Úřady jsme naučili sdílet data

Tuesday, 18 March 2025 07:12

Veřejná správa shromažďuje a pracuje s obrovským množstvím dat. I ta, která nepodléhají utajení, jsou cenným zdrojem informací, k nimž by měla mít přístup vědecká a novinářská komunita i široká veřejnost. Za změnou v přístupu veřejné správy a vybudováním datové infrastruktury ČR stojí i Martin Nečaský a Jakub Klímek z Katedry softwarového inženýrství MFF UK.

VVN07497 Editw
Jakub Klímek je někdejší student a dnes kolega Martina Nečaského (zleva).

Ve Spojených státech nebo ve Velké Británii to tehdy bylo žhavé téma. Kolem roku 2010 se začalo napříč státy hovořit o takzvaných otevřených datech a jejich sdílení online. Česká republika se však do systematické správy a zveřejňování dat příliš nehrnula.

„Tehdy jsme s jedním doktorandem pracovali na tématu, které se týkalo zdravotnictví. Potřebovali jsme kvůli tomu veřejná data, která shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Po dlouhých vyjednáváních jsme je nakonec dostali na cédéčku. Dnes byste si je během chvilky legálně stáhla z internetu,“ vzpomínal Martin Nečaský. A že to jde, je zásluhou iniciativy jeho týmu. Po této zkušenosti totiž začali uvažovat nad tím, jak přimět tuzemskou veřejnou správu, aby data, která nepodléhají utajení, volně sdílela na internetu, a ještě navíc jednotným způsobem. S tím totiž skupina softwarových vývojářů a architektů kolem Nečaského uměla pomoct.

Daty proti korupci

Proč je to potřeba, se rozhodli ilustrovat na konkrétním projektu. „Tehdy se často řešilo téma korupce a boje s ní. Proto jsme začali tlačit na to, aby se zveřejňovala data o veřejných zakázkách. Kontaktovali jsme starosty, kterým bylo téma transparentnosti blízké. Vytvořili jsme doménu Opendata.cz. Zaujalo to média. Přes tuto iniciativu jsme se snažili dostat až na centrální úroveň, a nakonec se to podařilo. V roce 2013 jsme začali spolupracovat s ministerstvem vnitra,“ vzpomínal Martin Nečaský, jehož tým dnes stojí za vybudováním české datové infrastruktury, což pomáhá rozvoji vědy a výzkumu, podnikání i zvyšování důvěry občanů ve stát, když transparentně sdílí informace o svém fungování.

VVN07639w

Z akademie do praxe

Přimět úřady sdílet svoje data je jedna věc, jak na to, je ale věc druhá. A to byl úkol pro Jakuba Klímka. „Byl jsem Martinův doktorand, věnoval se tématu konceptuálního modelování dat. Když byly úřady konfrontovány s tím, že by měly otevírat data, začaly řešit, jak. Vznikla poptávka po tom, aby data stejného typu různé úřady publikovaly stejným způsobem, aby je pak případný zájemce mohl snadno stáhnout a hned s nimi pracovat. A k tomu se právě principy z datového modelování hodily. Vznikla řada takových jednoduchých standardů a návodů, o tom, jak takovým datovým sadám říkáme a jak mají vypadat,“ vysvětlil Jakub Klímek a ilustroval tím, jak efektivně lze propojit akademický výzkum s praktickým využitím.

VVN07647wTým z Katedry softwarového inženýrství MFF UK se zapojil i do zákonného zarámování tématu otevřených dat, když se spolu s legislativci z ministerstva vnitra podílel na návrhu novely Zákona o svobodném přístupu k informacím, který pojem otevřených dat v roce 2014 zavedl. Jejich novela pak vyhrála dokonce anketu Zákon roku.

Od roku 2015 se pak tým z Matfyzu zapojil do vývoje softwarového řešení Národního katalogu otevřených dat, jehož smyslem je udělat si takový velký celostátní úklid v otevřených datech. Softwarové řešení katalogu je dostupné jako open-source a stále se na něm učí nové generace studujících. Otázky, které vycházejí z jeho využívání v praxi, se pak zase zpátky promítají do formování výuky už i bakalářského studia na MFF UK. A že se jedná o úspěšný projekt, ukazuje i to, že se na tým, který ho postavil, obrátilo slovenské ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace, které by chtělo vytvořit slovenskou verzi.

Digitální trh

V současné době je v legislativním procesu návrh Zákona o správě dat a o řízeném přístupu k datům, který se zaměřuje na obecné povinnosti v oblasti správy všech dat, tedy i těch utajovaných. Pravidla využívání dat veřejné správy musí Česká republika implementovat do své legislativy na základě nařízení Evropské unie Data Governance Act. „O tomto tématu se tolik nemluví, ale Evropská unie se zabývá sjednocováním i v oblasti digitálního trhu. Všichni známe GDPR, což bylo jedno z velkých témat řešených na úrovni EU, které se týkalo ochrany dat. Od té doby ale vznikají další nařízení, která se týkají naopak sdílení dat, a to nejen otevřených, ale i polozavřených nebo zavřených, abychom je mohli efektivně využívat pro byznys napříč celou Unií, protože v tom Unie ztrácí,“ podotkl Martin Nečaský.

Na základě nového zákona by se měl zmíněný katalog transformovat v Národní katalog dat, v němž už budou katalogizovaná všechna data veřejné správy. Zákon přesně vymezí, kdo a za jakých podmínek se k těm neveřejným bude moci dostat. „Pokud například výzkumník z Univerzity Karlovy bude potřebovat nějaká detailnější data, která nejsou otevřená, a zažádá o ně přesně definovaným mechanismem, který zákon zavede, může je získat,“ podotkl Martin Nečaský.

VVN07388w

A jak pomůže se správou dat v současnosti stále připomínaná umělá inteligence? Dokud je nebudeme mít pořádně uklizené, tak nijak, smál se Martin Nečaský. „Je to trend, který musíme reflektovat ve výuce, zareagovat na to bude ale muset i veřejná správa. Tlak na to využívat umělou inteligenci na automatizaci, a to ve veřejné i komerční sféře, bude stoupat. Dokud budete mít ale v datech nepořádek, umělá inteligence vám v práci s nimi nijak nepomůže. To, co děláme my, je první krok k tomu, aby organizace nebo stát mohly umělou inteligenci na datové sety vůbec nasadit.“

doc. Mgr. Martin Nečaský, Ph. D.
Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK. Dnes vede Katedru softwarového inženýrství MFF UK, kde vyučuje softwarové inženýrství a architekturu. Jako datový expert dlouhodobě spolupracoval s ministerstvem vnitra, od roku 2024 ve spolupráci pokračuje s Digitální informační agenturou, na níž úkoly spojené s digitalizací veřejné správy přešly z ministerstva. Byl zapojený v několika evropských výzkumných projektech, spolupracoval s komerční sférou. Působil jako hostující profesor na University of Passau v Německu. Loni byl na půlroční stáží na University of South Australia.
doc. RNDr. Jakub Klímek, Ph. D.
Absolvoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde patřil mezi studenty Martina Nečaského. Zaměřuje se na standardizaci dat na webu a datovou interoperabilitu. Své dovednosti uplatňuje v národním i mezinárodním výzkumu zaměřeném na otevřená data a v projektech aplikovaného výzkumu.
Author:
Photo: Veronika Vachule Nehasilová