Hostem pořadu z cyklu Stewdent Podcast, jenž se zaměřuje na rozhovory s mladými lidmi, kteří mají v životě skvěle našlápnuto (a Forum bude občas přinášet ochutnávky), byl tentokrát Denis Cmunt. Denis vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a za doktorátem se vydal do švýcarského Lausanne, kde se nyní na univerzitním Ludwigově institutu věnuje nádorovým onemocněním. Moderuje Václav Ryšlink.
V první polovině rozhovoru se nejprve dozvíte, jak se Denis Cmunt dostal ke vědě již na střední škole díky programu Otevřená věda Akademie věd ČR, jak vypadal jeho výjezd na Erasmus či výzkumná stáž v Izraeli. „Věda je chození po nevyšlapaných cestách a možnost být u něčeho první - takové dobrodružství v civilizovaném světě,“ vzpomíná, proč si vybral dráhu vědce. Tuto pasáž zakončuje obecnější konverzace o doktorátech v Česku i zahraničí a co vše Denisova současná pozice doktoranda obnáší.
Druhou, tematickou část jsme věnovali povídání o nádorových onemocních a speciálně imunoterapii, jíž se Denis ve svém výzkumu věnuje. Jaké má imunoterapie výhody oproti ostatním přístupům v lečbě rakoviny? Co vůbec způsobuje toto nekotrolovatelné buněčné dělení? To byly jedny z prvních otázek. A když jsme se dostali k problému, zda lze rakovinu vůbec porazit, Denis nabádá: „Ještě jsme nevyhráli. My ale o rakovině často mluvíme v jednotném čísle, i když bychom měli mluvit o rakovinách. Pro některé typy nádorů jsme již schopni dosáhnout i stoprocentního vyléčení.“ Slibnou cestu vidí v personalizovaném přístupu. Diskuzi jsme nakonec stihli stočit i k použití umělé inteligence (AI) v přírodních vědách a jejímu nedávnému úspěchu v oblasti strukturní biologie - predikci struktury proteinů.