Ve dnech 13. až 16. února letošního roku se v belgickém univerzitním městě Lovaň uskuteční 21. konference Evropské asociace pro školní hudební výchovu (EAS). Tato asociace si klade za cíl vytvořit evropskou platformu pro sdílení informací, názorů a zkušeností a pro letošní setkání si zvolila téma velmi aktuální – jaké mají být praktické dovednosti učitele hudební výchovy a jakým způsobem dosáhnout vysoké kvality v hudebním vzdělávání.
Každý rok se v některém z členských států EAS setkávají studenti, pedagogové, vychovatelé, politici a kulturní zástupci, aby diskutovali o tématech, která jsou pro hudební výchovu v evropském kontextu klíčová. Letos si zástupci realizačního výboru belgické konference zvolili téma Praktické dovednosti učitele hudební výchovy.
Odborníci z evropských zemí se letos setkají, aby našli odpovědi na otázku neustále se měnící role učitele hudební výchovy v hudebněvzdělávacím procesu. Zaměří se zejména na všeobecnou hudební výchovu – na praktické dovednosti učitele hudební výchovy a na způsob, jak dosáhnout vysoké kvality v hudebním vzdělávání. Zvláštní pozornost bude věnována každodenní reflexi učitele jako formě výzkumu v evropském kontextu.
Konference bude rozdělena do tří oddílů: prezentace výzkumného záměru, prezentace úspěšného projektu a workshopy. V pátek 15. února vystoupí národní koordinátor EAS pro Českou republiku Miloš Kodejška a Jaroslava Lojdová z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Den předtím přednesou svůj příspěvek Šárka Vaňková a Radka Binderová z Masarykovy univerzity v Brně.
Místem konání celé akce bude Lemmensinstituut, který si za více než 130 let vybudoval silnou tradici hudebního vzdělávání. Byl založen roku 1879 Jaak-Nikolaasem Lemmensem a původně sloužil jako institut pro chrámovou hudbu. Před několika desítkami let se stal konzervatoří, jež nabízí vzdělávání v tak rozmanitých disciplínách, jako je kompozice, dirigování, hra na nástroj, zpěv, jazz, hudební pedagogika, muzikoterapie nebo divadelní umění.
Součástí konference bude také studentské fórum, pro něž bylo zvoleno téma Reflexe praxe v hudebním vzdělávání. Uskuteční se ve dnech 11. až 14. února za účasti 24 studentů z dvanácti zemí Evropy. Letos bude mít své delegátky také Česká republika. Zúčastní se Šárka Mihulková z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Lucie Šťastná z Pedagogické Fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Studenti se zaměří jak na praktické muzicírování, tak na skupinové či plenární diskuse. Součástí fóra bude prezentace plakátů s informacemi o organizaci výukové praxe na dané fakultě a o roli univerzitního poradce/lektora/učitele a třídního učitele při výukové praxi.
V rámci konference (ve dnech 12. až 14. února) se také uskuteční v pořadí již třetí doktorské studentské fórum (DSF), jehož cílem je dát doktorandům příležitost prezentovat a sdílet své výzkumné záměry a diskutovat o nich v přátelském prostředí, poskytnout metodologickou a teoretickou podporu pro výzkum v hudební pedagogice a rovněž umožnit studentům zpětnou vazbu na jejich názory a výzkumné plány. V neposlední řadě je pro studenty významná možnost členství v síti EAS, která poskytuje cenné zdroje podpory, vědomostí a profesních kontaktů. Také DSF bude mít ve svém kolektivu české delegáty – jsou jimi Egli Prifti a Ena Stevanovic z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Nezbývá než popřát všem delegátům úspěšnou reprezentaci a organizátorům vydařený ročník mezinárodní konference. Věříme totiž, že budoucnost hudební Evropy spočívá v kritické reflexi každodenní praxe.