Astrofyzik Ondřej Pejcha před sedmi lety vystudoval doktorské studium na Ohio State University, načež se stal postdoktorským pracovníkem na slavném Princetonu v USA. Získal tam i stipendium NASA, neboť zkoumá interakce dvojhvězd. Špičkový fyzik se následně dozvěděl o možnosti založení vlastní výzkumné skupiny na Univerzitě Karlově, což nabízí interní podpora Primus.
Pejcha se zúčastnil soutěže, a uspěl. Od ledna 2017 se spolu s dalšími 23 nadějnými vědci stal premiérovým příjemcem tříleté podpory v řádu milionů korun na rozjezd svého výzkumného týmu. Takto podpoření akademici se mají posléze zapojovat do náročného klání o štědré granty Evropské výzkumné rady (ERC), což už se několikrát úspěšně podařilo. Právě Pejcha dnes řeší díky ERC Starting grantu projekt Cat-In-hAT a uspěli i další tři „primusové“ – prestižní evropský grant získali Jiří Klimeš (rovněž Matematicko-fyzikální fakulta UK), biolog Matyáš Fendrych a loni též botanik Filip Kolář (oba z Přírodovědecké fakulty UK).
Právě Pejcha s Klimešem pronesou ve středu 15. ledna ve Vlasteneckém sále historické budovy Karolina přednášku o svém výzkumu i zkušenostech s takovými granty. Úvodní slovo celodenní akce s názvem Primus Day pronese rektor UK Tomáš Zima, program Primus představí prorektor pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, jenž podporu prosadil a propaguje. „Nechci moc zveličovat, ale skutečně je to jedinečný program,“ říká.
Univerzita na program Primus dává desítky milionů korun ročně. Součástí akce bude i vystoupení profesora Zdeňka Strakoše, jenž dlouhodobě působí v panelech ERC a pořádá pro zájemce workshopy. Již třetí výroční den řešitelů programu Primus doplní také proslovy vybraných řešitelů: Cyrila Broma (MFF/FF), Evy Froňkové, Ondřeje Nováka (oba 2. LF) a Marka Verčíka (FF).
Celý program akce Primus Day 2020 (začátek v 10:00):
Celkově už ve čtyřech ročnících dosáhlo na Primus zhruba devadesát vědců Univerzity Karlovy, přičemž v posledním roce šlo o 22 nadějných „group-leaderů“. Nejúspěšnější byli experti z Matematicko-fyzikální fakulty UK (6), Přírodovědecké fakulty UK (5) a 1. lékařské fakulty UK (4). Pátý ročník Primusu odstartuje 1. března; mezním termínem pro podání přihlášek je 20. duben 2020. Řešení udělených tříletých projektů začne 1. ledna 2021. Podrobné podmínky soutěže Primus.