Díky této soutěži objevíte mimo jiné to, co je lidskému oku obvykle skryto, a zjistíte, že i věda může být krásná a umělecky zajímavá. Letošní ročník soutěže Věda je krásná, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta UK pro všechny zaměstnance a studenty Univerzity Karlovy i pro příznivce portálu Přírodovědci.cz, se rozšířil vedle fotografií, ilustrací a počítačových vizualizací výzkumů o novou kategorii videí. I letos se bylo na co dívat.
Vyhlášení těch nejlepších soutěžních děl stojících na pomezí vědy a umění se uskutečnilo při příležitosti vánočního koncertu Přírodovědecké fakulty UK ve Velké aule Karolina v pondělí 16. prosince. Večerem provázela hudba houslisty Jaroslava Svěceného, harfenistky Zbyňky Šolcové a kytaristy Miloslava Klause.
Jaroslav Svěcený si spolu se svými kolegy pro hosty koncertu připravil program Smyčcový advent aneb francouzské mistrovské smyčce 18. a 19. století. Během večera si diváci užili nejenom krásné hudby, ale mohli si prohlédnout i vzácné mistrovské smyčce ze sbírky Jaroslava Svěceného. Houslista posluchače navíc přesvědčil, že co smyčec, to jiný zvuk.
Před samotným koncertem byli vyhlášeni vítězové soutěže Věda je krásná, kterou na Přírodovědecké fakultě koordinuje hydrobiolog a sám nadšený a talentovaný fotograf RNDr. Martin Černý, Ph. D. „Přihlášené práce jsou rok od roku kvalitnější a my jsme proto rok od roku přísnější. Díky této soutěži navíc vznikla řada dalších aktivit, jako je Přírodovědný fotoklub, kde přednášejí špičkoví fotografové z České republiky i ze zahraničí,“ podotkl Martin Černý.
Absolutním vítězem soutěže se stal Josef Arnošt se sérií fotografií skákavek. Ty nejlepší práce v jednotlivých kategoriích určila desetičlenná odborná porota složená z předních českých fotografů, zasedl v ní také světově proslulý průkopník časosběrných technik Němec Günther Wegner. Vítěze Objevitelské kategorie, kde mohou svou práci předvést i lidé zapojení v projektu Přírodovědci.cz, kteří nejsou z Univerzity Karlovy, vybrala porota složená z pracovníků Přírodovědecké fakulty. O všech přihlášených dílech mohla navíc široká veřejnost hlasovat na internetu a určit tak vítěze Divácké kategorie.
Vítězové soutěže se radovali z finanční odměny i věcných cen. Jejich práci si mohli hosté slavnostního večera prohlédnout na výstavě v Karolinu.
Vítězové soutěže Věda je krásná 2013
|