Ve čtvrtek 4. ledna, čtrnáct dní od tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se konal pietní průvod, symbolické objetí fakulty, a zapálení ohně na náměstí Jana Palacha. Tímto tichým setkáním několika tisíc lidí odstartoval Měsíc pro fakultu.
„Ukážeme světu, že nenávist nezvítězí a že hodláme žít a studovat dál. Nebudeme ignorovat, že se tragédie stala, právě naopak. Naši reakci na ni hrdě poneseme jako pochodeň vpřed a ukážeme, že jsme silnější!“ tímto textem studenti a studentky Filozofické fakulty UK zvali na setkání Nám, Všem: pietní průvod a symbolické objetí Fildy, které zorganizovali jako společné uctění památky obětí a vyjádření pospolitosti a solidarity.
„Nebudu zde mluvit o smutku a pocitu zmaru. O těch se nedá křičet na náměstí. Upřímně však děkuji studentským spolkům, že nám všem vytvořily dnešní možnost společného setkání – tichého uctění památky obětí, že se díky nim můžeme podpořit ve smiřování se s předvánoční událostí, pro niž ještě stále hledáme náležitá slova,“ pronesla k několikatisícovému davu shromážděném na Ovocném trhu před historickou budovou Karolina děkanka Filozofické fakulty UK Eva Lehečková. Ve svém projevu z okna Stavovského divadla vyzdvihla a ocenila univerzitní společenství, které prokázalo, že v těžkých chvílích stojí při sobě. Poděkovala všem, kteří se neúnavně podílejí na řešení mimořádné situace.
O naději a pospolitosti hovořila i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková: „Marek Orko Vácha, náš kolega z 3. lékařské fakulty, na Štědrý den napsal: tam, kde se rozmnoží nenávist, tam se v míře daleko štědřejší rozmnoží i láska. Mě osobně povzbuzují slova našich studentů a studentek, kteří říkají, že nenávist nezvítězí – budeme žít a budeme studovat dál. Naše akademická obec je raněná, ale není zlomená. Naše dnešní kroky ulicemi Prahy směrem k Filozofické fakultě budou symbolizovat i naši cestu k uzdravení.“ A i ona poděkovala všem, kteří neúnavně pomáhali a pomáhají.
Děkanka Lehečková v závěru svého proslovu připojila i jednu prosbu: „Stůjme při sobě nejen v těchto dnech, ale i v příštích týdnech i měsících. Budeme se navzájem potřebovat. Podílejme se společně na návratu a oživení našeho akademického života. I přes mnohé pocity a myšlenky, které nás v těchto chvílích zaplavují, mluvme spolu prosím i o budoucnosti a o naději. Aneb jak to ve slavné básni vyjádřil Paul Valéry: Zvedá se vítr, zkusme žít!“
Těmito slovy pak byl zahájen tichý pietní průvod ulicemi Prahy od budovy Karolina k Filozofické fakultě na Palachově náměstí. Děkanka a rektorka spolu se zástupci studentů nesly v čele dlouhého průvodu lampu se světlem z pietního místa symbolizujícím naději.
Právě vítr se postaral o skutečně symbolický nový začátek, kdy na rohu budovy Filozofické fakulty poryv větru doprovázený deštěm zhasl lampu, která pak byla znovuzapálena od svíček z pietního místa na Palachově náměstí. Zde také proběhlo i symbolické objetí fakulty, kdy lidé držící se za ruce v několika řadách obestoupili budovu, kde 21. prosince došlo k tragické události. Na památku čtrnácti obětí se po dobu čtrnácti minut rozezněly zvony.
Celé setkání bylo zakončeno zapálením ohně před budovou Rudolfina a vystoupením studentských pěveckých sborů, čímž byl zahájen Měsíc pro fakultu. Jelikož hlavní budova Filozofické fakulty bude z důvodů nutných oprav ještě minimálně měsíc uzavřena, právě na Palachově náměstí vznikne místo pro setkávání a obnovu fakultního společenství a prostor pro vyjádření solidarity a piety. Jednotlivé akce budou postupně zveřejňovány na webu mesicprofakultu.ff.cuni.cz.
Pietní oheň bude hořet před budovou Rudolfina po celý měsíc.
Aktuální informace k tragické události naleznete zde. Kde hledat psychologickou pomoc či podporu najdete v tomto rozcestníku. Nejste na to sami!
Svíčky z pietních míst budou použity na tvorbu uměleckého díla, které bude připomínat tragickou událost.