Studenti Univerzity Karlovy napříč všemi fakultami se bohulibě zapojují do pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Pomáhají jako dobrovolníci, organizují sbírky, vybírají peníze. Svou trochou teď přispěli i studenti dvou lékařských fakult a Přírodovědecké fakulty UK: uspořádali benefiční hokejové utkání.
Počet střel, zákroků a vstřelených branek nebyl tentokrát důležitý: zvítězila Ukrajina, která dostane výtěžek z utkání 96 862 korun.
Na ledě bývají jejich zápasy často vypjaté a bojuje se o každý centimetr ledu, v případě uspořádání benefičního klání šla ale rivalita stranou. Dohromady se dali medici ze dvou hokejových týmů - Motol Pelicans (2. lékařská fakulta UK) a Trimed (3. lékařská fakulta UK) a postavili mužstvo ve středečním zápase proti hokejovému týmu Přírodovědecké fakulty UK. Hrálo se v pražském Edenu.
„Když začala válka na Ukrajině, řekli jsme si, že bychom měli také zkusit nějak pomoci,“ řekl magazínu Forum hlavní organizátor Alois Burian z Přírodovědecké fakulty UK. Spojil se tak s kamarády z lékařských fakult, které potkává během zápasů v Pražské lize ledního hokeje a v podstatě během deseti dnů dali celou akci dohromady. Výrazně se zapojili například Linda Kadlečková a Lukáš Freibauer ze 3. LF UK, z Motola se přidali Šimon Tabačko a Martin Kasana, a postupně se nabalovali další lidé.
Výsledkem byla skvělá akce, kterou na zimním stadionu Eden ve Vršovicích navštívila téměř tisícovka fanoušků. „Myslím, že po organizační i sportovní stránce se vše vydařilo. Měli jsme přichystaný bohatý program včetně soutěží během přestávek a kasičky se úplně neuvěřitelně naplnily penězi už po druhé třetině; museli jsme dokonce přidávat další,“ prozradil Burian.
Fanoušci mohli přispět kromě zaplacení vstupného také koupí drobných předmětů, pomoci dobré věci mohli i přes QR kód na transparentní účet. Peníze darovali také hráči obou týmů a děkan PřF UK profesor Jiří Zima věnoval za Přírodovědeckou fakultu UK rovných 100 tisíc korun. Tato částka plus veškerý výtěžek z utkání (96 862 korun!) bude poukázán na fond Paměti národa.
A tak Alois Burian už nyní přemýšlí o další prospěšné akci do budoucna: „Už jsme se bavili o tom, že bychom na začátku příštího akademického roku uspořádali něco podobného. Rádi bychom, aby se z toho stala hezká tradice. Aby se studenti a zástupci fakult třeba i touto formou na akademické půdě spojili a pomáhali,“ dodal student doktorského studia fyzické geografie a geoekologie.