Lékařská knihovna Lékařské fakulty v Hradci Králové (LF HK) je specializovaným pracovištěm pro poskytování knihovnických a informačních služeb. Vznikla sice společně se založením fakulty, ovšem ke slavnostnímu otevření došlo až v následujícím roce, konkrétně 15. dubna 1946. Tedy přesně před 75 lety.
První roky byla knihovna provizorně umístěna v zasedací síni, kterou pro fakultu uvolnila Městská spořitelna. A od roku 1950 je její historie spjata s budovou Na Hradě v historické části Hradce Králové, která má velmi zajímavou minulost. Od 16. století zde byl „soud purkrabský pro kraj hradecký“ a v roce 1706 dům císař Josef I. přepustil biskupu Tobiášovi Janu Beckerovi a ten nechal budovu zrestaurovat pro kněžský seminář, vedle kterého započala stavba kostela sv. Jana Nepomuckého.
Na teologickém učilišti studovalo každý rok okolo stovky bohoslovců a v roce 1816 seminář rozšířila knihovna s výpůjčním právem omezeným na duchovní osoby. Historie biskupského semináře se uzavřela vládním nařízením ze dne 14. 7. 1950 o bohosloveckých fakultách a o dvanáct dní později byl biskupský seminář v Hradci Králové zrušen. Ještě téhož roku se do prostor přestěhovala knihovna LF HK, která zde získala trvalé působiště.
Z pokojů, kde byli tehdy bohoslovci ubytováni, jsou nyní kanceláře a i po jakýchkoliv pozůstatcích po bohoslovecké knihovně byste zde pátrali marně. „Tehdy se nezacházelo s klášterními knihovnami nejlépe a také zde po ní nezůstala žádná památka. Ani se tom žádné místní prameny nezmiňují,“ říká ředitelka knihovny PhDr. Olga Pitašová.
Pod jejím vedením v knihovně fungují dvě výpůjční oddělení – jedno pro odbornou veřejnost a druhé přednostně pro studenty LF HK. „A co je trochu specifikum v rámci lékařských fakult – snažíme se, aby pokud možno všichni naši studenti měli k dispozici všechnu povinnou a doporučenou literaturu. První ročníky tu najdou veškerou literaturu a i pro další ročníky učebnice neustále doplňujeme,“ doplňuje paní ředitelka.
Vstříc samozřejmě knihovna vychází i zahraničním studentům, takže nechybí ani spousta odborných knih v angličtině v tištěné i elektronické formě. V letech 2006 a 2007 došlo ke kompletní rekonstrukci budovy Na Hradě a dnes působí velmi útulným dojmem. „Jednotlivé části se navzájem propojily a celá budova dostala mnohem vzdušnější ráz. Myslím, že nejen pro zaměstnance ale i návštěvníky je zde pobyt příjemný a cítí se zde dobře,“ uzavírá ředitelka Pitašová.
Součástí knihovny LF HK je i studovna ve Výukovém centru FN Hradec Králové.
Zatímco v prvním patře budovy Na Hradě sídlí knihovna, v přízemí budovy se od roku 2007 nachází Galerie Na Hradě patřící rovněž pod Lékařskou fakultu. Zde zůstala památka na historické časy v podobě Sloupového sálu - kdysi se tu konala zasedání purkrabského soudu a později zde byla seminární oratoř a jídelna bohoslovců. Nyní je toto místo zaslíbené umění.
„Nejprve to byl spíš takový prostor pro relaxaci návštěvníků či hostů fakulty. Byla tu různá křesílka a stolky, těžké závěsy… Ale pak profesor Vladimír Palička (děkan LF HK v letech 2003 – 2010, pozn. redakce) přišel s nápadem využít tento prostor pro výstavy pořádané fakultou,“ seznamuje mě s historií místa kurátor galerie PhDr. Josef Bavor. Dosud se zde uskutečnilo přes 110 kolektivních a autorských výstav.
„Ze začátku tu bývaly i nějaké přednášky nebo koncerty, stále se prostor využívá i pro slavnostní příležitosti fakulty. Ale tím hlavním účelem jsou v současnosti výstavy uměleckých prací,“ říká Josef Bavor a pochvaluje si spolupráci s Unií výtvarných umělců, která tu každé léto pořádá Východočeský výtvarný salon. Největší událostí letošní sezony by však měla být, pokud to pandemická situace v ČR dovolí, výstava známého ilustrátora a karikaturisty Vladimíra Renčína plánovaná na květen.
Další podrobnosti o historii Lékařské knihovny v Hradci Králové.