Dobré rady i zkušenosti. V úterý 9. listopadu proběhne na Univerzitě Karlově online workshop o možnostech a výhodách zapojení do meziuniverzitní aliance 4EU+, do které patří vedle UK i univerzity v Heidelbergu, Kodani nebo pařížská Sorbonna. „Cílem je sdílet, co vše se již povedlo, jak probíhají existující spolupráce, jak se zapojit i na co si dát po administrativní stránce pozor,“ říká Kristýna Kolínová z Evropského centra UK.
Aliance 4EU+ formálně vznikla v březnu 2018 s cílem rozvíjet spolupráci mezi evropskými univerzitami: „Dělá mi velikou radost a zároveň je mi ctí, že se na alianci 4EU+ mohu podílet již od úplného začátku. Dnes je zapojeno šest prestižních evropských univerzit, které společně tvoří inspirující prostřední otevřené spolupracím, a společně formují to, kam Evropa v oblasti vzdělávání a výzkumu směřuje,“ řekla magazínu Forum prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková. A zdůrazňuje, že se jedná o dlouhodobý projekt, který podporuje udržitelnou spolupráci a funguje na vzájemné důvěře zapojených univerzit.
Aliance 4EU+ aktuálně spojuje šest evropských univerzit: Univerzitu Karlovu, Heidelberg Universität, Sorbonne Université, Uniwersytet Warszawski, Università degli Studi di Milano a Københavns Universitet, jež rozvíjejí všeobecné partnerství pro rozvoj spoluprací ve výzkumu, inovacích, vzdělávání a službách a pro vytvoření platformy zajišťující volný pohyb studentů, akademických a administrativních pracovníků i myšlenek, a také pro sdílení infrastruktur. S ohledem na globální výzvy současnosti se aliance 4EU+ soustředí na čtyři multidisciplinární vlajkové lodě, takzvané Flagships: 1. Zdraví a demografické změny v městském prostředí 2. Evropa v měnícím se světě: Porozumění a zapojení společností, ekonomik, kultur a jazyků 3. Transformování vědy a společnosti prostřednictvím pokroku v oblasti informačních, výpočetních a komunikačních technologií 4. Biodiverzita a udržitelný rozvoj |
„Během poměrně krátké doby fungování aliance 4EU+ se již například podařilo nabídnout nové inovativní postupy ve výuce, a to často ve shodě tří a více členských univerzit, což vůbec není jednoduché. Aliance tak částečně supluje národní i evropskou úroveň, kdy se snaží sjednotit některé obecně zažité postupy, které jsou na každé univerzitě jiné, a zároveň poskytuje zpětnou vazbu ministerstvu školství a dalším institucím,“ uvádí Králíčková, podle které je to především díky synergii mezi vedením zapojených univerzit a jednotlivých akademických pracovníků, kteří jsou hnacím motorem a tvůrci konkrétních společných aktivit ve výzkumu, vzdělávání i ve výměnách studentů.
„Aliance 4EU+ je otevřena všem, kdo mají chuť se zapojit a Univerzita Karlova každému jednotlivci nabízí maximální podporu i administrativní zázemí,“ dodává budoucí rektorka (na snímku z předvolební kampaně).
„Cílem úterního setkání je ukázat, kolik se toho v rámci aliance 4EU+ děje, že je to projekt, který má budoucnost a dlouhodobé financování. Také chceme sdílet, co se již za dobu její existence povedlo, jaké jsou hmatatelné výstupy i konkrétní zkušenosti kolegyň a kolegů, kteří v rámci 4EU+ spolupracují. Chybět nebude ani výčet možností, jak se zapojit, a praktické rady pro ty, kteří zapojení teprve zvažují,“ říká Kristýna Kolínová z Evropského centra Univerzity Karlovy.
A doplňuje: „V druhé administrativní části workshopu se pak zaměříme na nejčastější chyby a nejrůznější nedorozumění, která se stále objevují. Dostatek prostoru bude i na veškeré dotazy.“
Zkušenosti s 4EU+ z Filozofické fakulty UK „Od počátku spolupráce jsme skutečně v pravidelném (každotýdenním) kontaktu s kolegy z Paříže, Varšavy a Milána. Pro naše doktorandy pořádáme společné metodologické online semináře a mezi akademiky si píšeme ohledně organizace společných konferencí, workshopů a letních univerzit. Spolupráce existovala i dříve, ale nebyla zdaleka tak intenzivní a systematická,“ sdílí své zkušenosti ze zapojení do aliance 4EU+ docentka Eva Voldřichová-Beránková z Filozofické fakulty UK. Novým zájemcům radí, že je zpočátku výhodné oslovit kolegy a pracoviště, na které již máte nějaké vazby z minulosti, a až poté síť rozšiřovat. Dále doporučuje udržet určitou rovnováhu mezi „tradičními“ partnery, na kterých spolupráce stojí, a otevřeností novým zájemcům a myšlenkám. |
V současnosti v rámci aliance 4EU+ běží projekty financované přímo z Evropské komise, které jsou určené zejména pro inovativní vzdělávací výstupy či společné kurzy. „4EU+ představuje pilotní projekt a laboratoř změn. Evropské univerzitní aliance zkoumají možnosti transformace evropského vzdělávacího a vědního prostoru. Po konzultacích s Evropskou komisí před koncem roku očekáváme vyhlášení druhého kola projektů,“ uvádí prorektorka Univerzity Karlovy pro evropskou problematiku Lenka Rovná.
K tomu profesorka Rovná upozorňuje: „4EU+ je však více než projekt, je to stále se prohlubující spolupráce členských univerzit založená na vytváření společné komunity a sdílení.“
Univerzita Karlova zároveň poskytuje formou takzvaných minigrantů financování vědecké spolupráce, a to i opakovaně – brzy bude zveřejněna nová výzva. Nově vznikající virtual development office by pak měl nabídnout podporu v hledání návazného externího financování. „Přímo pro studenty také existuje řada zajímavých příležitostí, do kterých se mohou zapojit – od kurzů a workshopů na partnerských univerzitách až po letní školy. Zároveň se 4EU+ snaží, aby studenti nebyli jen pasivní příjemci výukových aktivit, ale aby se do jejich příprav aktivně zapojovali,“ líčí Kolínová.
4EU+ v číslech: Studenti: 286 940 Akademičtí pracovníci: 23 680 Další zapojení lidé: 26 350 Erasmus+ projektů: 243 Finance Horizon 2020: 368 M€ ERC projekty: 115 |