Studenti z HTF aktivně pomáhají s péčí o seniory

pátek, 13. listopad 2020 09:40

V boji s koronavirem jsou logicky v první linii především zdravotníci, kterým vydatně pomáhají i medici lékařských fakult. Ale i studenti ostatních fakult Univerzity Karlovy se aktivně zapojují do pomoci lidem, kteří se ocitli v těžké situaci. Velmi vítaní jsou například studenti oboru Sociální a charitativní práce na Husitské teologické fakultě (HTF UK).

shutterstock 645695140 

rBroftovaRomana Broftová začala už během léta docházet jako brigádník do Domova sv. Karla Boromejského v Praze-Řepích, kde se věnují péči o nemocné seniory. „V září se několik zaměstnanců nakazilo koronavirem a naskytla se možnost víc se pracovně zapojit, to jsem docházela vypomáhat čtyřikrát do týdne. Nyní chodím zhruba třikrát za čtrnáct dní na víkendové směny,“ říká 22letá Romana.

„Ráno připravujeme snídaně, které pacientům i roznášíme. Po snídani provádíme ranní hygienu, koupel, převlékání, a v rámci možností si s pacienty povídáme. Následuje oběd a u ležících pacientů také opětovná hygiena. Pak mají odpolední klid, svačinu a volné aktivity,“ popisuje průběh jedné dvanáctihodinové směny. V domově je nyní zaměstnána na částečný úvazek a společně s dalšími deseti pracovníky se stará o klienty, kteří jsou zpravidla starší sedmdesáti let, často i devadesátiletí.

„Na práci mne nejvíc těší, že můžu našim klientům zpříjemnit pobyt především v této době, kdy za nimi bohužel nemohou jejich blízcí na návštěvu, což je pro ně často psychicky náročné,“ říká Romana, pro kterou to není jediná dobrovolnická aktivita. „Zabývám se také primární prevencí s dětmi na školách. Takže ve volném čase pracuji i jako dobrovolník v organizaci, která pracuje s dětmi s postižením, jezdíme na výlety, tábory apod.,“ prozrazuje téměř nesměle studentka magisterského studia oboru Sociální a charitativní práce na HTF UK.

IlusakovaTaké 21letá Barbora Ilušáková už má s prací pro potřebné obsáhlé zkušenosti. „Pomáhání druhým jsem znala prakticky od dětství, protože můj strýc je mentálně postižený, a já se účastnila společných akcí s dalšími postiženými. Na střední škole jsem pak chodila v rámci praxe do Domu s pečovatelskou službou v Nové Roli u Karlových Varů,“ vypráví. Ve stejném zařízení, kde jsou převážně tělesně postižení, nyní pomáhá už čtvrtým rokem. A dochází tam dvakrát týdně na osmihodinové směny, podle toho, jak jí to dovolí studium na HTF UK.

„Běžný den zpravidla vypadá tak, že rozdáme léky, připravíme snídaně, přesuneme pacienty ke stolu, a odpoledne se staráme o další aktivity,“ přibližuje svůj popis práce. „Myslím, že v práci pro seniory nebo tělesně postižené jsem se svým způsobem našla a je pro mě obohacující potřebným pomáhat. Na druhou stranu se já zase od nich často dozvím zajímavé životní příběhy,“ říká na závěr Barbora, jež plánuje, že se stejné práci bude věnovat i po konci studia. Nyní je ve třetím ročníku oboru Sociální a charitativní práce.

Studentka druhého ročníku téhož oboru Simona Šustrová zase využila nabídku Českého červeného kříže (ČČK) zapojit se do kurzu Moderní ošetřovatelství v praxi. „Kurz probíhal na zdravotní škole a byla to velice příjemná zkušenost. Zdravotnická škola nám propůjčila prostory, kde probíhala jak teoretická, tak praktická výuka. Lektoři byli velice příjemní a mohli jsme si vyzkoušet, jak převlékat lůžka, pomáhat pacientovi s hygienou, podávání jídla atd.,“ přibližuje Simona, která po absolvování osmihodinového kurzu získala certifikát.

IMG 7269 
„Nyní budeme zapojeni do praktické pomoci, takže jsem zvědavá, jaká příležitost se naskytne. Pomáhat bych chtěla, protože si myslím, že je to v tuhle chvíli nejlepší řešení. Mám příbuzné, co už koronavirem onemocněli. A i když to nebylo nic dramatického, neznamená to, že nemohu jít pomoci těm, které by to mohlo ohrozit více,“ dodala Simona.

Studenti oboru Sociální a charitativní práce, kteří jsou kvalifikovaní pro práci se specifickými skupinami obyvatel, se aktivně zapojili do pomoci ČČK už v jarních měsících. „Máme od našich absolventů zpětnou vazbu, že jim tyto zkušenosti pomohly i při výběrových řízení u zaměstnavatelů a vnímají tuto zkušenost jako benefit do svých životopisů,“ říká PhDr. Monika Nová, která se na HTF UK stará o koordinaci studentů v rámci dobrovolnických aktivit.

„Studenti v současnosti aktivně pomáhají kromě Prahy i v jiných městech, ať už se jedná o činnosti v dalších organizací jako je Člověk v tísni, Charita ČR či jiné charitativní a církevní organizace. Aktuálně jsou nejčastěji poptávaní pobytovými zařízeními pro seniory, a tak největší počet studentů nyní pracuje s touto cílovou skupinou, a to jak v zařízeních pobytových, tak i v terénním prostředí např. donáškou nákupů, vyzvednutí léků a doprovod k lékaři,“ dodává Monika Nová.

NovaZároveň oceňuje, že mnozí ze studentů si organizace vyhledali dobrovolně nebo byli přímo poptání zařízením, do kterých již v minulosti chodili na praxe, které ve rámci studia mají.

Současnou působnost studentů v jakýchkoliv zařízeních, či formách pomoci, které se věnuje řešení aktuální epidemiologické situace na fakultě rádi potvrzují jako praxi, kterou mají v rámci studia bakalářského, ale i magisterského povinnou.

Autor:
Foto: Shutterstock, ČČK, archiv studentek HTF

Sdílejte článek: