Ministerstvo zdravotnictví spoléhá ve vakcinaci obyvatel proti koronaviru i na zapojení fakultních nemocnic. Na připravenost a průběh očkování se proto magazín Forum ptal děkanů zainteresovaných lékařských fakult Univerzity Karlovy. Všech pět lékařských fakult Univerzity Karlovy jasně podpořilo nezbytnost proočkování populace proti koronaviru, aby se život v zemi vrátil do „normálu“. Jak to reálně probíhá?
Největší klinickou základnou 1. lékařské fakulty UK je Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí. Očkovací centrum vzniklo v prostorách Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. LF UK a VFN. Jeho denní kapacita se pohybuje kolem 500 lidí denně.
Další vakcinační středisko vzniklo už též ve Fakultní Thomayerově nemocnici, kde bylo v uplynulých dnech zahájeno očkování rizikových pacientů a lidí věkové kategorie nad osmdesát let. V tamním pavilonu F bylo otevřeno velkokapacitní očkovací centrum pro veřejnost. Denně v něm odbaví až 350 zájemců.
„Protože část zdravotníků, tedy vysokoškolských pedagogů a studentů, přichází během praktické výuky do kontaktu s pacienty, probíhá ve všech očkovacích centrech rovněž očkování studentů a pedagogů. Považujeme to za velmi důležité,“ upřesnil pro Forum Martin Vokurka, děkan 1. LF UK. Jak dále docent Vokurka uvedl, mezi pedagogy i studenty je o očkování velký zájem.
Stovky denně očkuje i „dvojka“
Fakultními nemocnicemi 2. lékařské fakulty UK jsou velká zařízení Motol a Bulovka. Právě ve FN Bulovka, kde vzniklo zvláštní očkovací centrum, vypomáhají od zahájení očkování s vakcinací i sami studenti. Co se kapacity týče, ve FN Motol se očkuje přibližně 320 lidí denně, přičemž maximální prostupnost očkovacího centra v současných dispozicích je asi 500 očkovaných za den. Kapacita centra ve FN Bulovka je nyní zhruba 600 očkovaných za den.
„V Motole je o očkování značný zájem. Stejně jako na Bulovce, kde byli zatím očkováni především zdravotníci. Vzhledem k tomu, že důvěra zdravotníků je zásadní pro úspěch celého očkovacího programu i mezi širokou veřejností, tak nás to velmi těší,“ uvádí profesor Vladimír Komárek, děkan 2. LF UK.
Vakcíny i pro pracující studenty
Hlavními fakultními nemocnicemi 3. lékařské fakulty UK jsou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Fakultní Thomayerova nemocnice v Krči. V čase vzniku tohoto článku zde měli vakcíny k dispozici jen pro zdravotnické pracovníky a nemocné seniory. Jakmile to situace dovolí, rádi by očkovali i zaměstnance fakulty a rovněž své studenty, na čemž se děkan fakulty profesor Petr Widimský dohodl s řediteli obou nemocnic.
„Pracovníci fakulty i studenti, kteří současně pracují ve zdravotnických zařízeních, jsou de iure i de facto zdravotnickými pracovníky, a proto jejich očkování nemusí fakulta nijak dojednávat – to samozřejmě zajišťuje příslušné zdravotnické zařízení, ve kterém mají uzavřen pracovně-právní vztah. Velký počet lékařů i studentů fakulty již tak očkování v místě svého zdravotnického působení podstoupil,“ dodal pro Forum děkan. I podle jeho informací je zájem o očkování značný. Rychlejší očkování ztěžuje kromě logistických obtíží také omezený počet dodaných dávek do ČR od firem Pfizer-BioNTech a Moderna.
Děkan 3. LF v prvním sledu
„Jsem lékař a je mi 66 let, takže jsem neváhal ani minutu,“ odpovídá na otázku, zda se nechá očkovat, děkan Widimský. Ostatně stihl to hned první den – loni 27. prosince, dokonce za asistence televizních kamer, společně s ředitelem FNKV profesorem Petrem Arenbergerem.
„Předtím jsem si důkladně prostudoval všechny odborné publikace k dostupné vakcíně a výsledky mne přesvědčily, že se jedná o vakcínu bezpečnou a účinnou. Jsem naprosto jednoznačně přesvědčen, že očkováním všech osob nad padesát let věku bychom vrátili chod nemocnic do normálu, a tím by bylo i po problému pro celou Českou republiku, neboť to, co hlavně vede k současným omezením, je obava o životy starších občanů a o přetížení až kolaps nemocnic. Po naočkování celé starší části populace by takový problém měl zmizet a mohli bychom se postupně vrátit do normálního života,“ řekl děkan Widimský.
Vakcinaci proti nemoci covid-19 mají už za sebou všichni děkani „našich“ lékařských fakult. Všichni do jednoho se domnívají, že co nejrychlejší vakcinace je jedinou funkční strategií na omezení šíření viru v celé populaci, jak uvedli ve společném prohlášení na konci roku 2020.
Zájem v Plzni i Hradci Králové
Vysoký zájem ze strany vysokoškolských pedagogů a mediků o očkování hlásí i Lékařská fakulta v Plzni či Lékařská fakulta v Hradci Králové. I zde, stejně jako v Praze, je vakcinace proti covid-19 prováděna v očkovacích centrech určených státní správou, tedy ministerstvem zdravotnictví či krajskými úřady, jež očkování ve zdravotnických zařízeních řídí a mají pravomoc otevírat očkovací centra nová. Největším očkovacím centrem Plzeňského kraje se stala Fakultní nemocnice Plzeň. Odtud jsou distribuovány veškeré vakcíny do dalších zdravotnických zařízení. V půlce ledna bylo naočkováno více než 3400 zájemců z řad zaměstnanců, pacientů a lékařského personálu a hlásí se lidé starší osmdesáti let.
Ve fakultní nemocnici v Hradci Králové očkování zajišťují tři týmy; denně naočkují téměř 200 lidí. I zde byly přednostně naočkováni zdravotníci, kteří se především starají o pacienty s těžkým průběhem covidu. V druhém lednovém týdnu zde ve spolupráci s Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany vznikl ještě čtvrtý a mobilní očkovací tým, který zajišťuje vakcinaci klientů v sociálních zařízeních na Hradecku.