Roháč je impozantní živočich sám o sobě – a co teprve na tzv. radiografii, která zobrazuje vnitřní strukturu jeho těla. Právě tento snímek pořídil Viktor Sýkora z 1. lékařské fakulty UK a stal se s ním absolutním vítězem letošního ročníku umělecko-badatelské soutěže Věda je krásná, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta UK.
Oslavy vrcholícího adventu Přírodovědecká fakulta UK už tradičně spojuje právě s odměňováním těch nejpovedenějších umělecko-vědeckých projektů uplynulého roku. Tak tomu bylo i letos, kdy byli v pondělí 15. prosince u příležitosti vánočního koncertu ve Velké aule Karolina vyhlášeni vítězové soutěže Věda je krásná.
„Soutěž ukazuje to, že práce nemusí poskytovat jen odbornou informaci, ale že se dá zpracovat i jako potěcha pro oko. Je to velmi inspirativní. Dělat věci nejenom odborně, ale i krásně, když to jde, je úžasné,“ podotkl člen porotního panelu RNDr. Martin Černý, Ph. D., z Přírodovědecké fakulty UK.
Soutěž je otevřena všem členům akademické obce Univerzity Karlovy a příznivcům projektu Přírodovědci.cz. Letos mohla o hodnotné ceny nově bojovat také široká veřejnost se svými fotoúlovky ve zvláštní kategorii Instagram. Vedle ní se každoročně odměňují první tři nejzdařilejší práce v sekcích Vědecká mikrofotografie, Vědecká fotografie, Vědecká ilustrace, Virtuální příroda a Video–animace–časosběr.
„Začínáme mít takový malý kolektiv lidí, kteří se do soutěže každoročně zapojují. Rok od roku jsou lepší a lepší a umisťují se na čelných místech, protože to jsou ostřílení matadoři, kteří jsou schopni produkovat krásná díla. Objevují se nám ale i nové talenty a z toho máme velkou radost. Třeba na Přírodovědecké fakultě UK se pořádají tzv. biologické fluorescenční noci, které si připravují sami studenti. Z těchto akcí se generují pěkné věci, které se v soutěži také uplatňují,“ upozornil Martin Černý.
O tom, kdo se bude radovat z finanční odměny a věcných cen, každoročně rozhoduje početná porota složená z odborníků věnujících se vědě, fotografii a videu. Svého favorita volili také internetoví fanoušci, kteří mohli během posledních podzimních týdnů hlasovat pro svého vítěze na Facebooku.
Vítězové soutěže Věda je krásná 2014
Viktor Sýkora: Roháč
1. Martina Nacházelová: Čejky 2. Martina Nacházelová: Exotičtí savci 3. Iva Vyhnánková: Korálový útes
1. Jan Ponert: Stélé 2. Viktor Sýkora: Pylová zrna 3. Viktor Sýkora: Blízká setkání
1. Aleš Buček: Lišaj smrtihlav 2. Vojtěch Duchoslav: Medůzka 3. Pavel Teplý: Chemické světlo
1. Viktor Sýkora: Bílkoviny 2. Jana Pilátová: CZ-like protein 3. Filip Uhlík: E. S. P.
1. Róbert Zach: Useless S. pombe 2. Miloš Duchoslav: Orchideje 3. Jana Pilátová: Frost
1. Věra Kuttelvašerová Stuchelová: Chameleon Olympus
Ladislav Nábělek: Kareta
Miloslav Macháček: Když se čerti žení |