Hostem nové epizody pořadu Stewdent Podcast, zaměřujícího se na rozhovory s mladými lidmi, kteří mají v životě skvěle našlápnuto (a Forum občas přináší ochutnávky), byl tentokrát spoluzakladatel startupu Accomango a člen letošního žebříčku Forbes 30 pod 30 Karel Zheng, 24letý absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK. „Obrovský talent, obrovský potenciál,“ chválil jej magazín.
Karel vystudoval na Matfyzu obecnou matematiku, přičemž jeho další cesta vedla přes překládání a stáž v consultingu až do venture-capitalového fondu KAYA VC (dříve Enern). Zde se hlouběji seznámil s českou i evropskou startupovou scénou a s pravidly, co vše obnáší úspěšný startup vybudovat. A nyní své nabyté znalosti využívá právě v Accomangu při budování digitální platformy pro ubytovávání pracovníků, s níž se chystá dobývat i evropský trh. Moderuje Václav Ryšlink.
Rozhovor jsme načali tím, co se Karlovi ještě během studia na Karlovce podařilo stihnout. Bavili jsme se také o byznysovém překládání v Číně, konceptu consultingu nebo čím se mu podařilo zaujmout investory z fondu a naopak čím svět rizikového kapitálu oslovil jeho. „Začalo to na LinkedInu, kde mě oslovil jeden z partnerů fondu Pavel Mucha; pak jsme šli na schůzku a tři dny potom jsem ještě nemohl spát z toho, jak velký to na mě udělalo dojem,“ říká Karel Zheng.
V podcastu jsme se následně přesunuli k tomu, čemu Karel věnuje aktuálně nejvíce času, a to k řízení vlastního startupu. Co takový startup definuje? Není startupů v dnešní době u nás až příliš?
„České startupy se hodně zlepšují, což je dáno i úspěchy třeba Rohlíku anebo Productboardu. A čím více ambiciózních firem tady bude, tím líp. Navíc kapitál už není omezen hranicemi a české firmy dokáží lákat i zahraniční investory,“ komentuje současnou situaci Karel.
Dále vysvětluje téma hiringu, se kterým má Karel za působení v Accomangu značné zkušenosti. Zajímavostí je pak fakt, že právě Accomango se stalo nejmladší investicí v historii KAYA VC - přesně toho fondu, kde Karel dříve působil. A tak jsme rozebrali i to, jak moc velký tlak vyvíjí na zakladatele startupu investorské peníze anebo jaký vztah s investory nyní má.
„Dobrý investor se nikdy necpe tam, kam nechcete, a naopak dobrý founder si umí říct o pomoc,“ popisuje Karel moderátorovi Václavovi (na společném snímku vlevo), jak by měla vypadat ideální spolupráce.