Pozor na společnosti parazitující na lidech v dluhové pasti

sobota, 26. červenec 2014 23:35

V roce 2013 požádalo o oddlužení 30 tisíc lidí a situace často zneužívají podezřelé společnosti. Navigátor bezpečného úvěru (za nímž stojí experti z Institutu ekonomických studií FSV UK) varuje, že ačkoliv se tyto společnosti zaštiťují pomocí a poradenstvím, finanční situace dlužníků se ve finále často zhorší.

navigator_text

Prvotní příčinou dluhové spirály bývá většinou půjčka u lichvářských společností. Stranou pozornosti médií však dosud zůstávaly firmy, které na zadlužených lidech parazitují.

„Smutné je, že se problém týká právě těch lidí, kteří se se svou situací snaží něco dělat a problém řešit. Z nedostatku informací se bohužel chytají na inzeráty společností, které nabízejí oddlužení či ukončení exekuce, ačkoliv to ve skutečnosti nedokážou zajistit. Za své služby si ale přesto nechají zaplatit a finanční situace dlužníka se tedy ještě zhorší,“ varuje garant projektu Navigátor bezpečného úvěru prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc.

Podobné parazitní firmy spoléhají na zoufalství dlužníků, kteří se snadno nechají nalákat na příslib řešení problémů. „Podstatné je, že firmy vybírají peníze už za samotný úřední úkon, tedy přípravu podkladů pro osobní bankrot či ukončení exekuce. Poplatek v řádech tisíců korun není vázaný na dosažení výsledku. Tito paraziti tak od lidí s problémy berou peníze a vůbec jim nezaručují, že jejich problémy vyřeší,“ upozorňuje Mejstřík. K osobnímu bankrotu, kdy dlužník zaplatí věřitelům aspoň 30 % dluhů během pěti let, se jako k poslední naději upíná mnoho zadlužených. Přitom je potřeba upozornit na to, že 30 % splacení dluhů je minimální hranice, ne pevně daná.

Lidé platí neseriózním firmám, skutečná pomoc je přitom zadarmo

„Půjčila jsem si před pár lety 60 tisíc. Po nějaké době přišly problémy doma a přestala jsem platit. Věřitelé mi pořád volali, posílali upomínky. Bohužel jsem to neřešila a naivně si myslela, že se mi to nějak vyhne, že na mě zapomenou. Ve výsledku to došlo až do exekuce. V tu chvíli jsem se lekla a začala to řešit. Našla jsem na internetu firmu, která slibovala, že exekuci zastaví, uděláme osobní bankrot a je to. Chtěli 15 tisíc. Půjčila jsem si od kamarádky, abych se z toho dostala. Peníze jsem jim dala, ale soud mi bankrot zamítl. Firma mi peníze nevrátí, protože papíry prý podle dohody vyplnili a za zamítnutí údajně nemůžou,“ zoufá si Marie S. z Děčína.

Společnost, která peníze inkasovala, přitom od prvního kontaktu s klientkou pravděpodobně věděla, že žena na oddlužení nedosáhne. „První chybu paní udělala už v tom, že problém neřešila a měla pocit, že se to nějak vyvrbí. Pak už se chyby jen kumulovaly v zásadě ze zoufalství, jak se situace vyvíjí. Paní oslovila společnost, kterou si neprověřila a která se chovala jako zprostředkovatel, tedy rádoby oddlužovací společnost, která jen šermovala termínem osobní bankrot. Prakticky ale paní nepomohli, peníze si však samozřejmě naúčtovali. Přitom existují známé instituce (Poradna při finanční tísni, občanské poradny), které se skutečně soustředí na poradenství a pomoc zadluženým lidem v nouzi. Jejich služby jsou navíc zadarmo a dlužníkům jsou k dispozici skuteční odborníci,“ vysvětluje Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.com.

Registry dlužníků: šance na vymazání je nízká, zato poplatky vysoké

Mezi společnosti, které zdánlivě pomáhají, ale přitom mohou přinést prohloubení problémů, patří i firmy, které nabízí vymazání z úvěrových registrů. „Je třeba zopakovat, že úvěrové registry existují i kvůli ochraně samotných spotřebitelů. Brání právě tomu, aby se lidé dostali do úvěrové pasti,“ zdůrazňuje Michal Mejstřík. Zápis v registru upozorňuje dlužníka na problémy se splácením a je velmi vážným varováním před sjednáváním dalších úvěrů. Pro solidní společnosti je zápis v registru signálem, že další úvěr není pro samotného dlužníka dobrým řešením.

„Bohužel mnoho lidí takové odmítnutí nasměruje do náruče lichvářským společnostem, které se přímo chlubí tím, že do registrů nenahlížejí,“ konstatuje Mejstřík. Lidé popřípadě sedají na lep společnostem, které za úplatu nabízejí vymazání v registru. Šance, že bude záznam vymazán, je ale velmi nízká – většina žadatelů o úvěr při jeho sjednávání podepsala souhlas se zveřejněním jména v registrech. Ačkoliv tedy uspěje pouze minimum žadatelů, zprostředkovatelské firmy si nechávají dopředu zaplatit nemalé nevratné částky, které žadatele uvrhnou jen hlouběji do dluhové spirály.