Pandemie koronaviru změnila život milionům lidí a také dočasně pozastavila i kulturní a sportovní život. Sportovci navyklí na pravidelný dril tak najednou hledali možnosti, jak se realizovat a být užiteční jinde. Brigády si hledali i studenti Univerzity Karlovy, kteří za normálních okolností vedle studia hrají i profesionální sportovní soutěže. Někdo začal vypomáhat v rodinném byznysu, jiní se zapojili do pomoci s bojem proti viru covid-19 anebo našli naprosto nečekanou pracovní příležitost.
Martin Bejbl se například ve společnosti DILIA zabývá archivací starých výtisků divadelních her. „Převážně se jedná o převedení textů do digitální podoby. Nicméně některé texty jsou ve špatném stavu, takže je potřeba je vyspravit, očistit, nebo dokonce vysušit. Některá díla jsou stará více než 70 let, což se podepisuje na kvalitě inkoustu, a tedy i na čitelnosti. Co se repertoáru týče je to velmi různorodé - od pohádek, přes Shakespeara, až po cizojazyčná dramata,“ líčí mladý fotbalista rezervního týmu FK Mladá Boleslav.
„Fotbalu se věnuji už od svých pěti let a najednou jsem se své zálibě i povolání ze dne na den musel vzdát. První vlna koronavirové pandemie zastavila naši klubovou činnost už na začátku března, kdy jsme stihli odehrát pouze jedno soutěžní utkání. A podruhé jsme museli přerušit tréninky a ligu v polovině října. Situace v klubu je těžká, ale všichni se snažíme v rámci možností fungovat na sto procent, a to navzdory chaosu a nejistotě,“ říká Bejbl.
Student prvního ročníku oboru Trenér v kombinovaném studiu na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK se snaží složité situaci nepodléhat. „Na konec kariéry rozhodně nemyslím. Ve sportovní kariéře přicházejí různé komplikace, a i takovéto je třeba překonat. Osobně doufám, že koronavirová krize brzy odezní a všichni se budeme moci vrátit na fotbalové trávníky a dělat to, co nás baví,“ věří, že se vyplní sliby vlády z posledních dní o znovuobnovení sportovních soutěží.
Na to spoléhá i hokejový útočník univerzitního týmu UK Filip Čmejla, jenž se i v karanténě fyzicky udržuje, aby byl na návrat soutěžních zápasů dobře připravený. „Snažím se držet ve formě, chodím čtyřikrát týdně cvičit a někdy si zaběhám, ale je to celkově náročnější, někdy se člověk těžko přinutí. V kontaktu se spoluhráči jsme spíše online přes chat, s některými se potkám, ale je to složité, spousta kluků není z Prahy,“ vypráví student třetího ročníku na UK FTVS.
S kamarády z týmu se naposledy potkal na začátku října v ligovém zápase proti Ostravě. „Pár dní po zápase nám bylo oznámeno, že se univerzitní liga musí kvůli koronaviru pozastavit, a to na neurčito. Myslím, že jsme se jako tým minulou sezónu každým zápasem zlepšovali a výsledky šly nahoru, bohužel škoda, že playoff už neproběhlo,“ vrací se i k předchozí sezóně, která byla kvůli koronaviru dokonce předčasně ukončena.
Nyní s nadějí vyhlíží pokračování té současné. „Ohledně naší budoucnosti to vidím velice dobře, jsme nově založený tým se skvělým vedením, které týmu obětuje všechen svůj čas. V týmu panuje skvělá nálada a skvělá parta, jsme taková malá rodina,“ dodal na závěr 22letý Čmejla, který vedle univerzitního týmu za normálních okolností obléká i dres týmu Hvězda Praha v krajské hokejové lize.
O jednu hokejovou úroveň výše nastupuje jeho univerzitní spoluhráč Dominik Havelka, obránce druholigového HC Tábor. „V klubu mělo bohužel pár kluků pozitivní výsledky testů na covid, takže jsme museli přerušit sezónu už začátkem října. A než se dala situace dohromady, byly hokejové soutěže vládou zastaveny, od té doby jsme se bohužel na ledě nesešli,“ říká Havelka a bez okolků mluví o tom, že zastavení soutěží poznamenalo i jeho finanční situaci.
„Jsem OSVČ, a tak čekám, jak to bude s příspěvky od státu. Všechny moje příjmy v aktuální situaci zamrzly, a proto jsem si nedávno našel brigádu. Chodím do jedné firmy v Praze dezinfikovat kanceláře ozonem. Není to náročné, ale musím pracovat v plynové masce a v noci, protože v kancelářích pár hodin po dezinfikování nesmí nikdo být,“ popisuje neobvyklou brigádu, kterou vykonává po nocích a jedna směna zabere 8-10 hodin času.
A to ještě studuje hned dva obory na UK FTVS - Kondiční trenér a Trenér specializace lední hokej. „Jelikož studuji oba obory kombinovaně, tak to není tolik náročné. Kromě týdenních přednášek z hokejové specializace máme výuku vždy v bloku pár dnů jednou za měsíc. Navíc nám někteří vyučující poskytují připojení na přednášky s prezenčními studenty, takže mám vlastně víc podkladů pro studijní materiály. I přesto doufám, že se brzy vrátíme do běžného života.“
V příštím čísle tištěného magazínu Forum nabídneme s Dominikem Havelkou velký rozhovor.