Nová výstava v Malé galerii vědeckého obrazu (budova děkanátu UK MFF, Ke Karlovu 3, 1. patro vedle knihovny) nazvaná Doporučená denní dávka chaosu představí fraktálovité grafiky autorky Elišky Vokounové a bude slavnostně zahájena v pondělí 28. ledna 2008 v 15 hodin. Výstava bude trvat do 17. března 2008.
Eliška Vokounová je studentkou prestižního gymnázia v Praze.
Prioritně se věnuje jazykům, společenským vědám a informatice. Zajímá se o umění ve všech podobách - píše povídky, hraje na didgeridoo, fotografuje a tvoří fraktály.
K počítačové grafice se dostala prostřednictvím internetové komunity umělců (www.deviantart.com), kde se poprvé setkala s fraktály. Začínala s jejich tvorbou jako samouk, později pro rozšíření obzoru spolupracovala s několika zahraničními umělci. Ačkoliv se fraktály zabývá už téměř dva roky, stále je bere jako hobby, nikoliv jako profesi.
O technice:
Fraktály jsou obrazce založené na matematických funkcích, zjednodušeně řečeno. Pro jejich tvorbu si můžeme vybrat z poměrně velkého množství editorů, které se od sebe velmi liší. Autorka, jejíž práce zde vidíte, pracuje převážně s programem Apophysis (www.apophysis.org). Principem vytváření obrazů v tomto editoru je vrstvení rozličných kombinací matematických funkcí; posouvání a mutace vrstev zde hraje také důležitou roli. Umění spočívá ve znalosti co která funkce s obrázkem udělá. Těchto variant jsou však desítky a když započítáme možnost jejich vrstvení, máme tu náhle tisíce, či spíše milióny různých kombinací, tím pádem milióny zcela odlišných obrázků. Toto muže leckterého umělce odradit, neboť ani po létech zkušeností s programem stále nemůžete obsáhnout všechny jeho možnosti. Na druhou stranu velká variabilita zabraňuje tomu, aby dva umělci udělali úplně totožný fraktál, tudíž se můžete spolehnout na opravdovou originalitu fraktálního díla.