Chcete-li, pak výstava Cesta od alchymie k chemii v Knihovně chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zachycuje cestu přeměny šarlatánství v seriózní vědní obor. Návštěvník se na ní seznámí s významnými osobnostmi, prastarými technologickými znalostmi i tajemným jazykem alchymistů…
Již rok, přesně od 1. června 2017, v novotou vonícím a pozitivní atmosféru vyzařujícím prostředí knihovny nahlížejí studenti a učitelé na chemii populární formou. Skrze výstavy.
„V rámci propagace chemie byla vloni uspořádána výstava k padesátému výročí úmrtí Jaroslava Heyrovského, významné osobnosti působící na naší fakultě, na kterou jsme stále náležitě pyšní,“ vrací se k první akci Alexandra Vančurová, vedoucí knihovny. Ukázalo se, že „přičuchnutí“ k vědě prostřednictvím výstavy propojené s třemi edukativními laboratořemi střední školy doslova nadchla. I po prvních dnech té letošní výstavy, tentokrát o historii chemie, bylo jasné, že je další chytlavé téma na světě. Za dvacet čtyři hodin se školám nabízené termíny prohlídek zcela naplnily. Vždyť kdo by odolal pozvání do období renesance rudolfínské Prahy, proslulé objevováním lektvarů navracejících zdraví, odhalováním procesů vedoucích ke vzniku zlata či hledáním kamene mudrců a „úspěšných“ transmutací.
„Vedle z dnešního pohledu neúčinných dryáků však alchymie během svého vývoje shromáždila řadu cenných poznatků, které umožnily během 17. a 18. století její přerod v chemii,“ říká autor výstavy – Karel Nesměrák z katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty UK.
V expozici návštěvník kromě textů a obrazového materiálu nalezne i dokonalé repliky dobových alchymistických křivulí, kádinek a ostatních aparatur pro laboratoř. „Autorem je náš sklář, pan Jiří Mrklovský. Křivule vyrobené podle dobových vzorů jsou jeho majstrštych, kterým ve svých osmdesáti letech ukončil svou sklářskou kariéru a spolupráci s fakultou před odchodem do důchodu. Sklo bylo vyrobeno v našich laboratořích,“ vysvětluje s nadšením u vitríny s chemickým sklem Alexandra Vančurová.
K zajímavým exponátům patří rovněž planetární symbolika kovů a vybrané nejpoužívanější „šarlatánské“ chemikálie. Své obdivovatele si rozhodně získá i první alchymický komiks Mutus liber (Němá kniha), vydaná v roce 1671, zachycující mnohé tajuplné laboratorní operace.
Výstava Cesta spravedlivá od alchymie k chemii je sice přednostně zaměřena především na středoškoláky, ale svou náplní zaujme určitě i další. Šance na její zhlédnutí je denně do 31. října 2018 od pondělí do čtvrtka, v čase 8–17 hodin. Vstup na akci je zdarma.
► Pro školní kolektivy je lépe předem se objednat na e-mailu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
► V případě zájmu o komentovanou prohlídku kontaktujte vedoucí knihovny A. Vančurovou na tel. 221 951 214 nebo na e-mailu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
► Výstavu bude možné navštívit i 5. října v rámci Noci vědců, kdy proběhnou dvě komentované prohlídky v 19:00 a ve 20:30.
PS: „Vypadá to, že pro příští rok vyhraje téma: školní pomůcky pro výuku chemie. Pokusíme se zmapovat vývoj od historie k současnosti s moderními technologiemi,“ prozrazuje na závěr našeho setkání vedoucí knihovny. Vypadá to na další atraktivní téma, kterým hodlá Knihovna chemie pokračovat ve vytváření přitažlivého obrazu tolik obávaného předmětu.
Určitě se za rok necháme opět pozvat!