O příčinách očekávání konce světa v roce 2012 pohovořil ve čtvrtek 6. prosince v Modré posluchárně Karolina doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th. D., religionista a psychoterapeut se zájmem o současný duchovní život a o nová náboženská hnutí.
Příchod konce světa byl v dějinách předpovídán již mnohokrát. Vždy se však objeví nemalá skupina lidí, která aktuální prognóze podlehne. V současné době je možné zaslechnout názory, ve kterých se lidé obávají konce světa takového, jakého dobře známe. Člověk si představí apokalyptická vyobrazení, ale možná je na příchod nového milénia nahlížet zcela jinak, s trochou více optimismu a víry v něco lepšího.
Docent Vojtíšek posluchačům v Modré posluchárně objasnil dva základní typy milenialismu, které se podle pojetí současné společnosti dělí na katastrofický nebo progresivní. Katastrofickým typem je označováno očekávání apokalyptického zániku světa, který se jeví ve světle úpadku, progresivní typ má své kořeny v ezoterické tradici z konce 19. století. Jaký typ transformace světa předpovídali příchodem roku 2012 staří Mayové, o tom můžeme dnes pouze dlouze polemizovat. Jedno je však jasné, očekávání konce světa má vždy své kořeny, náboženský a společenský kontext.
Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th. D., je vedoucím katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, docentem na katedře religionistiky Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, zakládajícím členem a mluvčím Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů.