Přes týden je nesmlouvavým šéfem hematologické laboratoře, ale o víkendu se z něj stává tvořitel s bezbřehou fantazií, jehož prsty chutnají třeba pistáciově. Bioanalytik Zdeněk Tokár si pochvaluje, že může práci v laborce Nemocnice Na Homolce a výuku pro 3. lékařskou fakultu UK prokládat – po vzoru dortu - cukrařinou, svojí životní vášní. Právě on je autorem dortu – červené kabelky – majstrštyku, který loni nadchl diváky i porotce televizní show Peče celá země.
K cukrařině, v níž je ryzím amatérem, s oblibou a pravidelně odbíhá, když potřebuje zapomenout na zodpovědnou práci v laboratoři. Platí to prý i naopak. Do bedlivě střežených prostor hematologie a krevní banky, kde se denně rozhoduje o zdraví pacientů, jsme přijali pozvání i my.
„Analyzuji, konzultuji, řeším problémy, snažím se včas odhalit zdravotní komplikace, lékařům pomáhám nalézt optimální léčbu a taky dost papíruju,“ zahájil rozhovor výčtem činností v rámci svého pracovního zařazení vedoucí bioanalytik hematologické laboratoře Zdeněk Tokár. A hned se zeptal: „Dáte si ke kávě dortík?“ Kdo by si nedal?!
(◄ Jaká škoda, že se chuťový vjem nedá zachytit a dostatečně vypovědět! Měli jsme neuvěřitelné štěstí – právě v den rozhovoru slavil Zdeněk Tokár svátek. Dort, jehož základem je krém z tiramisu, chutnal opravdu noblesně.)
První dort? Katastrofa
Klíčovým rokem se tehdy začínajícímu vědci stal rok 2013. Byť měl čerstvě za sebou druhou atestaci z biochemie a byl v pracovní pozici bioanalytika hematologické laboratoře, přemýšlel, jak s životem naložit dál – chtěl žít zábavněji. „Do té doby jsem byl totálně oddaný své práci, na koníčky nezbýval čas,“ vzpomíná dnes Zdeněk s úsměvem.
A pokračuje: „Tehdy běžely v televizi americké pořady se soutěžemi v pečení obřích dortů. Řekl jsem si, že to zkusím také, a budu tak moci ke zdobení dortů využít cukrové květy, které mě doslova uchvátily.“ Napoprvé to však prý byla katastrofa; navíc dort „hrál“ příšernou směsicí barev. Zaťatého cukráře-amatéra ovšem první neúspěch neodradil. Však také investoval nemalé peníze do svého cukrářského vybavení – měl by snad všecko vyhodit?
Záhy se strakonickou nemocnicí, kde tehdy působil, začala šířit zvěst: zručný mladý muž, jenž tráví volný čas s vařečkou a dortovými formami, za symbolický obolus ochotně upeče, co vás napadne. O zakázky nebyla nouze, naopak! Když zájem překročil únosnou mez a Zdeňkovi se koníček stal přítěží – a přidal se i pocit profesního vyhoření –, bylo na čase sáhnout k životnímu obratu. „Změnil jsem pracoviště i přístup k cukrařině: odstěhoval jsem se do Prahy a nastoupil do Nemocnice Na Homolku, přihlásil se do Peče celá země a úspěšně prošel až do finálových kol,“ rekapituluje události z minulých let pečící sympaťák.
Znáte z TV: Peče celá země
V soutěži svými výtvory uchvacoval porotu i diváky, a to až do sedmého kola! A na co se v počátku cukrářské show těšil Zdeněk nejvíc? „Že po sobě nebudu muset umývat nádobí...,“ a že ho během pěti natáčecích týdnů a realizace dvaceti receptů bylo! „Z naší silné čtyřky – Veroniky, Zuzany, Lucky a mě – se díky pořadu stali doživotní přátelé. Jsme v každodenním spojení, víme o sobě vše – co se děje v práci i co se chystáme upéct,“ prozrazuje.
Když prý dnes Zdeňka někdo v souvislosti s touto soutěží osloví, pak většinou s dotazem na (v úvodu zmíněnou) kabelku (na fotce vpravo). Zeptat se zkusmo „musela“ i redaktorka magazínu Forum – ale proměna Zdeňkova obličeje prozradila vše: „Štve mě, že si mě lidi spojují hlavně s touhle hermeskou (odvozeno od reálné značkové kabelky, která byla při pečení vzorem – pozn. red.), přitom tenhle typ dortu fakt nevyrábím rád... Dodnes nechápu, že jsem ji v televizi stihl upéct za tři hodiny. Doma, bez stresu, s potřebným timingem mi zabrala tři dny.“
Preciznost v „labu“ i kuchyni
U koníčku zůstává. „Abych znovu nevyhořel, snažím se žít nejen prací,“ tvrdí hematolog. A zatímco dříve si „nosíval práci domů“, dnes je to naopak: kolegům servíruje, co přes víkend vytvoří. Na rozdíl od práce v laborce – kde není prostor pro improvizaci –, u pečení miluje, že to si zhmotnění fantazií vysloveně žádá: ví, co upéct chce, ale jak bude dort či zákusek nakonec vypadat, jakou bude mít příchuť, o tom nemá jasno až do posledního momentu.
„Miluju životní výzvy a nové impulsy, hlavně když život není monotónní,“ líčí. A když má definovat, co společného mají jeho práce v laboratoři i v kuchyni, říká přesvědčivě: „Pečlivost a hnidopišství. Svou posedlostí po preciznosti jsem všude pověstný.“ Takže už žádný dort-katastrofa? „To víte, že jo. Když jsem se pustil do nových francouzských cukrářských trendů, stačilo, abych u krémů použil něco malinko jinak, a už se dort proměnil v rozteklou hromádku. Řešením jsou pak nepečené kuličky – jistota našich babiček,“ směje se.
Ostatně, co se módy v cukrařině týče, pryč jsou prý časy, kdy vrchol cukrářského umění představovaly takzvané potahované dorty. Moderní cukráři dnes preferují jednoduchost; v kurzu jsou takzvaně nahé nebo polonahé dorty s přiznanými, viditelnými krémy, zdobené ovocem nebo živými květy. „Někdy tomu přestávám rozumět, když vidím – hlavně u kolegů cukrářů-amatérů –, že do dortů strkají kytky nakoupené v květinářstvích. Neuvědomují si, že jsou chemicky ošetřené a nevhodné ke konzumaci, jako pryskyřník či šeřík. Odstrašující je na dortech i všemožné sušené chrastí, původně bytový doplněk,“ podivuje se Zdeněk.
Čerstvý návrat k učitelství
Co chystá dalšího? Nově, od akademického roku 2022/2023, Zdeněk Tokár navázal spolupráci se 3. lékařskou fakultou UK; pod jeho vedením medici-páťáci absolvují Na Homolce stáže z hematologie. Na teoretických cvičeních se v rámci laboratorních vyšetření věnují příčinám, důsledkům i účinkům jednotlivých medikamentů. „Postupně spolu procházíme všechny podobory hematologie a náležitosti spojené s krevní bankou,“ přibližuje Zdeněk, jenž se tak vlastně oklikou vrátil ke svému původnímu povolání: k učitelství.
RNDr. Zdeněk Tokár |
Pochází ze Zemplína, takže vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Měl se stát učitelem matematiky a chemie, ale pokračoval ve studiu analytické chemie. O tom, že se pak rozhodl opustit rodný kraj a zakotvit o stovky kilometrů dál (nejprve v Písku, pak ve Strakonicích, a nakonec v Praze), rozhodly lepší podmínky pro vědu, které se chtěl naplno věnovat. „Původní plán byl, že do Čech odejdu jen na rok, na praxi. A už jsem tu let dvacet! Chtěl jsem být biochemikem, ale v nemocnici v Písku, v mém prvním českém působišti, jsem se nakonec stal bioanalytikem v laboratoři hematologie,“ vzpomíná s úsměvem. Nyní vede laboratoř v pražské Nemocnici Na Homolce a nově spolupracuje na výuce mediků se 3. LF UK. |