Ve dnech 9. a 10. dubna se v prostorách Památníku národního písemnictví na Strahově a Městské knihovny v Praze uskuteční mezioborové sympozium na téma škola a hudba (nejen) v době Jakuba Jana Ryby. Součástí odborného setkání, pořádaného na počest tohoto proslulého skladatele a pedagoga, bude rovněž vernisáž tematické výstavy a koncert z méně známých děl Jakuba Jana Ryby a jeho současníků.
„Troufám si tvrdit, že přinejmenším v České republice asi neexistuje nikdo starší dvanácti let, nebo dokonce i mladší, kdo by neznal Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Ti starší z nás jsou patrně obeznámeni i s trpkým osudem proslulého rožmitálského kantora. Ale známe jej doopravdy? A víme, z čeho pramení obliba Rybova vánočního kusu?“ ptá se profesor Jiří Pokorný z katedry dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty UK, která pořádá sympozium již potřetí.
Letošní dvojité jubileum Jakuba Jana Ryby se stalo pro organizátory vítanou příležitostí takovéto otázky si položit a hledat odpovědi, které nabízí nejen současný stav historického poznání, ale také muzikologická nebo pedagogická studia.
„Když jsme uvažovali, jak zaměřit letošní symposium, které chce být příkladem mezioborové spolupráce na poli humanitních a společenských věd, fenomén Jakuba Jana Ryby jsme nemohli minout,“ vysvětluje Jiří Hnilica, vedoucí katedry dějin a didaktiky dějepisu z PedF UK, který zároveň upozorňuje návštěvníky na příspěvky, jež zasazují známý Rybův příběh do dobového kontextu postátňování obecního školství nebo řeší otázku hudební průpravy českých kantorů, která dalece přesahovala naše dnešní poměry.
„Zajímavé budou jistě i příspěvky zkoumající druhý život Rybova hudebního díla. Sám jsem zvědav například na historickou reflexi obliby České mše vánoční, která se podle všeho rodila právě v nejtěžších okamžicích 20. století,“ říká Karel Procházka z katedry hudební výchovy PedF UK, která je spolupořadatelem sympozia.
Organizátoři však sympozium chápou také jako příležitost pro kontextualizaci a hlubší poznání dalších Rybových děl. Kromě teoretických a historických příspěvků se proto rozhodli tato i další soudobá díla nastudovat a provést v obnovené premiéře. Účastníci setkání i širší veřejnost tak budou mít příležitost vyslechnout unikátní koncert české hudby 2. poloviny 18. století.
Účast je nutné potvrdit do 7. dubna na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Akci připravily katedra dějin a didaktiky dějepisu a katedra hudební výchovy Pedagogické fakulty UK v Praze v rámci fakultního PRVOUKU „Škola a učitelská profese v kontextu rostoucích nároků na vzdělávání“. Spolupořadateli jsou Památník národního písemnictví v Praze, Městská knihovna v Praze, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze a Národní muzeum – České muzeum hudby v Praze. |