Stala se historicky první ženou, mezinárodně uznávanou českou vědkyní, kterou zdobí Česká hlava. Profesorka Zuzana Moťovská ze 3. lékařské faulty UK obdržela nejprestižnější vědecké ocenění – Národní cenu vlády za rok 2023 – za výjimečný přínos v oblasti kardiologie.
„Nesmírně si cením, že žiji v zemi, ve které si vláda všímá práce vědců. Je to, co vím od svých kolegů ze zahraničí, opravdu výjimečné a netradiční,“ zamýšlí se držitelka „české nobelovky“. A jedním dechem dodává: „Pokud se mohu – já, matka dvou dětí – stát vzorem pro další ženy-vědkyně, pak je pro mě ocenění Česká hlava o to cennější a ještě smysluplnější.“
Kardioložka Zuzana Moťovská je doma na Kardiocentru Kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Zde v rámci sehraného týmu divize akutní kardiologie léčí pacienty s kardiovaskulárním onemocněním, především infarktem myokardu, srdečním selháním, plicní embolií, arytmií. Sem, do pavilonu S, za ní přicházejí za výukou také medici – potenciální srdeční specialisté z Trojky. A přijít a ptát se renomované lékařky, pedagožky a vědkyně mohla i redaktorka magazínu Forum…
Paní profesorko, troufnete si odhadnout, zdali a jak se Česká hlava může „projevit“ ve vaší další kardiologické práce?
Přemýšlela jsem o tom a v hlavě jsem si Českou hlavu přetavila v benefit: díky ocenění mohu veřejnosti – laické i odborné – ukázat mnoho pozitivního, kde pracuji a jaké jsou mé možnosti. Víte, já nikdy neřešila genderovou otázku, nikdy jsem se nezamýšlela nad limitacemi, které pro mě představuje, že jsem žena a při vývěru svých spolupracovníků je mi jedno, zda se jedná o ženu nebo muže. Podstatné jsou zcela jiné charakteristiky – vztah k pacientovi, vědomosti, osobnost, pracovitost. A pokud můj úspěch ukáže dalším ženám-matkám-vědkyním, že to jde, budu jen ráda. Zájem, který v souvislosti s udělením ceny nastal, mě nesmírně potěšil: oslovila mě řada lidí a ozývají se mi kolegové z tuzemska i zahraničí, aby mi vyjádřili uznání za odvedenou práci a dosažené výsledky. Vážím si toho.
A co zájem médií, jste i na něj připravena?
(s úsměvem a rezolutně) Dokážu si to regulovat. Umím říci ne. Rozhodně se nechci stát mediální hvězdou. Vybrala jsem si jen pár médií, se kterými rozhovor udělat chci.
O to víc si ceníme, že Forum UK je mezi nimi.
A já si cením zájmu „své“ univerzity, pod kterou mé pracoviště spadá.
Jak těžké je dělat dobrou vědu? Je to třeba v zahraničí snazší?
Když jako já děláte klinický výzkum na klinickém pracovišti, je to vždy náročnější, než kdybyste byla v čistě vědecké instituci. Ale já nikdy neměla potřebu srovnávat a říkat si, že by tam nebo jinde bylo lépe. Proto spíše než na místo a prostředí, ve kterém pracuji, kladu nároky na sebe samu. A s tím souvisejí pocity a otázky, které mě „přepadávají“, jako třeba: zda jsem udělala vše pro svůj tým, jestli jsem využila všechny dostupné granty, zda jsem pracovala dost a jestli dostatečně invenčně a jestli to opravdu nešlo ještě lépe…
Abych se vrátila k vaší otázce: je dobré vědět, jak to dělají jinde. Díky svému zaměření jsem poznala nemálo zahraničních pracovišť a lékařů, se kterými jsem měla možnost pracovat. Rozhodně bych netvrdila, že by se mi věda dělala jinde snadněji. Naopak tvrdím, že v České republice je prostředí pro klinický kardiologický výzkum výjimečné, příznivé.
Jsme na půdě kliniky s vazbou na 3. lékařskou fakultou UK. Vím, že váš „vztah“ trvá už více než dvacet let. Jak je to možné?
Zásadní, co mě v práci na tomto pracovišti inspirovalo, je, že zde člověk mohl realizovat své myšlenky. Co si pamatuju, tady vždy panovaly podmínky, které podporovaly iniciativu každého, kdo přišel s nápadem, projektem.
Tuším, že „za vše může“ profesor Petr Widimský, který vás pro kliniku získal z bratislavské Nemocnice na Kramároch. Je tomu tak?
Naprosto. A od té doby se na tvůrčím podhoubí, které kdysi vytvořil profesor Widimský, přednosta kardiologické kliniky a vedoucí lékař Kardiocentra, nic nezměnilo.
Často to bývá konkrétní pacient, který mě inspiruje k hledání nových cest léčby a snaze o zlepšení prognózy nemocných. Že jsem se před více než dvaceti lety rozhodla odejít z Bratislavy právě sem, považuju za zásadní v mé profesním cestě.
Ani česká mentalita vám nikdy nedělala problémy?
I když jsem vlastně „naplavenina“, snad jen jedinkrát jsem při jednání na úřadu zaznamenala drobné náznaky, že bych měla něco udělat se svou češtinou. Já se zde cítím opravdu velice dobře a spolupráci s kolegy napříč celou Českou republikou považuju za výjimečnou a podpůrnou. Dokladuje to i spolupráce na klinických výzkumných projektech. Ostatně v projektech, které jsem iniciovala, jsou povětšinou zapojena všechna kardiocentra.
Setkání řešitelů původní akademické mezinárodní multicentrické studie. Zuzana Moťovská je její autorkou a hlavní řešitelkou
Mám velké štěstí, že v mém týmu jsou lidé ochotni pracovat ve prospěch pacientů nad rámec svých povinností, bez nároků na finanční kompenzaci. Kéž by se o práci lékařů a zdravotních sester dozvěděla široká veřejnost, která má tendenci nahlížet na věci spíše negativně. Právě v rozhovorech, které jsem se rozhodla poskytnout, vidím potenciál na zlepšení povědomí; o výjimečné spolupráci a o obětavosti a pracovním nasazení kardiologického zdravotnického personálu. U nás na klinice i v celém Česku.
Jak vypadá váš tým, kdo jsou nejbližší spolupracovníci vedoucí lékařsky divize akutní kardiologie?
K mým stěžejním kolegům patří jednak seniorní lékaři, a též takzvaný „rotující“ juniorní tým. Oporou v péčí o pacienty na třech koronárních jednotkách nám jsou zdravotní sestry, v mém případě zcela zásadně staniční a úseková. Bez jejich podpory a práce si realizaci výzkumných klinických projektů nedokážu představit.
Čím dokážete své spolupracovníky strhnout, aby s vámi chtěli pracovat?
To je spíše otázka na mé kolegy. Akutní kardiologie, které se věnuji, vyžaduje od lékaře racionální úsudek i ve vypjatých situacích, a při jejich řešení se nedá schopnosti předstírat. Respekt si musíte zasloužit. Snad to nebude znít troufale, myslím si, že umím motivovat své kolegy a dokážu je nadchnout, strhnout k realizaci společné vize. Entuziasmus mě i k mému překvapení neopouští. Práce v týmu je pro mě důležitá. Vzájemně se doplňujeme a řešíme jednotlivé případy. Coby vedoucí týmu se vždy snažím, aby mezi námi panovalo dobré klima. Jsem zkrátka týmový hráč a mám ráda své spoluhráče.
V roce 2018 jsem si s vámi mohla povídat o tehdy končícím randomizovaném projektu Prague-18, zaměřeném na léčbu pacientů s infarktem myokardu. Jaký je jeho osud?
Publikované výsledky projektu srovnávajícího účinnost a bezpečnost dvou léčebných postupů založených na lécích ticagrelor a prasugrel mají do dnešních dnů více než pět set citací a odkazují se na ně všechna relevantní světová doporučení pro léčbu pacientů s ischemickou chorobou srdeční. Velká úcta všem, kteří se do projektu v České republice zapojili, lékařům, sestrám i pacientům. Nyní, po pěti letech se chystáme vyhodnotit dlouhodobé výsledky; věřím, že získáme poznatky, které by se daly nově zúročit. Na závěr letošního roku budeme končit s náborem do velké mezinárodní multicentrické studie, které organizace a realizace byla zatím nejtěžší, nejnáročnější v mém profesím výzkumném snažení. Velmi doufám, že přinese nové a důležité poznání pro léčbu kardiogenního šoku, nejvíce smrtelné komplikace akutního infarktu myokardu.
Setkání profesorky Zuzany Moťovské s profesorem Gillem Montalescotem (čtvrtý zleva) a jeho týmem na pařížské Univerzitě Sorbonna
Vedle vědy jste ovšem i lékařka a pedagožka. Která profese vás aktuálně nejvíc zaměstnává?
Jsem hlavně lékařka, pacient je centrem mé práce a – jak jsem už řekla – i inspirací zájmu o vše ostatní. Klinický výzkum vlastně probíhá paralelně s péčí o nemocné, i s výukou mediků, což také znamená další kvantum práce navíc. Medici jsou i zdrojem invenčního myšlení, které se často projevuje při zkouškách, v situacích, kdy chybí znalosti (s úsměvem). Mám ráda jejich argumentaci, pokud má logiku, smysl. Hlavně jim neklást v tomto ohledu bariéry, ať přemýšlí, nejenom memorují naučené.
Kromě mediků vedu i doktorandy, jednu doktorandku jsem právě „vypustila“ do světa. V rámci jejího pobytu na prestižní kardiologické klinice univerzitního centra v Leidenu, v Nizozemí připravujeme spolupráci, na kterou se těším. Spolupráce s excelentními partnery zvyšuje kvalitu našeho výzkumu a přináší spolupráce další.
Všechny tři oblasti se prostě snažím pokrýt podle momentálních potřeb pracoviště a jak se říká: vše souvisí se vším.
(Vlevo: s profesorem Deepakem Bhattem, ředitelem Mount Sinai Heart v New Yorku, USA. Je jedním z nejuznávanějších světových aktivních kardiologů)
A je kardiologie pro mladé lékaře dostatečně „sexy“ oborem, který táhne?
Rozhodně ano. Medici se obecně zajímají o všechno. V průběhu stáží na naší klinice se často rozhodnou pro naše pracoviště na základě nějakého stimulu: obor je zaujme, zalíbí se jim jak to děláme, jaké vztahy zde panují, nebo se třeba ztotožní s širokými možnostmi, které kardiologie nabízí.
Byl to i váš případ, že vás někdo pro kardiologii podobně nadchl?
(s úsměvem) Vůbec ne. Logicky, po státnicích – plná euforie jsem se nejdříve viděla v těch nejtěžších oborech: endokrinologii anebo neurochirurgii, zajímala mě interna. Ale skoro všichni z ročníku – se zájmem o internu, kterým se podařilo zůstat na klinice v Bratislavě – jsme skončili na geriatrii, tam byla o doktory nouze. Medicína mě bavila obecně, ale neznamenalo to, že jsem usínala s fonendoskopem na krku.
Když jsem se po mateřské dovolené vracela do práce, bylo mi nabídnuto místo na jednotce intenzívní péče. A důvodem nebylo, že jsem byla tak skvělá, nebo že jsem po ničem jiném netoužila. Ale prostě odešel kolega a bylo potřeba tuto nelehkou pozici obsadit. A protože na JIPce byli kardiologičtí pacienti v převaze, začala jsem se zajímat právě o tento obor. Nemohla jsem se tehdy smířit s pocitem, že trombolýza (léčebný proces, který má za cíl rozpuštění krevní sraženiny vzniklé v cévě, nebo zanesené do místa uzávěru krevním tokem z jiného místa) není všespasitelným zákrokem pro záchranu pacientů s infarktem. Proto jsem jednoho dne napsala dopis profesoru Widimskému s žádostí o studijní stáž v jeho týmu. On totiž dosahoval úžasných výsledků s novou, intervenční léčbou akutního infarktu myokardu (za ni v roce 2011 obdržel ocenění Česká hlava – pozn. red.).
Vy jste se po jeho absolvování, obohacena o nové postřehy v léčbě vrátila domů, do Bratislavy. Za nějaký čas vám prý pan profesor esemeskou nabídl stálou spolupráci.
Bylo to tak.
A stavíte se někdy na svém prvním působišti?
Můj odchod z kliniky radost neudělal. Fungování akutní péče je pro klid na pracovišti důležitý. Cíleně jsem na návštěvy nechodila, ale s kolegy zůstávám v kontaktu. A s jedním, který z kliniky odešel a dnes vede jednotku v pařížském INSERM, spolupracuji.
Jaké výzvy vás, paní profesorko, čekají, co máte aktuálně před sebou?
Hned jak skončím rozhovor s vámi, čeká mě konferenční hovor s kolegy z jiných pracovišť. Jsem nadšená, jak je těší, že nás čeká další společná práce – ten pocit je nad všechna ocenění! Jednak právě dokončujeme mezinárodní studii Prague-23, do které se k nám připojilo pět pracovišť ze zahraničí, a byla velice těžká na provedení, protože sledovala nestabilní pacienty v kardiogenním šoku. Pro představu: každý druhý z těchto nemocných umírá a většina ještě v průběhu hospitalizace. Současně s jejím vyhodnocením rozjíždíme nový, opět mezinárodní, a navíc interdisciplinární projekt, na němž budeme spolupracovat ku příkladu s dermatology, s odborníky na zobrazovací metody a dalšími specialisty z kardiologických center.
V roce 2016 vyšla pod vaším vedením kniha Novinky v akutní kardiologii. Dá se očekávat, že se objeví nové novinky, může vás vůbec ještě něco v oboru překvapit?
Já jsem vlastně kontinuálně překvapovaná. Při přípravě projektu předpokládám jeho výsledek. To je důležité pro metodologii projektu. Oblast máte nastudovanou velmi detailně, a na základě toho co bylo publikováno máte předpoklad výsledku – hlavně když srovnáváte například léčebné postupy. Žádná z mnou realizovaných randomizovaných klinických studií nedopadla dle předpokladu (s úsměvem). A to je na akademickém projektu úžasné: umožňuje vám naprosto nezávislý výzkum, a to překvapení vás nutí nejenom najít odůvodnění, ale vlastně vás stále vede k pokoře. Tu považuji ve své práci lékaře i vědce za nejdůležitější.
Co se týče vývoje v oblasti kardiovaskulárních nemocí, ten je ohromný. Vždyť jde o onemocnění s nejčastějším výskytem. Proto oplývá velkým potenciálem znalost oboru dále posouvat a objevovat.
Silnou osobnost drží dobré zázemí, souhlasíte a máte jej?
Bez skvělého zázemí bych nikdy ničeho nedosáhla. Mám velice tolerantního a vyrovnaného manžela, vybaveného ohromnou podporou a pochopením. Ostatně je rovněž lékař, anesteziolog, takže mu mé pracovní prostředí není neznámé. Já vždycky chtěla mít partnera, který bude chytřejší než já, a to se mi podařilo. Proto si mohu dovolit takto „poletovat“ životem (s úsměvem).
Prof. MUDr. Zuzana Moťovská, Ph. D., FESC |
Pochází z Bratislavy. Po studiu všeobecné lékařství na Univerzitě Komenského v Bratislavě pracovala v Univerzitní Nemocnici Bratislava – v Nemocnici akademika Ladislava Dérera (známější spíše jako Nemocnice Kramáre); nejdříve na geriatrii, pak na jednotce intenzívní péče. Od roku 2016 je profesorkou vnitřního lékařství UK. V roce 2005 nastoupila na Kardiologickou kliniku 3. LF UK a FNKV, v Kardiocentru vede divizi akutní kardiologie. V roce 2019 na UK obdržela výzkumnou podporu Donatio Universitatis Carolinæ. Má širokou vědeckou spolupráci s nejprestižnějšími výzkumnými institucemi světa (Harvard Medical School, Mount Sinai Cardiovascular Center New York, Sorbonne University, Heidelberg University atd.). Je mezinárodně uznávanou odbornicí na kardiovaskulární onemocnění, ischemickou chorobu srdeční, aterotrombózu a aterotrombotickou terapii. Coby hlavní řešitelka je podepsána pod řadou multicentrických randomizovaných studií zaměřených na léčbu onemocnění koronárních tepen (Prague-8, Prague-18, Prague-23), výsledky výzkumu jsou každoročně prezentovány na celosvětově nejprestižnějších kardiologických konferencích. Opakovaně je oceňována Českou kardiologickou společností za publikaci s nejvyšším Impact faktorem. Je recenzentkou prestižních světových lékařských a kardiologických časopisů. Zajímá ji též, proč a jak jinak zvládají kardiovaskulární onemocnění ženy. Má syna a dceru, dva psy a když si prý chce udělat radost, dělá věci, které ji baví: „Ráda trávím čas s rodinou a v přírodě. Prostě na pohodu, mám ráda harmonii. A když nemusím řešit žádné vyhrocené situace: když jsou všichni zdraví, vše funguje v práci i doma, pak považuji den za vydařený.“ |