Projekt ITIBO. Když je účast na misi v Keni darem

Thursday, 16 January 2025 09:00

Projekt ITIBO od června 2005 v jihozápadní Keni zajišťuje pod záštitou nevládní humanitární organizace Adra zdravotní péči a vzdělání tamního zdravotnického personálu. Spoléhá přitom rovněž na lékaře a mediky z Univerzity Karlovy napříč všemi lékařskými fakultami.

001 005

105 102

Neopakovatelné zážitky, nové zkušenosti a přátelé, všude přítomná lidskost. Slova, kterými bez dlouhého rozmýšlení komentují své působení účastníci humanitárního projektu ITIBO. Ptali jsme se, co účast na projektu v Africe, uprostřed svahů obklopených čajovými plantážemi, přinesla (či odnesla) „našim“ Kateřině HájkovéFilipem Otepkou (oba 3. lékařská fakulta UK) či Ditě Smíškové (2. lékařská fakulta UK).

104Co se vám jako první vybaví, když se řekne ITIBO?

Dita: Vybaví se mi jako první lavička pod stromy před akutní ambulancí. Za denního světla na ní vždycky někdo sedí. Pacient, který čeká na výsledky, novopečená matka s den starým novorozencem, kterou přijede na motorce vyzvednout manžel nebo příbuzní, kteří se obávají o svého blízkého a neodejdou, dokud jim neřekneme, že to bude dobré. Plná čekárna. Prázdná čekárna, protože do ní právě vešel kluk s chameleonem na klacku – místní se jich hrozně bojí. Stres a obavy, když v noci přivezou těžkého pacienta a my se ho snažíme zachránit. Veliká radost, když se to povede. A hlavně pan Aleš Bárta, zakladatel a duše celého projektu. 

Kateřina: Klid, který by tam člověk mohl čerpat donekonečna. Někdy ale i vyčerpání během prvních nočních služeb, kdy jsme se starali o rodičky nebo o pacienty po otravě. Nyní při nových zprávách, že v nemocnici již funguje ultrazvuk, na který se nám během našich přednášek o Itibu podařilo vysbírat téměř 190 tisíc českých korun, je to radost a i trochu pýchy, co se nám s týmem podařilo dokázat a jakou vlnu solidarity jsme po příjezdu kolem sebe rozpoutali.

Filip: Pro mě je to též Aleš Bárta: nepřestávám obdivovat, že i přes spoustu mediků, kteří mu prošli rukama, má stále energii a ohromnou chuť předávat své zkušenosti.

Proč jste se vůbec do humanitárního projektu v Keni zapojili? Co bylo tím impulsem?

Dita: Vždy jsem toužila poznat rovníkovou Afriku, práce v keňské nemocnici mi přišla jako skvělá příležitost. Jela jsem jako vedoucí lékařka skupiny mediků a napoprvé samozřejmě s velkou pokorou i obavami. Pracovat v Itibu není vždycky jednoduché, pro lékaře to znamená vystoupit z komfortní zóny vlastní specializace – já jsem infektolog.

Kateřina: O projektu jsem se dozvěděla už na střední škole. Byl to jeden z důvodů, proč jsem si ke studiu vybrala právě naši fakultu. Já měla to štěstí, že jsem na misi vycestovala s mou praktickou lékařkou paní doktorkou Dejdarovou z Vysokého Mýta. Moc si vážím její důvěry, protože dobrosrdečných studentů, kteří by do západní Keni odjeli dobrovolničit je spoustu, a bohužel z kapacitních důvodů jen zlomek dostane šanci. 

Filip: Byl jsem unešený vyprávěním starších spolužáků; co v Itibu zažili a s čím se museli na místě popasovat. Od té doby jsem se pravidelně zajímal o nejnovější zprávy z tamní nemocnice, Itibo mě nepřestávalo fascinovat. Když přišla nabídka, neváhal jsem. 

103

Co vám mise dala a vzala?

Dita: Dala neopakovatelné zážitky, radost z práce a mnoho skvělých přátel. Hluboký obdiv k místním zdravotníkům. Pochopení, že být chudý neznamená být nešťastný. A také, že mám víc, než opravdu potřebuju a že samozřejmostí je pomáhat. Možnost pracovat v Itibo mi vlastně vzala touhu poznávat jiné světadíly než Afriku. Od té doby jezdím hlavně tam.

Filip: Zážitky z prostředí i mimo nemocnici. Třeba když potkáváte děti, které v životě neviděli bělocha – ti odvážnější na nás pokřikovali mzungu, což znamená „běloch nebo cizinec”. Někteří za námi přišli a potřásli nám rukou, méně stateční se schovávali za sukně maminek a začali brečet. 

Z praktického hlediska nám stáž dala neuvěřitelné množství zkušeností od vedení porodu, přes péči o novorozence, zvládání základních chirurgických výkonů až po schopnost řešit urgentní situace. A hlavně učit se pracovat se svojí zodpovědností. Odnášíme si porozumění a větší toleranci. Přejeme této krásné zemi v její budoucnosti jen to nejlepší. 

101Kateřina: Upřímně, nikdy předtím jsem nebyla v tak chudé části světa. Silnou vzpomínku mám na jedno odpoledne, kdy jsem si před jedním z domečků z hlíny a vlnitého plechu, bez elektřiny či přístupu k pitné vodě uvědomila, že takhle žije každý pátý člověk na světě. Nemusím dále rozebírat, jaká vděčnost ve mě utkvěla, že žiju v Evropě. Moc bych každému přála se na podobná místa podívat, přerovnání osobních hodnot je nasnadě. 

A o co jsem přišla? O iluze o ženské rovnoprávnosti. Násilí na ženách jsme, bohužel, poznali více, než by nám bylo milé. Do nočních služeb nám jezdili zmlácené a znásilněné ženy svých manželů…

Proč by projekty, jako je ITIBO, měly existovat a jak důležitá je v nich účast mediků a lékařů?

Dita: Každý humanitární projekt má svůj smysl. Konkrétně v Itibu se podařilo vybudovat pro místní komunitu skvělé zázemí pro poskytování zdravotní péče, které má na místní poměry mimořádně vysokou úroveň. Účast lékařů a mediků z ČR je samozřejmě pro projekt velmi důležitá, ale zároveň je radostné sledovat, jak se zvyšuje erudice místních zdravotníků, kteří zvládají stále náročnější zdravotní úkony samostatně. Pro mediky je práce v Itibo zdrojem cenných zkušeností a já jsem pokaždé nadšená z jejich nadšení.  

Kateřina a Filip: Důvodů je mnoho. Ať z pohledu přínosu pro českou stranu, tak pro Itibo a jeho obyvatele. Keňa jako jedna z mála zemí v Africe se těší relativně velké pozornosti Západu i zbytku světa. Aleš Bárta však cíleně vybral tuto oblast, která je i přes rozvoj stále zaostalá. Z tohoto pohledu tedy i malá změna může velmi pomoci. A to ani nebereme v potaz, kam se nemocnice už posunula. Daří se prohlubovat spolupráci s místním personálem, a to včetně financování jejich dalšího vzdělání. Což výrazně posune spektrum výkonů, jež bude možné v Itibu provádět: Momentálně lze jiné výkony než v lokální anestezii a bez přítomnosti českých lékařů možné provést pouze ve vzdálenějších nemocnicích. A na ně místní často finančně nedosáhnou. 

ITIBO je široko daleko jediná nemocnice, kde je pacient na prvním místě a až poté peníze. V jiných nemocnicích, pokud před příjmem pacient nezaplatí požadovanou sumu, nechají ho přede dveřmi klidně umřít... 

002 004

100 003

Kateřino a Filipe, jak vás zkušenost v ITIBO „zformovala“?

Nemocnicí prošlo za sedmnáct let více než tisíc mediků a lékařů, z nichž mnohým tato zkušenost změnila život. Pro většinu z nás to znamenalo první opravdovou týmovou spolupráci. Ta začíná okamžikem, kdy k nemocnici dorazí první pacient na rozhrkané motorce. Od té chvíle se musíte spojit a fungovat jako sehraný tým. Lékaři už pro vás nejsou nedostupní odborníci, před nimiž jste měli respekt – nyní jsou to kolegové, se kterými bojujete o životy pacientů.

Nejzajímavější ale je, jak člověk roste i po ukončení mise. Nejsme zdaleka jediní, kteří po svém příjezdu uspořádali přednášky pro studenty i širokou veřejnost napříč celou republikou a mohli tak šířit povědomí o Keni. Většinou je taková iniciativa doplněná o nejrůznější sbírky a minulý rok se skupince složenou převážně z brněnských studentů podařilo vysbírat základní částku pro koupi biochemického analyzátoru. 
Ovšem účast na misi ITIBO byla především darem pro nás. Všem, kdo uvažují o podobných projektech, přejeme hodně síly a odvahy – protože zkušenosti, které si odnesete, vám už nikdo nikdy nesebere.

safari

MUDr. Dita Smíšková, Ph. D. – absolventka 2. LF UK, nyní lékařka Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a FNB. V projektu ITIBO je zapojená od roku 2014, letos v říjnu se ho zúčastnila potřetí. 
MUC. Kateřina Hájková – studentka 6. ročníku na 3. LF UK.
MUDr. Filip Otepka – lékař a absolvent 3. LF UK.
Author:
Photo: Dita Smíšková, Filip Otepka