Digitální technologie dokážou společenským i humanitním vědám otevřít okna do nových obzorů. Musíte ale vědět, jak na to. S touto ideou Jiří Kocián z FSV UK založil Výzkumné centrum pro integraci digitálních humanitních věd.

„Zveme si do výuky proškolené laiky, kteří představují pacienty s konkrétními zdravotními obtížemi. Pro medičky a mediky jsou to nesmírně cenné a intenzivní zkušenosti,“ říká Hana Svobodová, přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK.

„Zajímá mě, jak umožnit lidem podívat se na to, co programy, které používají, dělají, případně je upravit tak, aby fungovaly podle jejich představ,“ říká Tomáš Petříček z Katedry distribuovaných a spolehlivých systémů Matematicko-fyzikální fakulty UK. Letos mu vyjde kniha o historii programování.

Během rekonstrukce Karolina byl objeven ztracený rukopis od samotného císaře Svaté říše římské Karla IV., který zdůrazňuje význam mentálního zdraví. Ano, už v 14. století zakladatel Univerzity Karlovy věděl, jak důležité je udržovat rovnováhu mezi pracovními povinnostmi a osobním životem.

Čeští žáci jsou podle výsledků mezinárodního šetření ICL nejlepší z EU v počítačové a informační gramotnosti. Své zásluhy na tom mají i informatici a pedagogové Cyril Brom a Pavel Ježek z Matfyzu.

Jiří Hana, absolvent MFF UK, kde dosud přednáší, je spoluzakladatel firmy Geneea. Ta zpřístupňuje technologie na zpracování jazyka firmám, které pracují s velkými objemy textů nebo nahrávek, třeba médiím, kde pomáhá novinářům s nudnými nebo rutinními úkoly.

Veřejná správa shromažďuje a pracuje s obrovským množstvím dat. I ta, která nepodléhají utajení, jsou cenným zdrojem informací, k nimž by měla mít přístup vědecká a novinářská komunita i široká veřejnost.

„Když dáte studujícím možnost a prostor říci, co se jim v hodině líbilo nebo co by chtěli udělat jinak, přestáváte z nich dělat objekty výuky. Stanou se vašimi parťáky,“ říká Věra Hejhalová z Ústavu germánských studií FF UK.

Toguz kumalak není žádné magické zaklínadlo. Jedná se o deskovou hru s kuličkami zapsanou i na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. A mezi nejlepší světové hráče patří i Hana Kotinová z Ústavu výpočetní techniky UK.

Snažím se pacienty odnaučit mít strach z ticha

Author:
Photo: Martin Faltejsek (Forbes), Vladimír Šigut
Friday, 28 February 2025 07:26

Marina Stejskalová pracuje jako psychoterapeut na Dětské psychiatrické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je propagátorkou psychoterapie uměním, o níž napsala i řadu knih. V rozhovoru líčí, jaké možnosti tato terapie pro její pacienty skýtá.

Využívat genderově citlivou češtinu je otázkou zdvořilosti. Zacházet férově s jazykem, který vyjadřuje jmenný rod tak výrazně jako čeština, je však někdy trochu oříšek. Vztahu genderu a jazyka se věnuje bohemistka Alena Andrlová Fidlerová z Filozofické fakulty UK. 

Šermířská vystoupení ji v dětství fascinovala natolik, že nejdříve chtěla být jejich součástí, a postupně ji nasměrovala až k vědecké kariéře. Období třicetileté války dokonce Klára Andresová věnovala i svou disertační práci na Filozofické fakultě a obdržela za ni Bolzanovu cenu.

Věra Jourová se stala prorektorkou UK pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie. V prvním rozhovoru v této funkci hovoří i o tom, jak je pro UK důležité se při jednáních o vědecko-výzkumné a vzdělávací politice i v těch nejvyšších patrech unijních institucí aktivně hlásit o slovo.

Ústřední knihovnu Univerzity Karlovy, respektive její vyhledávač UKAŽ, navštíví ročně více než 1,7 milionu lidí. „Díky celosvětovému rozšíření systému Alma, a sdílení zkušeností jdou naše online služby nesmírně kupředu,“ říká ředitelka Radka Římanová.

Jsou to tři  jednoduché otázky, které se už řadu let snaží zavádět do výuky a medicínské praxe přednostka Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze Kateřina Rusinová. Za svůj inovativní přístup převzala 17. listopadu ve Velké aule Karolina Cenu Arnošta z Pardubic.

Page 1 of 24