V kouření cigaret, pití alkoholu a užívání konopí patří české děti a mladiství na první příčky v evropském žebříčku. Změnit se to pokusí adiktologové z 1. lékařské fakulty UK ve spolupráci s praktickými lékaři a Nadací Sirius. Připravují online vzdělávací kurzy, které pomohou závislosti rozeznat a zachytit přímo v ordinacích praktiků.
Vzdělávací kurz pro praktické pediatry představil Michal Miovský(uprostřed) a Alena Šebková (vpravo). Setkání s novináři se zúčastnil i Martin Vokurka, děkan 1. lékařské fakulty UK (vlevo).
„Je dobře, že se podařilo na tvorbu a ověření těchto kurzů získat finance a že je můžeme nyní připravit pro praxi a pečlivě krok za krokem implementovat do tuzemských podmínek. Dětští praktici a sestry budou díky nim schopni u svých pacientů lépe rozeznat rizikové chování či přímo příznaky závislostí a případně rychle zasáhnout – a to jednak vlastní krátkou intervencí, a pak též nasměrováním pacienta a jeho rodičů na nově vznikající adiktologické ambulance a expertní adiktologická centra pro děti a mladistvé,“ vysvětlil na setkání s novináři Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice.
Online kurzy jsou podle Miovského dalším hmatatelným důkazem plodné spolupráce a zájmu ze strany Nadace Sirius, která celkem dva kurzy pro lékaře a dva kurzy pro jejich zdravotní sestry podpořila. Právě i díky nadaci se kurzy stanou neodmyslitelnou součástí vzdělávání dětských zdravotnických odborníků.
Z dat Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách
|
O tom, že problematika dětské adiktologie rozhodně není okrajovým tématem, svědčí i fakt, že se zhruba před deseti lety po celém světě začaly vynořovat řady doporučených postupů pro její zpracování. Jedním z úspěšných počinů u nás je z britských zdrojů do češtiny převedená publikace Doporučený postup pro práci s mladými lidmi s problémy souvisejícími s užíváním návykových látek. Nové kurzy, které by měly být připraveny pro rok 2022 budou čerpat z manuálu CRAFT, vzniklého ze spolupráce dětských praktiků a pediatrů. Tento manuál přináší mimo jiné přehled faktorů, které mohou riziko vzniku závislosti zvyšovat či naopak snižovat.
Faktory zvyšující riziko vzniku závislostí
Faktory snižující riziko vzniku závislostí
|
Jak se během pandemie covid-19 ukázalo, k látkovým závislostem se přidaly i závislosti nelátkové, jako jsou například sociální sítě. To potvrzuje i Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů: „Že závislostního chování dětí a mladistvých přibývá, vnímají asi všichni dětští praktici. Z mého pohledu se to jasně ukázalo v ‚covidové době‘ plné nejrůznějších omezení. Výrazný je příklon k závislostem zdánlivě ‚méně nebezpečným´, jako jsou mobilní telefony, tablety, internet, sociální sítě a podobně.“
Sama se v době epidemie ve své ordinaci u dětí setkává s častějšími případy mentální anorexie, depresivními stavy či sebevražednými pokusy. Příčina těchto problémů z velké části pramení právě ze sociální izolace způsobené výukou na dálku. Pediatrička Šebková by ráda, aby z důvodu včasného odhalení případného závislostního chování chodily děti mezi 11. a 17. rokem věku na pravidelné zdravotnické prohlídky každoročně, ne jen jednou za dva roky jak je praxí v současnosti.
„Problematika spojená s užíváním návykových látek, musí jít napříč celou společností, nejde o záležitost týkající se jednotlivce. Její zvládnutí by se mělo stát národní strategií,“ upozorňuje Alena Šebková a dodává: „Stále se mluví o nutnosti omezení reklamy na alkohol a ostatních návykových látkách. Upřímně, já jsem žádné omezení nezaznamenala, stále třeba usedáme k dobrým pivům a skvělé whisce.“
Kurzy nástrojem celonárodního programu
Podle přednosty Miovského je cílem expertů v oblasti adiktologie vytvořit celonárodní screeningový program zaměřený na závislosti. Jeho hlavní články by vedle pediatrů měli být i gynekologové a jejich zdravotní sestry. Ani problematice pití alkoholu u žen se podle něj dosud nevěnuje náležitá pozornost, ač jde o velké téma, jehož podchycení je v současnosti velmi problematické. Zde je ovšem jednání o spolupráci adiktologů s gynekology teprve na začátku…
Projekt na pomoc odhalení závislosti u dětí a mladistvých navazuje na prevenci v podobě českého onlinového kurzu INEP. Ten se dočkal anglické, portugalské a španělské mutace a ukázal novou perspektivu tohoto typu vzdělávání pro různé profesní skupiny.
Adiktologie má na 1. lékařské fakultě zelenou
„Jsem nesmírně vděčný, že zhruba před deseti lety zájem naší lékařské fakulty a fakultní nemocnice dal vzniknout adiktologickému oboru. Staly jsme se skutečným oborem, který navázal na vznik kliniky s dlouholetou tradicí. Adiktologii dnes studují tři stovky mediků, a rádi bychom ve spolupráci s ostatními fakultami zahájili průnik adiktologie do vzdělávání v medicíně. Světová zdravotnická organizace má toto téma jako jednu z priorit, bohužel Evropa trochu spí,“ konstatuje pro magazín Forum přednosta Miovský: „Uvědomte si, že jsme obor, který má tři miliony potenciálních pacientů! Jde o obrovské číslo, které nám dává jistotu, že naše potřebnost je daná.“
„Jsme fakulta největší a zároveň jedna z těch, které vykazují značný inovační potenciál. Ne všechno jde hned a zlehka. Přesto věříme, že se postupné vzdělávání v medicíně začne spíše dříve než později promítat i do lékařského curricula. Vůle nám nechybí,“ uzavírá Martin Vokurka, děkan 1. lékařské fakulty UK.