Vojtěch je ostřílený programátor, Martin mistr ve šplhu. Spojila je Interna

pondělí, 2. listopad 2020 09:49

tabletKdyž byl Vojtěch Hrček studentem druhého ročníku na 3. lékařské fakultě UK, pustil se do programování. Jeho aplikace Cerebro dodnes pomáhá studentům s přípravou na přijímací zkoušky na medicínu, přírodovědu a techniku. Dnes je lékařem a spolu s Martinem Trnkou, kolegou ze studií, přináší medikům aplikaci Interna.

Impulsem pro vznik jeho první aplikace byl prý fakt, že ke studiu na medicíně je přijat úspěšný, tedy zdaleka ne pouze chytrý středoškolák. „Potenciál každého žáka je formován podmínkami na střední škole. Já jsem rozhodně nepatřil svými výkony k elitě, mnozí kantoři nechápali, proč chci jít na medicínu. Složitě jsem sháněl materiály, dokonce jsem kvůli tomu skoro neodmaturoval. Nakonec se mi zhruba roční zápřah vyplatil,“ svěřil se v květnu 2019 Vojtěch Hrčka v rozhovoru pro magazín Forum. A tvrdil, že aplikace Cerebro (jde ji stále zdarma stáhnout a vyzkoušet v aplikaci Google Play pro Android nebo v App Store pro iOS – pozn. red.) usnadňuje práci těm, co se odhodlali na sobě máknout stejně jako on. Aplikace obsahuje okruhy s otázkami z biologie, somatologie, chemie a fyziky.

Zhruba před půl rokem, už jako šesťák, umožnil Vojtěch středoškolákům, kteří se chystají na přijímačky na medicínu, přírodovědu a techniku, vzdělávání prostřednictvím „vyššího levelu“ aplikace Cerebro.

Vojtěchu, medicínu jste úspěšně ukončil. Kam se posunula vaše vášeň v programování?

Poslední půlrok jsme společně s mým kamarádem a bývalým spolužákem, Martinem Trnkou, vytvářeli mobilní a počítačovou vzdělávací aplikaci Interna, která je primárně určena pro studenty všeobecného lékařství a pro další nadšence ze zdravotnických oborů. Možná malinko neskromně tvrdím, že se nám do ní podařilo dostat opravdu širokou nabídku přehledových a systematických článků a otázek z oboru vnitřního lékařství, jednoho ze základních oborů klinické medicíny. Proto je vhodná k přípravě na průběžné a rigorózní zkoušky z interních oborů, které jsou tradičně „velkými strašáky“ pro většinu mediků.

MartinTakže už neprogramujete sám, ale ve dvou. Prozraďte něco o vašem „parťákovi“ Martinu Trnkovi.  

Ano, Interna má dva „tatínky“. Jak jsem už zmínil, Martin je můj bývalý spolužák, chodili jsme do stejného ročníku na 3. LF UK a známe se vlastně od druháku. Neseznámili jsme se však ve škole, jak by se dalo předpokládat, ale na jedné studentské party, jak je asi logické (s úsměvem). Tam jsme téměř okamžitě zjistili, že jsme „stejné krevní skupiny“. Martin je klasickým příkladem kalokagathie (metaforicky soulad těla a duše – pozn. red.).

Jeho vynikající studijní prospěch zůstává na škole legendární, stejně tak jako jeho semináře a praktika z anatomie a fyziologie. Při hodinách anatomie totiž dokázal na vlastím těle názorně popisovat jednotlivé svalové skupiny. To proto, že se od mládí věnuje šplhu na laně. Je dokonce mistrem České republiky 2018 ve šplhu na osmimetrovém laně, dále dvojnásobný vicemistr ČR a vítěz otevřeného světového poháru v Amsterdamu 2019.

Nebyli jste při tvorbě aplikace jako dva kohouti na jednom smetišti?

Naštěstí ne, i když přiznávám, že jsme oba občas trochu impulzivnější. Na začátku celé práce jsme si nastavili mantinely. Martin vytvořil kompletní vzdělávací obsah aplikace, já jsem vše převedl do digitální podoby a prostřednictvím e-learningové platformy poslal do on-line světa.

Interna LogoVlna současné pandemie znemožňuje kvalitní vzdělávání studentů, a to zdaleka nejen medicíny. Vypadá to, že aplikace Interna přišla právě včas. To načasování bylo záměrné?

Bohužel je to tak, a dle mého názoru si budeme muset na distanční formu výuky zvyknout. Aktuální situace významně urychlila vydání aplikace. Realizovat tento společný projekt jsme totiž měli v plánu již delší dobu a oba jsme vycítili, že správný čas k vydání je nyní - v době, kdy se zavírají školy a studenti nemají možnost kvalitního vzdělávání. Interna je tu pro všechny medičky a mediky, věříme, že bude nápomocným parťákem.

Jaké jsou vaše první dojmy z vaší profese? Oba jste „čerství“ lékaři na samotném začátku kariéry.

Martin pracuje na interním oddělení krajské nemocnice v Českých Budějovicích, já na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze. I když jsou naše obory zcela odlišné, shodli jsme se, že nástup do praxe byl trošku „hardcore“. Zlatá studentská léta jsou již bohužel za námi, teď fakt makáme od rána do večera. Práce nás však baví a neztrácíme optimismus. Co nás asi nejvíce trápí, je nedostatek volného času. Proto jsme rádi, že se nám podařilo aplikaci teď vytvořit a vydat.

Vojto, co ještě chystáte?

Už přes rok a půl paralelně pracuji na aplikaci do společenských věd. Aplikace je se jmenuje Bubo a bude pomáhat středoškolským studentům uspět u Národních srovnávacích zkoušek. Doufám, že ji stihnu vydat v první půlce roku 2021. Těším se, až se kvůli ní příští rok znovu potkáme (dodává s úsměvem).

VH  2 up

 

 MUDr. Martin Trnka (25)

Martin 2Je absolventem oboru všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Pochází z Českých Budějovic. Od útlého věku je aktivním členem Sokola, kde cvičí a zároveň působí jako trenér sportovní gymnastiky a šplhu mládeže. Říká o sobě, že je pedagog tělem i duší. Relaxuje aktivním způsobem, konkrétně turistikou, rekreačním během nebo horolezením s přáteli.
V rámci praktické stáže programu Erasmus+ strávil dva měsíce v italské nemocnici v jihotirolském Meranu. Pracuje na interním oddělení Nemocnice České Budějovice.

 MUDr. Vojtěch Hrček (26)

Vojta upJe absolventem oboru všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Pochází z Čeladné, kam se rád a často vrací. Tvrdí o sobě, že je moravsko-slezský patriot. Má za sebou studia v USA. Relaxuje hrou na kytaru, miluje styl bluegrass, rád jezdí na vodu a říká o sobě, že je digitální zbojník.
Dnes ho můžete potkat na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.

Autor:
Foto: Vojtěch Hrček, archiv Martina Trnky, Vladimír Šigut

Sdílejte článek: