Marcela Uhlíková

Marcela Uhlíková

Vystudovala Vysoké učení technické v Brně, pracovala v Československé televizi a vydávala vlastní regionální noviny. Byla rovněž mluvčí Botanické zahrady v Troji, PR pracovnicí pražské městské části i Středočeského muzea v Roztokách. Od roku 2017 působí v médiích Univerzity Karlovy. Ráda poslouchá lidi, kteří mají co říci – a na UK podle ní právě takové najdete snáz než kdekoliv jinde.

Prestižní společenskovědní fakulta na náměstí Jana Palacha má zajímavé „obyvatele“, některé zcela nově. Ke studujícím a pracujícím přibyla i milá zvířata, koník a dva psi, co dokáží vykouzlit úsměvy a pohodu všem přítomným...

Čtyři výjimečné osobnosti – absolventi Univerzity Karlovy se sešli v charitativním hvězdném speciálu soutěžního pořadu Na lovu. Sice lovkyni neunikli, přesto Nadační fond UK – pro nějž soutěžili – díky Nadaci Nova neodešel s prázdnou. 

„Akademik by na fakultě měl být rovněž pedagogem,“ říká parazitolog Tomáš Macháček z Přírodovědecké fakulty UK. Sám je nejen vědcem, ale i vyučujícím kurzu Efektivní studium VŠ, za nějž získal cenu Studentský velemlok.

Univerzita Karlova 18. října 2024 hostí první celostátní konferenci ombudsmanů ČR. U příležitosti Mezinárodního dne ombudsmanů jsme vyzvali osoby na fakultách pověřené dohledem na „zdravou“ atmosféru a zeptali se: Co Karlovce přejete?

V září končí půlroční stáž – uskutečněná díky alianci 4EU+ a programu Erasmus – studentkám z francouzské Sorbonne Université: Sevval Ayhan, Thrinethra Shankar a Regina Shaikhutdinova v rámci magisterského studia působily jak na Přírodovědecké fakultě UK, tak v laboratořích Sotio Biotech.

Psychiatrička Barbora Mechúrová, doktorandka 1. LF UK a pedagožka ze 3. LF UK, založila neziskovku MedicRise zabývající se rozvojem komunikačních dovedností zdravotníků. A objevila se ve výběru magazínu Forbes 30 pod 30.

Stal se vůbec prvním českým klinickým lékařem, jehož zdobí diplom z hybridního studijního programu Clinical Science Scholars Program. David Lauer, postgraduální student neurovědy na 3. LF UK, si dokonce za svou závěrečnou práci odnesl nejlepší hodnocení ze všech!

Z pozice vedoucího provozu menzy Jan Leitl pravidelně již třetím rokem ladí, co kuchyně Lékařské fakulty UK v Plzni svým strávníkům servíruje. Co chutná budoucím lékařům? A kdy naposled hlídal jídelníček fotbalistů Viktorie Plzeň?

Tři koncerty plánují na podporu neziskovky ALSA odehrát a odzpívat členové Evropského orchestru a sboru studentů medicíny – EMSOC. Ve stohlavém mezinárodním benefičním projektu tvoří jednu desetinu zástupci České republiky, většina je z Karlovky!

O úspěchu kampusu Lékařské fakulty UK v Plzni si cvrlikají snad už i vrabci. Technicky, architektonicky i designově „vytuněné“ zázemí na Lochotíně (UniMec), na dohled od fakultní nemocnice, si dnes pochvalují zejména studenti a zaměstnanci.

Martin Polách se narodil 10. prosince 1981, čtyřicet let poté přišel poděkovat. V podstatě za život. Profesoru Doležalovi, který vyřešil komplikace jeho narození, a za výjimečnou práci specialistům z nemocnice U Apolináře.

Když v České televizi popularizuje vědu, ví, o čem mluví. Vladimír Piskala je geografem a také doktorandem klimatologie na Přírodovědecké fakultě UK. „Osobní zodpovědnost za udržitelnost vychází z možností celého systému,“ tvrdí expert na cirkulaci vzduchu.

„V medicíně je třeba být trpělivý a nešetřit časem a úsilím,“ říká profesor Václav Liška, vedoucí Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně, chirurg a pedagog na LF v Plzni UK. Letos už pojedenácté přivítal účastníky mezinárodní Letní školy experimentální chirurgie.

Zábavný vědecký festival pod širým nebem – VědaFest – opět po roce přilákal na pražský „Kulaťák“ nejen příznivce laboratorního dobrodružství. Ve středu 19. června – od 9 do 19 hodin – se konal již dvanáctý ročník akce, která nemá v celé České republice obdoby.

Jsou aktivní a vlivní a bez jejich práce si dnes jen stěží dokážeme činnost Univerzity Karlovy a všech jejich sedmnácti fakult představit. Jak činnost obhájců přátelské a tvůrčí atmosféry obohacuje spolupráce s dalšími univerzitami nebo k čemu je dobrá nově zavedená metodika?    

„Na pracovišti strávíme podstatnou část života, dobré vztahy s kolegy jsou proto nesmírně důležité,“ říká Iveta Čermáková, „češtinářka“ z Ústavu jazyků a lékařské terminologie 3. LF UK a kontaktní osoba pro ombudsmanku Univerzity Karlovy z Trojky.

O původ potravin se lidé dle Dany Kapitulčinové zajímají více než dříve. „V širším kontextu si uvědomují naše dopady na životní prostředí, ať už jde o klimatickou změnu či ztrátu biodiverzity,“ říká expertka na udržitelné stravování a přenášení poznatků do praxe a vzdělávání z Centra pro otázky životního prostředí UK (COŽP).

V roce 1990 se stal prvním českým ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan ovšem stál též u zrodu Ekologické sekce Biologické společnosti při ČSAV, reprezentoval naši zemi v OSN a v roce 1992 zakládal Centrum pro otázky životního prostředí UK.

Dokonalá znalost prostředí jsou pro Jitku Švíglerovou, od října 2023 ombudsmanku Lékařské fakulty v Plzni UK, výhodou. Medikům ovšem poskytuje psychickou pomoc již od časů covidových. Moc ji těší, že stíhá i činnost pedagogickou.

Právě před týdnem, dne 9. dubna 2024 započala demolice budovy na adrese Albertov 7/3a. K nostalgickým vzpomínkám napříč stoleté historii objektu menzy a koleje Albertov – kdysi luxusního stavení uprostřed univerzitního kampusu – se za pár let přidají i ty na poslední vydaný oběd.

Page 1 of 18