Daří se ji pomáhat lidem jako psycholog a zároveň zlepšovat i jejich fyzickou kondici. Barbora Matějčková zvítězila v posledním ročníku soutěže Fakulty tělesné výchovy a sportu UK Měníme svět pohybem s projektem Psycholog ve sportovní organizaci.
„Spousta lidí stále ani netuší, že sportovní psychologové existují, proto mi připadalo důležité šířit povědomí o sportovní psychologii na veřejnosti,“ říká Barbora Matějčková o své motivaci, proč se do projektu Měníme svět pohybem přihlásila. „Sportovní kluby v současnosti zpravidla využívají spíše mentální kouče, a to nás vystudované psychology poměrně štve, jelikož jde o obrovský rozdíl,“ dodává.
„Koučové potřebují k vykonávání své profese pouze výcvik, který lze absolvovat i za 14 dní, nemusí mít za sebou žádné vzdělání. A jejich hlavním posláním je sportovce motivovat, zůstávat na povrchu, a nezabývat se nějakými hlubšími problémy, které řadu sportovců skutečně trápí. Přitom 80 procent výkonu vrcholových sportovců leží v hlavě,“ vysvětluje Barbora, která psychologii začala studovat v Olomouci a magisterský titul dokončila na Filozofické fakultě UK.
Svět sportu ji přitahoval odmalička a do devatenácti let hrávala pražská rodačka vrcholově basketbal za Sokol Nusle. „Začala jsem studovat FTVS i psychologii zároveň a postupně se rozhodovala, kterému studiu dám přednost. Rozhodla jsem se pro psychologii s tím, že ke sportu mohu mít i přes ni pořád blízko,“ říká psycholožka, která je nyní zaměstnankyní vědeckého pracoviště CASRI, které spadá pod Ministerstvo obrany ČR. Jejími klienty jsou tak nejen vojáci ale i vrcholoví sportovci Dukly Praha.
„Většina mých klientů jsou sportovci, kteří řeší potíže jako nervozita, tlak okolí, stres… A potřebují poradit, jak se s tím vypořádat, jak to nevzdat, když už nemohou. To je samozřejmě práce na delší dobu – je třeba zjistit, kdy to začalo, proč, jak se klient v tu danou chvíli chová, co mu v daný okamžik pomáhá. Poté vymyslíme scénáře situací, které si může nacvičit a pak je použít v reálných situacích. Je to trénink dovedností jako každý jiný, jen jde o hlavu, ne o tělo.“
Ovšem Barbora Matějčková může vylepšit i vaši fyzickou kondici, protože zároveň poskytuje služby i jako osobní zdravotní trenérka. „Líbí se mi propojovat fyzické cvičení s psychologií. Stává se, že lidé, kteří ke mně primárně chodí na cvičení, jen nechtějí být sami a chtějí si i popovídat. A je to důležité i pro mě, protože kdybych se věnovala jen samotné psychologii, tak se z toho asi zblázním,“ směje se. „U cvičení nemusíte řešit nic metafyzického, zatímco jako psycholog musíte být v klidu a naprostém soustředění – myslím, že se to hezky vyvažuje. Mým cílem je, aby klient odcházel s lepším pocitem, než s kterým přicházel.“
Projekt, s kterým se přihlásila do soutěže FTVS UK, měl tři hlavní pilíře. První byl Důležitost pohybu: jak k němu nalákat co nejvíce lidí. „Existuje spousta projektů, která má za cíl propagovat pohyb. Já si ale myslím, že lidé už si důležitost pohybu uvědomují, jen mají problém začít, donutit se. Hodně velké téma je dnes přibývající počet dětí s obezitou. A proto je třeba zacílit na rodiče, protože děti by třeba i rády sportovaly ale nemají příklad v rodině. Když se děti nenaučí mít rády pohyb už odmalička, těžko si k němu najdou cestu později.“
Dalším pilířem je Psychologická podpora všem sportovcům. „Aby sportovci měli možnost kdykoliv se obrátit na odborníka, když budou mít pocit, že ho potřebují. A to nejen s problémy ve sportu ale i s jakoukoliv radou v osobním životě. Nelze to zúžit jen na jednu oblast. Sportovní kluby stále váhají s investicí do psychologa, ale ty opravdu velké týmy jako fotbalová Slavia nebo hokejový Třinec je mají. A podle toho, jak se Třinci v extralize daří, tak to zřejmě pomáhá.“
Třetím neméně důležitým pilířem je Překonání negativního pohledu na psychologickou pomoc. „Někde bohužel ještě stále přetrvává vnímání z minulosti, kdy chodit k psychologovi znamenalo, že s vámi není něco v pořádku. Jenže každý z nás během života narazí na nějaký problém a jde o to, v jakém prostředí se pohybujete - zda máte oporu v rodině nebo mezi přáteli. Pokud máte takové štěstí, tak nemusíte mít potřebu psychologa vyhledat. Když se ale nacházíte v ne zrovna pohostinném prostředí, tak není nic špatného na tom hledat pomoc jinde. To z vás nedělá blázna.“
Vítěze projektu Měníme svět pohybem odměňuje FTVS UK ve spolupráci s Balance Clubem Brumlovka částkou 50 tisíc korun a Barbora Matějčková má celkem jasnou představu, jak peníze využije. „Část určitě vložím do Asociace psychologů sportu, aby mohla realizovat některé naplánované projekty. Založili jsme sekci Psychologie cvičení a budeme se účastnit několika důležitých akcí, mezi nimi například Aktivní září, jež je součástí platformy Aktivní Česko.
Barbora Matějčková |
Psychologii začala studovat na Univerzitě Palackého v Olomouci, magisterský titul dokončila na Filozofické fakultě UK. Pracuje jako sportovní psycholog ve vědeckém pracovišti CASRI a zároveň má vlastní soukromou praxi, spolupracuje jak s individuálními sportovci, tak s celými týmy. Kromě toho působí i jako osobní zdravotní trenérka. |