celém světě a díky virtuální a rozšířené realitě spolu budeme moci trávit mnohem kvalitnější čas, i když jsme mnoho kilometrů od sebe,“ míní Šislerová, která zároveň připomíná obrovský potenciál ve vzdělávání, průmyslu, ale i zdravotnictví.
Julie Šislerová se k technologiím dostala trochu oklikou; vystudovala bakalářský obor Sociologicko-ekonomická studia na Filozofické fakultě UK. „Tento obor byl nový, ale velmi mě zaujala kombinace sociologie a ekonomie. Jako absolventi jsme měli pomáhat firmám hledat možnosti, jak se zlepšovat, a to z pohledu lidských zdrojů, managementu, ale i z finančního hlediska,“ vzpomíná Šislerová. Na magistra pokračovala na obor Veřejná a sociální politika na Fakultě sociálních věd UK, kde ji ale přesun ze zaměření na jedince a firmy na makrospolečenský pohled během studia tolik nenaplňoval, dnes se k němu ale postupně vrací.
„Do světa technologií jsem vstoupila možná i trochu náhodou, kdy jsem se už během studia přes různé brigády dostala do T-Mobile. Začínala jsem jako týmová asistentka na IT oddělení a postupně jsem se vypracovala na IT projektovou manažerku,“ říká Šislerová, která pak dále pokračovala do oddělení marketingu. „Neskutečně mě to bavilo. Marketing v telekomunikacích totiž kreativně kombinuje sociologii a technologie – musíte pochopit, jak se chová zákazník, a ukázat mu, jaké výhody mu daný produkt nebo služba přinese, v našem případě používání mobilních aplikací,“ vzpomíná na dobu, kdy se na trhu objevovaly první chytré telefony a bylo důležité je nejenom propagovat, ale také učit zákazníky i firmy, jak je co nejefektivnější využívat. „Chytrý telefon bez obsahu – responzivních webů a aplikací – by byl jen hloupá cihla,“ uzavírá Julie Šislerová.
Přes další různé pozice v telekomunikacích se od mobilních aplikací přesunula k virtuální realitě, kdy stála u zrodu jedné z prvních českých VR heren. Odtud zamířila do pražského kreativního studia Brainz Immersive, které tvoří zážitky ve virtuální realitě a se kterým dodnes spolupracuje.
„Když jsem se dostala do VR komunity, záhy mi došlo, že na většině akcí jsem jediná holka. Musela jsem čelit nejrůznějším předsudkům a div nevysvětlovat, že tam nejsem hosteskou, ale že mě skutečně zajímá virtuální realita a že tomu taky rozumím,“ vysvětluje zakladatelka iniciativy Holky v Metaverse, jejímž cílem je propojovat ženy se zájmem o nové technologie. „Zažíváme rychlý rozvoj, objevují se nové pojmy jako virtuální a rozšířená realita, AI, web3, blockchain a NFT, krypto, což může mezi lidmi vyvolávat obavy z neznámého a ještě více se jim tak vzdalovat. Já mám dnes to štěstí, že jsem obklopena těmito novými technologiemi každý den, proto jsem se rozhodla, že chci tato témata přibližovat lidem a speciálně ženám,“ vysvětluje Šislerová.
Co by poradila dnešním mladým? „Myslím, že je jedno, jaký obor přesně studujete, důležité je si vybrat školu a typ studia, který vás naučí kriticky myslet, analyzovat problémy a hledat řešení, a to i napříč obory,“ míní Julie Šislerová a dodává, že klíčovou schopností bude i udržet si otevřenou mysl a zvídavost. „V Česku mám někdy pocit, že se držíme příliš při zdi. Inspirujme se ve světě a posouvejme hranici možného.“
Mgr. Julie Šislerová |
Vystudovala bakalářský program Sociologicko-ekonomická studia na Filozofické fakultě UK a následně magisterský program Veřejná a sociální politika na Fakultě sociálních věd UK. Dnes ve svých projektech a aktivitách propojuje svět nových technologií, marketingu a byznysu. Založila iniciativu Holky v Metaverse. |
V magazínu Forum píšeme o absolventech UK. Ale promocí to nekončí! Zůstaňte v kontaktu se svou alma mater i vy a buďte součástí společenství Univerzity Karlovy i nadále prostřednictvím Klubu Alumni.