Zástupci Univerzity Karlovy uctili památku Milady Horákové

pátek, 26. červen 2020

Představitelé Univerzity Karlovy spolu se širokou veřejností uctili památku 70. výročí smrti Milady Horákové. U busty této významné osobnosti, která je umístěna v přízemí budovy Karolina, položili věnce a vzpomenuli na její život a osud.

_rv1_0909_900_600

„Připomínáme si mimořádnou osobnost – paní doktorku Miladu Horákovou, zde u její busty. Proces s doktorkou Miladou Horákovou lze těžko označit za skutečný soud. Byl od počátku nespravedlivý, vykonstruovaný a bohužel i předem rozhodnutý. Stála za svým přesvědčením a zůstala nezlomená až do konce. Život osmačtyřicetileté političky, právničky a bojovnice za práva žen vyhasl. Pevná osobnost Milady Horákové může být jednak inspirací i pro dnešní generaci – jak svojí neústupností, tak svojí pokorou a statečností, které projevovala i těsně před popravou. Mějme proto na paměti, že svoboda a demokracie se neubrání samy. Že humanita může být hrází proti zlu, ale sama o sobě jej porazit nedokáže. I v tom tkví odkaz Milady Horákové i dalších obětí komunismu, ať už byly jakéhokoliv smýšlení a názorů,“ uvedl rektor UK Tomáš Zima.

_rv1_0943_450_300 _rv1_0980_450_300

Bronzová busta JUDr. Milady Horákové byla v prostorách Karolina odhalena dne 27. října 1992, autorkou je akademická sochařka Věra Růžičková-Bejrová. Pro širokou veřejnost bude vstup do Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1) zpřístupněn až do 18 hodin.

_vs1_2706_900_599

Jen málokterá žena se zapsala do dějin českého národa ve 20. století tak hluboce jako JUDr.  Milada Horáková, právnička, politička, absolventka Právnické fakulty UK. Jako politička velmi usilovala o profesní a společenské zrovnoprávnění žen. Za druhé světové války se zapojila do odbojové činnosti, byla však zatčena a vězněna v koncentračním táboře. Po osvobození se stala poslankyní a předsedkyní Rady československých žen. Zapojila se do obnovy poválečné společnosti, podílela se rovněž na přípravě nové ústavy. Postupně se pro své postoje dostala do střetu s vládnoucí komunistickou stranou.  V 50. letech 20. století byla v rámci vykonstruovaných politických procesů popravena za velezradu. Kvůli své neústupnosti během soudního procesu je dodnes považována za symbol odporu proti totalitě.

_p1010330_450_338 _p1010339_450_338

Od začátku týdne je na budově Karolina rovněž vyvěšen banner připomínající JUDr. Miladu Horákovou a stejně tak jsou umístěny i na budovách dalších fakult Univerzity Karlovy a dalších vysokých škol v ČR.

Autor: redakce UK
Foto: René Volfík, Vladimír Šigut

Sdílejte článek: