Univerzita Karlova ve spolupráci s Iniciativou Czexpats in Science spouští Young Principal Investigator Forum #YPIF – platformu pro setkávání a výměnu informací mezi mladými vedoucími výzkumných skupin ze všech institucí v Česku.
Networking je důležitou součástí všech aktivit Czexpats in Science.
Dokončit diplomku, disertaci, postdoc a založit vlastní vědeckou skupinu – pro mnohé vědce a vědkyně sen od dětství. Pomyslný vrchol vědecké kariéry s sebou ale přináší vedle vědecké nezávislosti také řadu zcela nových výzev – jak získávat granty a jak efektivně vyplňovat jejich hodnotící zprávy, jak vybírat studenty a spolupracovníky, jakou zvolit publikační strategii nebo jak hledat originální výzkumná témata? A jak k tomu všemu zvládat osobní či rodinný život?
Tyto a mnoho dalších témat chce otevírat Young PI Forum – společný projekt Univerzity Karlovy a iniciativy Czexpats in Science, která propojuje české vědce a vědkyně se zahraniční zkušeností. „Nápad na vytvoření platformy pro networking a sdílení zkušeností vzešel ‚zespodu‘ – přímo od juniorních vedoucích skupin, kteří se po zahraniční postdoktorandské zkušenosti vrátili do Česka, kde založili vlastní výzkumnou skupinu a začali čelit obdobným otázkám,“ sdílí Matouš Glanc, ředitel iniciativy Czexpats in Science a absolvent Přírodovědecké fakulty UK, který sám strávil přes sedm let na zahraničních vědeckých institucích.
Matouš Glanc na předvánoční konferenci Czexpats in Science.
„Na Univerzitě Karlově vnímáme, že založení vlastní výzkumné skupiny je zcela nová kariérní zkušenost, která s sebou přináší řadu výzev. Pro Ph. D. studenty existují nejrůznější aktivity, ale pro následné kariérní fáze jakákoli podpora chybí. Přitom vytvoření prostoru pro výměnu zkušeností může mladým vědcům a vědkyním přinést mnoho benefitů a podpořit budování jejich nezávislé vědecké pozice,“ věří rektorka UK Milena Králíčková.
Získali jsme grant a co teď?
První #YPIF setkání s podtitulem „I got a grant – and now what?“ se koná 28. února v hybridním formátu – online a fyzicky v dejvické kavárně Potrvá. „Setkání proběhne v angličtině a je otevřeno všem juniorním vedoucím výzkumných skupin ze všech univerzit a institucí v Česku,“ zdůrazňuje Matouš Glanc a dodává, že nezáleží ani na výzkumném oboru.
Tipy, triky a doporučení na správu výzkumných grantů bude na prvním setkání sdílet psycholingvistka Kateřina Chládková z Filozofické fakulty UK a Psychologického ústavu Akademie věd, která strávila mnoho let v zahraničí na univerzitách v Amsterdamu a Lipsku. Nyní díky interní grantové podpoře UK Primus vede vlastní multidisciplinární tým. Druhým řečníkem úvodní debaty bude Petr Svoboda z Přírodovědecké fakulty UK a Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Zahraniční zkušenosti sbíral především ve Spojených státech a uspěl v klání o prestižní granty Evropské výzkumné rady (ERC).
„Networkingová setkání, vždy s určitým tématem, chceme organizovat pravidelně každé dva měsíce vždy poslední úterý v měsíci. Také plánujeme vytvořit online platformu, která umožní další sdílení a výměnu informací v komunitě mladých vedoucích skupin,“ říká Adéla Jiroudková, vedoucí Odboru pro vědu a výzkum Univerzity Karlovy. Další setkání jsou naplánována na 25. dubna a 27. června.
Pozvanými řečníky prvního setkání budou Kateřina Chládková a Petr Svoboda.
„Věříme, že Young PI Forum přispěje k efektivnějšímu sdílení zkušeností a dobré praxe a vzniku ‘podpůrné sítě’ vědců v podobné situaci. Kromě zlepšení manažerských dovedností a vzniku nových vědeckých spoluprací si od projektu slibujeme také snížení rizika vyhoření v této velmi dynamické, ale mnohdy křehké fázi vědecké kariéry. To vše ve výsledku přispěje ke kultivaci akademického prostředí v Česku,“ vyjmenovává Matouš Glanc. „Doposud byli mladí vědci a vědkyně odkázáni pouze na osobní kontakty, nyní chceme taková setkávání, která velmi dobře fungují v zahraničí, podpořit systematicky a napříč obory.