Ještě nemáte program na sobotní večer? Pak vyrazte na v pořadí již dvanáctý ročník Pražské muzejní noci, do něhož se zapojí 48 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 80 objektech. Nechybí mezi nimi ani 1. lékařská fakulta, Přírodovědecká fakulta a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
1. lékařská fakulta UK se k Pražské muzejní noci připojuje letos poprvé. Veřejnosti otevře své dva běžně nepřístupné objekty – Anatomické muzeum v budově Anatomického ústavu 1. LF UK a Stomatologické muzeum v budově děkanátu 1. LF UK. Obě muzea se nacházejí nedaleko Karlova náměstí.
Pro návštěvníky jsou připraveny prohlídky s odborným výkladem a doprovodný program. Ve stejné době bude otevřen i Fausťák – Akademický klub 1. LF UK ve Faustově domě na Karlově náměstí. Zde si mohou zájemci prohlédnout výstavu o historii Faustova domu, zhlédnout film Faustův dům či si poslechnout kapelu Z Hecu.
1. LF UK připravila rovněž doprovodný program. Studenti medicíny nabídnou kurzy první pomoci ve dvoře Anatomického ústavu spolu s ukázkou prevence rakoviny prsu, návštěvníci Stomatologického muzea si budou moci vyzkoušet, jak si správně čistit zuby.
Ani na Přírodovědecké fakultě UK se nespokojili s tím, že by jen otevřeli muzejní sbírky, ale připravili pro vás další program – přednášky, workshopy, soutěže, mikroskopování… Až do jedné hodiny po půlnoci můžete navštívit Chlupáčovo muzeum historie Země, Mineralogické muzeum, Mapovou sbírku, Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty UK či Hrdličkovo muzeum člověka.
Matematicko-fyzikální fakulta UK během muzejní noci otevře malostranské trezory, historický refektář a přinese ještě něco navíc. Cesta z refektáře povede kolem tří expozic, výukové hry a fyzikálních pokusů. Československo 38–89 je herní simulace, která vzešla ze spolupráce Matfyzu, Filozofické fakulty UK a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Hra je unikátní jak způsobem zpracování i stylem hraní, tak i samotným obsahem. Prezentuje totiž historické události z pohledu různých osob a přibližuje tak klíčové okamžiky českých a československých dějin mimořádně autentickou a živou formou. Stánek Sci-fyziky bude udivovat pokusy s levitací, neviditelností a dalšími šprýmy, které ale mají přísně logický a tedy vysvětlitelný základ, vycházející ze známých fyzikálních principů. Poslední zastavení bude matematické a ukáže matematiku nikoliv jako záludnou a složitou vědu, ale jako podivuhodný svět, který se dá skládat, měřit a ohýbat na tisíc způsobů.
Po loňské zkušenosti s obrovským zájmem o návštěvu podzemních historických prostor se organizátoři rozhodli optimalizovat fungování jednotlivých prohlídek. Vstupenky do trezorů budou nyní vydávány na určitý čas, díky čemuž nebudou návštěvníci muset trávit dlouhé hodiny čekáním na prohlídku a získají tak více času na prohlídku i dalších objektů.
Vstup do všech prostor je zdarma.