„Evropu zastihla válka na Ukrajině a my cítíme, že právě v dobách krize musí humanitní vědy o to více vyvažovat koráb naší společnosti, aby se na rozbouřených vlnách dnešního světa nepřekotil,“ uvádí autoři podcastu Filozofické fakulty UK Balast svůj speciální seriál Balast v těžišti, který se bude v následujících týdnech intenzivně věnovat ruské invazi na Ukrajinu a širším kontextům tohoto konfliktu a válku rozebere z tolika úhlů pohledů, kolik jen FF UK může nabídnout.
První část tohoto speciálu tvoří rozhovor s rusistou a historikem, ředitelem Akademického centra Borise Němcova pro výzkum Ruska Markem Příhodou, který hovořil o myšlenkové lenosti ruské společnosti a o nové formě ukrajinské národní identity.
„Pochopitelně součástí ukrajinské identity bude i nová interpretace vlastní minulosti ve smyslu spíše než soužití tak soupeření s Ruskem. Protože dějiny ukrajinsko-ruských vztahů jsou bohaté a nejsou tam jen konflikty. Je tam vzájemné obohacování, vzájemná společná vítězství. Ale čeká nás další revize ukrajinské historie a akcentování právě těch konfliktních prvků,“ rozebírá Marek Příhoda pohyby uvnitř ukrajinského národního vědomí i ve vztahu k Rusku.
„Putin nemá oponenty. Alespoň je zatím nevidíme, ale moc nevěřím, že se objeví v té takzvaně kremelské elitě. Já moc nevěřím na bezprostřední okolí prezidenta Putina. Ten se obklopil lidmi, se kterými je spojen různými osobními a podnikatelskými vazbami a kteří si dobře uvědomují, že s Putinovým pádem končí i jejich kariéra,“ komentuje Příhoda možný vývoj.
V dalších částech mimořádného vydání se autoři Balastu zabývají ruskými dezinformacemi, ukrajinskou historií i nečekaně silnou osobností prezidenta Volodomyra Zelenského.
Balast v těžišti bude k Ukrajině vycházet po několik týdnů v březnu a věnovat se mimo jiné bude i historii evropských válek, bezpečnostní situaci v Evropě i možnostem pomoci válečným uprchlíkům. Ukrajině pokračuje se studentem bezpečnostních studií a vojákem aktivních záloh Armády ČR Viktorem Šimkem. Autoři s ním probrali roli NATO v současné válce, aktuální vojenskou situaci a strategie válčících stran i otázku připravenosti české společnosti čelit nejen válečným krizím.
Balast je oficiálním popularizačním podcastem Filozofické fakulty UK. Studentsky dynamickou formou představuje jednotlivé humanitně-vědní obory v jejich vlastním prostředí. Tedy na společensky závažných tématech. Nadčasově aktuální pořad vychází každé první pondělí v měsíci a obsahuje řadu rubrik od studentských perspektiv po rozhovory s odborníky. Vybrané díly sdílí rovněž magazín Forum.