Stalo se tradicí, že Město Plzeň a Plzeňský kraj udělují stipendia vynikajícím studentům. Děje se tak tradičně u příležitosti Dne boje studentů za svobodu a demokracii. Letos se mezi nejúspěšnějšími objevila i jména dvou mladých žen, mediček, které jsou doma na Lékařské fakultě v Plzni UK. S ohledem na pandemickou situaci se však oficiální vyhlášení nejúspěšnějích neuskutečnilo, tudíž nebylo možné se s nimi setkat.
Zatímco Andrea Barešová sní o zubařské praxi, studuje pátým rokem obor zubní lékařství, Lenka Vaňková je šesťačkou na všeobecném lékařství a v současnosti je plně zaměřena na úspěšné zakončení studia. Obě dámy, které se dosud neznají, souhlasily s nabídkou magazínu Forum: položit jedna druhé otázky, na které by rády znaly odpovědi.
Lenka Vaňková (vpravo) se spolužačkou Hedvikou / archiv Lenky V.
Andrea se ptá, Lenka odpovídá:
Kdy ses rozhodla stát lékařkou? Co tě k tomu vedlo?
Konečné rozhodnutí padlo až v posledním ročníku na gymnáziu. Studium medicíny mi přišlo jako velká výzva, navíc kombinovalo všechny mé oblíbené předměty jako je biologie a chemie.
Hlásila ses i na jiný obor nebo fakultu?
Ano, kromě plzeňské lékařské fakulty jsem se hlásila i na VŠCHT obor Biochemie a biotechnologie a na ČVUT obor Jaderná chemie.
Už víš, jakou chceš vykonávat specializaci po získání titulu? Měnilo se tvé rozhodnutí v průběhu studia?
Moje rozhodnutí se mění velice často. A vlastně ještě stále nejsem úplně rozhodnutá.
Čemu se věnuješ ve volném čase?
Moc ráda čtu, trávím čas s rodinou a přáteli nebo sleduju filmy. Navíc mě velice baví cestování.
Přivyděláváš si při studiu? Pokud ano, jak se ti daří skloubit studium a práci?
Ano, různé brigády jednorázové i dlouhodobé jsem měla a mám prakticky po celou dobu studia. Je pravda, že v některých částech studia byla nutná velmi efektivní organizace času, abych vše stíhala, ale vždy se mi to nějak podařilo vybalancovat.
Máš nějaký tip, jak dosáhnout co nejlepších studijních výsledků?
Určitě je důležité najít si nejefektivnější styl učení, který ale může být u každého úplně jiný. A také je nezbytné dobře si vše naplánovat.
Jak zvládáš současnou epidemiologickou situaci?
Doba není jednoduchá asi pro nikoho. Samozřejmě dodržuji všechna vládní nařízení a doufám, že se již brzy podaří vše zvládnout.
Máš nějaké zkušenosti s dobrovolnickou činností anebo s pracovní povinností během první či druhé vlny epidemie koronaviru?
Na jaře, kdy situace nebyla tak závažná, jsem i přes svou snahu a přihlášení se do aplikace zůstala pouze na „čekací listině“. Nyní, na podzim se mě zatím pracovní povinnost netýká. Aktuálně se mohu maximálně soustředit na dokončení šestého ročníku.
Lenka Vaňková (23) |
Pochází z Plzně. Právě tam před nástupem na Lékařskou fakultu v Plzni UK vystudovala osmileté gymnázium. Ve volném čase ráda čte, tráví čas s rodinou a přáteli, nebo cestuje. Ve víkendových kurzech připravuje středoškoláky na přijímací zkoušky na medicínu a na vyšší odborné škole pracuje jako externí učitelka somatologie. Spolupracuje s Ústavem histologie a embryologie. V rámci aktivit Spolku plzeňských aktivistů IRIS Plzeň uspořádala v r. 2019 environmentální výuku v ZOO Plzeň. |
„Chase je sice pes manželových rodičů, ale my ho bereme jako vlastního,“ prozrazuje Andrea s úsměvem. / archiv Andrey B.
Lenka se ptá, Andrea odpovídá:
Proč sis zvolila právě studium zubního lékařství?
Už od mala jsem chtěla být lékařkou. Když jsem později zjistila, že mám na výběr mezi všeobecným lékařstvím a zubním, zvažovala jsem pro a proti každého oboru. „Zubařina“ vyhrála. Líbila se mi zejména možnost uplatnit v ní kreativitu, rovněž kratší délka studia a to, že po složení státních zkoušek není potřeba absolvovat atestace. Za svoji volbu jsem nakonec moc ráda, protože mě studium velmi baví.
Už víš, čemu konkrétně se chceš v rámci oboru po ukončení studia věnovat?
Zatím mě bavilo při praxích prakticky vše. Chtěla bych se tedy stát praktickým zubním lékařem.
Jak bys popsala svůj klíč ke studijním úspěchům?
Řekla bych, že důležité je stanovit si cíl a jít si za ním. Zároveň si člověk musí vybrat styl učení, který mu nejvíce vyhovuje - pro mě je to přeříkávání každé otázky nahlas; text tedy vidíte, slyšíte i říkáte. Samozřejmě i pro mě platí, že pokud si něco zkusím v praxi, hned se to lépe učím. Důležitá je pro mě ale i opora nejbližších.
Je něco, co bys v rámci studia na fakultě vylepšila?
Rozhodně bych se zamyslela nad tím, kolik času máme v rozvrhu na přejezdy mezi různými místy v Plzni. Někdy se to opravdu nedá stihnout.
Uvažovala jsi někdy, že po ukončení studia odejdeš za zkušenostmi do zahraničí?
Cesta do zahraničí mě neláká, jelikož chceme začít s manželem stavět dům a založit rodinu brzy po škole.
Jak bojuješ s prokrastinací?
Píšu si seznamy, co musím udělat. Když pak vidím, že jsem ve výrazném skluzu, tak se překonám a zaberu.
Andrea Barešová (roz. Velíšková) (23) |
Pochází z Dobřan, obce vzdálené asi 15 km od Plzně. Na Lékařskou fakultu v Plzni UK nastoupila po studiu na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni, v bilingvní česko-španělské třídě. Ve volném čase ráda tráví čas s rodinou, chodí do přírody nebo cvičí létající jógu. Rovněž pracuje v květinářství a doučuje. |