Co si vlastně vybrat? Právo, mediální studia nebo vysokoškolskou geologii? Anebo snad jazyky, medicínu či farmacii? Pro mladé uchazečky a uchazeče, kteří se rozhodují, jaké programy by je na Univerzitě Karlově zajímaly nejvíce (a jak se na ně úspěšně dostat), byla určena sobotní akce na Právnické fakultě UK. Podle údajů pořadatelů byla návštěvnost vyšší dokonce i než před epidemií covidu a přišlo 1143 lidí.
Zástupci všech fakult tam od devíti hodin ráno do pozdního odpoledne v rámci dne Na Karlovku představovali obrovskou pestrost oborů a možností, jakým směrem se vydat. Jedněmi z hostitelů byli symbolicky studijní prorektorka Markéta Martínková a rovněž Jan Polák, prorektor UK pro koncepci a kvalitu vzdělávání, jenž zájemce – samotné či s přáteli a rodiči – přivítal ve velké aule pražské právnické fakulty.
Jedním z hostitelů na Právnické fakultě UK byl symbolicky Jan Polák, prorektor Univerzity Karlovy pro koncepci a kvalitu vzdělávání.
Program byl v sobotu 26. listopadu bohatý. Vždyť v univerzitní nabídce bylo a je přes tisíc studijních programů v rámci sedmnácti fakult UK. V jednotlivých přednáškových sálech „práv“ se zájemci dozvídali potřebné údaje a rady od starších kolegů i akademiků nejen z pražských fakult, ale také z Plzně (v případě LFP UK) a Hradce Králové (kde je vedle medicíny také Farmaceutická fakulta UK).
Přehledně, stručně, ale obsažně
„Akce Na Karlovku mi přišla celkově velmi přehledná. Líbil se mi systém krátkých přednášek, kde byly řečeny všechny základní informace. Za mě byla jednoduchá a přesto dostačující přednáška Pedagogické fakulty UK, kde nejprve vystoupila jedna z vyučujících, která se věnovala přijímacím zkouškám, představením fakulty a jejích oborů… A poté jeden ze studentů představil možné cesty do zahraničí a stipendia, studentské spolky. Různé dotazy a další informace potom zodpověděli velmi ochotní a milí studenti u samostatných stánků fakult,“ zhodnotila pro Forum Majda, studentka čtvrtého ročníku pražského lycea.
Po letech s covidem, kdy se většina podobných akcí konala vesměs online, přišly konečně stovky lidí naživo (svezly se i jedinečným paternosterem) a bez respirátorů, protože to dovoluje příznivá epidemická situace. Fakulty UK měly na místě i svoje informační pultíky, fotokoutek a zástupce poskytující cenné rady.
Ve vyčleněných přednáškových místostech po desáté hodině postupně vystupovali lidé znalí situace na pěti medicínských fakultách (vedle dvou jmenovaných mimopražských pak samozřejmě 1. LF UK, 2. LF UK a 3. LF UK), třech teologických (KTF UK, HTF UK a ETF UK) a také společenskovědních (FF UK, FSV UK, FHS UK, PedF UK a domovské PF UK). Kdo potřeboval informace, dostal je. „Líbila se mi celková organizace akce. V každém stánku byli studenti nebo učitelé, kteří vždy moc mile představili studijní obory a dokázali odpovědět na jakýkoli dotaz (například kolik se hlásí studentů a kolik studentů se dostane na základě průměru z vysvědčení). Při přednáškách se studenti dozvěděli o možnostech uplatnění po skončení studia, nebo o možnostech navazujících studijních programů,“ hodnotí další maturantka Štěpánka.
Fyzika? A geologie by se vám nelíbila?
Příchozí zaujala i prezentace velkého Matfyzu anebo Přírodovědecké fakulty UK, kterou si bylo možné doslova i osahat – kdo ví, koho zlákají nerosty a mikroskopy ke studiu na Albertově?
Akce navíc ukázala, že je Karlovka otevřená opravdu všem. Zástupci FTVS UK předvedli, jak se i nevidomí mohou začlenit do společenství UK, a studentský spolek Charlie, jenž zastřešuje duhové aktivity LGBT+ komunity, zase odpovídal na otázky, jak je Karlovka skutečně pestrá (na snímku níže vpravo).
Medici (budoucí stomatologové) předvedli – mimo jiné – jak si správně čistit chrup, další ukázali zdravotnickou pomoc a péči anebo vysvětlovali, co vše v těle ukáže ultrazvuk... Kdo by snad chtěl být novinářem, ten si mohl na místě i vyzkoušet, jak funguje mobilní televizní studio.
„Na akci Na Karlovku se mi nejvíce líbila možnost mluvit i se studenty u stánků fakult. Pro mě to bylo velmi přínosné. Samotné přednášky nebyly nijak dlouhé a bylo za mě řečeno vše, co jsem potřeboval vědět. Nenapadá mě nic, co bych této akci vytknul. Samozřejmě se však ale takováto akce nevyrovná dni otevřených dveří, kde člověk může vidět, jak jejich výuka reálně funguje. Já jsem sem šel pouze za informacemi a utvrzením v mých volbách vysokých škol,“ dodal Mirek, další končící středoškolák z Prahy.
A „domácí“ právníci? Ti samozřejmě v simulaci předvedli, jak to chodí u soudu, při soudním jednání.
Celodenní akce Na Karlovku nabídla účastníkům plno rad a doporučení; pakliže by však ještě něco zájemcům chybělo, tak už dobře vědí, kam se obrátit. Na vybrané fakulty a NaKarlovku.cz, přece!