Jitka Jiřičková

Jitka Jiřičková

Vystudovala žurnalistiku na FSV UK. Čtyři roky pracovala jako redaktorka týdeníku MF Plus, externě psala též pro časopisy Vlasta a Betynka. Tři roky působila jako manažerka v PR agentuře aPRiori. Má tři děti. Do redakce médií Univerzity Karlovy nastoupila po rodičovské dovolené na jaře 2019.

Farmaceutická fakulta UK a Lékařská fakulta UK v Hradci Králové rozjely čtyřletý výzkumný projekt, který cílí na mezisektorovou spolupráci. „Rádi bychom dosáhli skutečně hmatatelného výsledku, jímž bychom přispěli ke zkvalitnění každodenního života pacientů,“ shodují se jeho hlavní aktéři.

„Lidé si často pokládají otázky, jestli mají téma otevřít. Je to velmi individuální. Doporučujeme se člověka narovinu zeptat,“ říká psycholožka Julie Gábrišová z Policie ČR, která byla přítomna zásahu v budově Filozofické fakulty UK při tragických událostech v prosinci 2023.

„Nikdo nedonutí všechny vysokoškolské vyučující, aby se zdokonalovali v pedagogických dovednostech. Ale každý z nich může vědět, že existují různé formy výuky a strategie učení,“ říká Lucie Rohlíková ze Západočeské univerzity v Plzni.

Během akce Na Karlovku Univerzita Karlova představila více než 600 svých akreditovaných studijních programů. Do budovy Právnické fakulty UK se sjeli zástupci a zástupkyně všech 17 fakult a nabídli zájemcům o studium celou paletu potřebných informací.

„Na kurzech si vyučující vyzkouší a na vlastní kůži zažijí nové výukové metody, s nimiž se nejspíš doposud nesetkali. Také se dozvědí jednoduché tipy, jež mohou okamžitě zařadit do své výuky,“ říká Anna Malečková, která stála u zrodu Centra podpory výuky na LFP UK.

„Ať děláte cokoliv, záleží nejvíc na lidech okolo vás. Leckdy na jednom konkrétním člověku,“ říká historik Vít Pokorný, jehož osobní setkání přivedlo k výzkumu dnes početně malého, ale stále živého románského jazyka – okcitánštiny. 

„Všechno je odvislé od dobře napsané instrukce neboli promptu, pro AI. Pak je umělá inteligence schopná kvalitního feedbacku, interaktivního vzdělávání, ale dokáže i snížit míru dezinformací ve společnosti,“ říká Martin Richter z FSV UK.

Stěžejním tématem konference platformy Paedagogium bude činnost fakultních Center podpory výuky a sdílení příkladů dobré praxe ze zahraničí. „Rádi bychom upevnili komunitu lidí, jejichž společným cílem je rozvíjení pedagogických dovedností akademiček a akademiků,“ říkají předseda Paedagogia David Hurný a koordinátor platformy Bartłomiej Wróblewski.

Díky úzké spolupráci CERNu s MFF UK uzavíráme oslavu jeho 70. narozenin rozhovorem s experimentálním částicovým fyzikem Martinem Rybářem. Ten pracuje na experimentu ATLAS v CERNu a popularizuje vědu. 

Kde jinde odstartovat akademický rok 2024/25 než v Kampusu Hybernská. Studující vyšších ročníků tento prostor plný kreativity dávno znají. Pro prváky a prvačky to ovšem byl doslova UniKátní START do další životní fáze.

„Nemohl jsem tam být v lepší dobu,“ vzpomíná Daniel Scheirich z MFF UK na období, které v rámci doktorského studia strávil v CERNu. Byl tam totiž i v roce 2009, kdy byl znovu spuštěn nejvýkonnější urychlovač na světě LHC.

Saturday, 28 September 2024 09:26

Noc vědců se nesla v duchu Proměny

Poslední zářijový pátek patřil již tradiční Noci vědců, kdy se vědecké a vzdělávací instituce po celé České republice otevírají zvídavým malým i velkým návštěvníkům. Univerzita Karlova u toho nemohla chybět, otevřela pět svých budov, v Praze a v Hradci Králové. Ústředním letošním tématem byla Proměna.

V Brně se rozdávaly ceny České hlavičky za nejlepší vědecké práce středoškoláků. INTENTIO „Udržitelný rozvoj“, cenu Univerzity Karlovy, získali tři spolužáci z Wichterlova gymnázia Ostrava-Poruba. Cenu MFF UK, UNIVERSUM „Člověk a exaktní vědy“, obdržel Vít Perkner ze Střední ScioŠkoly Žižkov v Praze.

„Největší devízou CERNu je jeho mezinárodnost. Všechny ostatní laboratoře podobného typu jsou ´pouze´ národní. Unikátní je i částicový urychlovač LHC,“ říká profesor Rupert Leitner z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK o špičkovém pracovišti, na jehož přístrojích pracují lidé z celého světa a jejich výsledky ovliňují i jiné obory, například medicínu.

PedF UK získala spolu s Provozně ekonomickou fakultou MENDELU dva granty od Technologické agentury ČR na osvětu v oblasti plýtvání. „Navazujeme na předchozí znalosti a zkušenosti z projektu Smart Food,“ říká Igor Červený z PedF UK. 

„Snažím se, aby si posluchači odnesli kromě hlubšího porozumění tématu také informaci pro sebe, co nového mohou pro udržitelnost udělat oni sami ve své každodennosti,“ říká moderátor podcastu o zelených inovativních přístupech na UK Filip Liška.

„Myslím, že když chcete být při žádosti o ERC grant úspěšní, musíte být realističtí, ale ne přehnaně skromní,“ říká Pavel Veselý z Informatického ústavu UK, který v červnu získal prestižní grant ERC CZ. 

„Nastavujeme takové podmínky, abychom přilákali ty nejlepší a nejchytřejší lidi, kteří chtějí pracovat ve výzkumu,“ potvrdili ředitelé a ředitelky pěti nejdůležitějších vědeckých ústavů částicové fyziky, kteří na konferenci ICHEP 2024 debatovali o budoucnosti nových urychlovačů částic.

„Jakoukoliv pracovní cestu do zahraničí si musíte odpracovat. Před tím i po návratu. Jedině tak vytěžíte z nabytých kontaktů a setkání do budoucna maximum,“ říká prorektor UK Jan Polák, který na začátku roku absolvoval misi do Indie a Austrálie.

Špičkový výzkum a lidství musí tvořit nerozlučnou dvojici, jinak vzniká pro lidstvo a lidskost velmi nebezpečná situace. To připomíná výstava Částice a Arnošt Lustig v Kongresovém centru Praha, která doprovází mezinárodní konferenci ICHEP 2024.

Page 1 of 13