Vlastnoruční zápis do studia nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského či československého prezidenta Edvarda Beneše, nejstarší pražská disertace o účincích kávy, čokolády, čaje a nikotinu, dokumenty z osobního archivu Jana Palacha a jeho rodiny anebo nejstarší dochované matriky ze 17. století. To vše bude ve čtvrtek 9. června mimořádně k vidění v Archivu Univerzity Karlovy, který se připojí k oslavě Mezinárodního dne archivů.
„Naši badatelnu otevřeme široké veřejnosti. Lidé se budou moci podívat na vlastnoručně psané dokumenty významných osobností a zjistit, co všechno o studentech a učitelích univerzity vlastně máme. A třeba si objednat archiválie o svých předcích nebo o sobě samých,“ říká vedoucí Archivu UK Petr Cajthaml.
Návštěvníci se také dozvědí, v čem práce archivářů spočívá. Ometání kartonů prachovkou k ní kupodivu nepatří. „Nejvíc se samozřejmě staráme o papírové dokumenty. Ale čím dál víc taky o digitální data, kterým bez archivace hrozí rychlý zánik,“ vysvětluje Cajthaml.
Digitální databáze si budou moci účastníci sami vyzkoušet: například zjistit, jestli jejich předek nezískal na univerzitě titul, nebo si prohlédnout digitální kopie jinak nepřístupných středověkých listin.
Archiv vypsal několik termínů prohlídek, do nichž doporučuje přihlásit se předem. Zájemci se mohou hlásit s uvedením svého jména a času prohlídky na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Akce bude samozřejmě přístupná i návštěvníkům bez objednání, v případě naplněné kapacity však budou muset počkat na další volný termín prohlídky. Aktuální informace naleznete na facebook.com/udauk.
Návštěvníci mohou navštívit také právě probíhající výstavu Druhý život Karla IV. v Křížové chodbě Karolina.
Mezinárodní den archivů v Archivu Univerzity Karlovy
čtvrtek 9. června, Karolinum, Ovocný trh 3–5, Praha 1.
Komentované prohlídky:
13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 a 18:00 hod.
Mezinárodní den archivů se slaví 9. června na celém světě, v České republice se do něj zapojí několik desítek archivů. Datum připomíná založení Mezinárodní archivní rady při UNESCO v roce 1948. |