Nádory na kůži mají oproti jiným obrovskou výhodu – jsou vidět. Přesto u nás na melanom ročně umírá více než 400 lidí. S tímto vědomím se Univerzita Karlova rozhodla zprostředkovat konzultaci s odborníkem: profesor Petr Arenberger zájemcům doporučoval a radil, jak ve zdraví zvládnout nápor slunečních paprsků v nastávajícím dovolenkovém období.
Zhoubných nádorů kůže přibývá
Preventivní vyšetření je často podceňováno. Když jde o tak „pidi“ věc, jakou jsou mateřská znaménka, kolikrát se nám může zdát, že musíme řešit mnohem „opravdovější“ problémy než něco tak titěrného. Přitom kožní nádory patří k těm, které nás nejvíce ohrožují a počet pacientů se zhoubnými nádory kůže rok od roku roste. Že není radno ochranu kůže podceňovat, si uvědomili i zájemci, kteří nabídku UK Pointu dne 29. června využili. A tak si profesor Arenberger, který každoročně organizuje pro veřejnost akci Stan proti melanomu, postavil pomyslný konzultační přístřešek v Celetné 13. V něm během tří hodin poskytl konzultaci ke stavu kůže před létem celkem pětačtyřiceti zaměstnancům „Karlovky“ (kapacita byla předem daná a byla naplněna během několika hodin po spuštění registrace).
Za déčkem raději přes ryby
„Sedmdesát procent populace stále považuje ultrafialové záření za relativně bezpečnou cestu k získání krásně zbarvené kůže. Při opalování si neuvědomují, jak obrovské zátěži tento klíčový orgán vystavují,“ říká profesor Petr Arenberger, specialista na léčbu nádorů kůže. S argumentem, že přece lékaři doporučují pravidelný přísun vitamínu D u profesora Arenbergera ale nepochodíme: „Může se zdát, že opalování na slunci je vskutku cestou nejjednodušší. Navíc – velmi zlehčeně řečeno – uděláte kšeft i dermatologovi. Já bych přece jen zůstal u varování a doporučení, že chybějící déčko můžete svému tělu zprostředkovat lepší cestou – ku příkladu stravou s dostatkem ryb.“
„Je třeba si uvědomit, že s rostoucím věkem prekurzorů – předstupňů, ze kterých se aktivní forma vitaminu D vytváří – v kůži ubývá. Proto se někdy starší člověk může spálit třeba do černa, a pořád nebude mít dostatek vitaminu D,“ varuje dermatolog. A apeluje: „Všímejte si na kůži všeho, co je mezi ostatními projevy jiné a nápadné. Je lepší přijít k dermatologovi desetkrát zbytečně než jednou pozdě.“
Doporučující pravidla, kterými bychom se měli na dovolené řídit:
Další informace na www.melanom.cz |
Bacha na záření!
Lidé by si podle profesora Arenbergera měli rovněž uvědomit, že ultrafialovému záření nejsme vystaveni jen v letních měsících. V jarním a letním období se i v České republice kolikrát UV index – tedy stupeň, podle které bychom měli volit ochranu našeho těla – pohybuje kolem 7 a 8. Konkrétně třeba v minulých dnech – v týdnu od 20. června 2022 – dosáhl dokonce 9!, což je podobná zátěž, jakou je naše kůže vystavena ku příkladu na Jadranu.
Pravidelné ozonové a UV zpravodajství přináší Český hydrometeorologický ústav |
Magazín Forum se příchozích zeptal, proč na konzultaci s dermatologem přišli a jestli jde o první návštěvu odborníka. Tyto odpovědi jsme zaznamenali...
Jitka, CŽP UK: „Dnes jsem na kontrole znamének vůbec poprvé. Ne, že bych měla strach. Dlouho jsem se odhodlávala ke kožnímu lékaři objednat. Ale než jsem se k tomu stačila dokopat… Dnešní akce přišla jako vhodná příležitost. Uvědomuji si, že nebezpečí spojené s rakovinou kůže není dobré podceňovat, proto se chystám chodit na preventivní prohlídky pravidelně.“
Martin, ÚVT: „Na kontrolu ke kožnímu lékaři chodím příležitostně. Zhruba jednou za dva roky. Znamének mám na těle dost. Rád bych byl proto v klidu a s pocitem, že je zatím všechno v pořádku, strávil hezkou a klidnou dovolenou.“
Anna, PřF UK: „S mateřskými znaménky jsem u specialisty v minulosti již několikrát byla, ale nechodím pravidelně. O nebezpečí rakoviny kůže se – naštěstí – mezi lidmi dnes dost ví. I proto si znaménka hlídám, po dovolené zřejmě zajdu k odborníkovi znovu.“
Zdeněk, RUK: „S výjimkou covidových let jsem ke kožnímu lékaři chodil pravidelně. Dle mého by kontroly mateřských znamének neměl člověk zanedbávat. Je hloupost nejít, stojí nás to jen chvilku. Jsem rád, že mohu využít dnešní nabídky a nechodit na odbornou kožní kliniku, kde mají práce až nad hlavu s řešením těžkých případů…“
Eliška, FF UK: „Kdysi v minulosti jsem si znaménka zkontrolovat nechala. Přijít sem na konzultaci dnes jsem se rozhodla proto, abych měla jistotu. Vím o jednom větším mateřském znaménku, které mám, a jsem ráda, že teď mohu být klidná, vše je v pořádku.“
Jakub, Nakladatelství Karolinum: „Několik kontrol jsem již ve svém věku absolvoval, a několik znamének mi bylo preventivně odstraněno. Dávám zkrátka přednost prevenci.“
Lenka, FF UK: „Jelikož se v minulosti v rodině objevil případ rakoviny kůže, snažím se na dermatologické prohlídky chodit pravidelně. Preventivně. Zvláště když se mi objeví nová znaménka. V minulosti mi už několik znamének odstranili. Když se vyskytla příležitost navštívit specialistu přímo na univerzitě, samozřejmě jsem ji ráda využila.“
Petr, MFF UK: „Když se ke mně dostala nabídka na preventivní prohlídku znamének, nebylo o čem dlouho uvažovat. Vlastně jsem si už nějaký čas říkal, že bych v tomto ohledu měl něco podniknout. Přišlo mi velmi praktické využít nabídku univerzity. Nechat si prohlédnout znaménka jdu dnes v životě poprvé.“
Pavel, MFF UK: „Co si pamatuji, poslední kontrolu znamének jsem absolvoval asi před deseti lety. Znamének mám celkem hodně, takže jsem si uvědomil, že by to chtělo v prevenci přidat. Proto jsem dnes tady. Chci mít před dovolenou klid.“
Bogdana, PřF UK: „Tuším, že je to dnes podruhé nebo potřetí, co si nechám znaménka prohlédnout. Jsem ráda, když mám vše pod kontrolou, proto jsem se rozhodla dnes na konzultaci přijít.“
Zdravý zaměstnanec je šťastný zaměstnanec
„Mám svou kožní lékařku, ke které pravidelně docházím. Dá se tedy říci, že jsem stále pod kontrolou,“ přiznává Jana Sikorová z UK Pointu (na fotografii vlevo eviduje příchozí ke konzultaci). To ona přišla s nápadem realizovat benefitní akce pro zaměstnance Univerzity Karlovy v nadcházejícím dovolenkovém čase. „Já sama se velice ráda opaluju, miluju moře, vodu, koupání. Napadlo mě, že by bylo dobré, aby si naši lidé z „Karlovky“ – stejně jako to dělám já – nechali prohlédnout znaménka. Snad to nebude znít příliš budovatelsky, ale já tvrdím, že zdravý zaměstnanec je šťastný zaměstnanec,“ uzavřela usměvavá Jana Sikorová. A čtenářům Forum prozradila i recept, jak si nejlépe udržet zdravou a krásnou pokožku za extrémního slunečního svitu: „Používat opalovací prostředky s nejvyššími ochrannými faktory plus – za mě podmínkou – musí obsahovat betakaroten. Pleť po něm kouzelně zhnědne dozlatova, tedy tónu, který mám ráda.“
Bylo znát, že ti, kdo nabídku konzultace stavu kůže před dovolenou využili, odcházeli znatelně klidnější. Mnozí se dozvěděli, že – co se týče zdravotního stavu jejich kůže – jsou naprosto v pořádku a nehrozí jim aktuálně žádné nebezpečí. Jiní dostali radu, aby svá znaménka přes léto bedlivě sledovali. A padlo i několik doporučení na provedení hlubšího vyšetření, či případné odstranění konkrétních „pih“:
Takto vypadají některá mateřská znaménka pod speciálním přístrojem, dermatoskopem.
Na co se mohou zaměstnanci UK ještě těšit, co pro nás UK Point v nejbližší době chystá? |
|
TĚŠME SE! A sledujme web s aktuální nabídkou benefitů pro zaměstnance Univerzity Karlovy ZDE. |