Nejraději má trať na 500 metrů, kde už se v závodě Světového poháru vešel mezi deset nejlepších, nicméně na univerziádě v Turíně nejvíc zazářil na trojnásobné trati. „Přitom patnáctistovku skoro nejezdím,“ směje se rychlobruslař Radek Fajkus.
Vždycky jste se považoval na specialistu na pětistovku, ale v Turíně jste si nejlépe vedl na 1500 metrů – obsadil jste 14. místo.
Patnáctistovku moc nejezdím, protože se snažím pošetřit síly na svou oblíbenou pětistovku, která je tradičně v programu hned po ní. V téhle sezóně jsem patnáctistovku jel v podstatě jen dvakrát.
S jakými ambicemi jste odjížděl na univerziádu?
Ještě v neděli jsme byli na mistrovství Evropy, takže po cestování do Itálie jsem byl trochu rozlámaný. A tudíž jsem u patnáctistovky s žádným extra umístěním nepočítal, finále B bylo nad plán. V dalších disciplínách, ve kterých se cítím silnější, jsem ale chtěl alespoň do semifinále (pokaždé skončil ve čtvrtfinále, pozn. autora).
Kdo vás vůbec přivedl k rychlobruslení?
Rodiče mě odmala vedli ke sportu. Já jsem Pražák, z Černého Mostu, a tam jsem začal jezdit závody na kolečkových bruslích. Pak jsem si zkusil i závody na inline bruslích, začínal jsem v klubu v Běchovicích, a pak jsem objevil short track neboli rychlobruslení na krátké dráze. Spoustu let jezdím za KSB Benátky nad Jizerou, kde přes léto děláme kolečkové bruslení a zima patří short tracku.
Nedělá vám problémy to střídat a jak dlouho se dají obě disciplíny kombinovat?
Střídat to není vůbec problém. Ale inline závody už vynechávám, protože bych jinak už neměl skoro žádné volno. Vždyť na led chodím už v červnu. A letos, protože začíná olympijský cyklus, tak to bude ještě dříve.
Když se člověk podívá na váš Instagram, tak vidí, život rychlobruslaře je dost kočovný, jste skoro pořád na cestách.
Od začátku roku jsem byl zatím doma jen dvě noci na přespání. A když se ohlédnu o něco víc zpátky, tak v červenci jsem byl trénovat v Itálii, vrátil se v říjnu, dva týdny se věnoval škole, pak se znovu vrátil k tréninku, pak chvíli doma, následovaly další závody Světového poháru…
A do toho vysoká škola, chodíte na Fakultu tělesné výchovy a sportu UK.
Teď jsem ve třetím ročníku, studuji obor Kondiční trenér. Je to samozřejmě složité, příští týden mě čeká dost zkoušek, musím se s tím poprat. Mám individuální studijní plán, učitelé mi vycházejí vstříc.
Splnilo studium na FTVS UK vaše očekávání?
Otevřelo mi to obzory v tom, proč a jaké objemy trénujeme. Také jsem začal víc chápat to, jak samotné tělo vlastně funguje.
Stíháte i něco ve volném čase? V poslední době sdílíte fotografie s psími miláčky.
To je spíš mámina záliba. Zhruba před třemi lety se rozhodla, že bude předvychovatelka psů pro nevidomé. První pejsek měl bohužel potíže s kyčlemi a výběrem neprošel, tak jsme si ho nechali. A nedávno k nám na předvýchovu přišel druhý.
Nikdy vás nelákalo přidat k těm bruslím i hokejku?
Taťka sice hrával hokej, ale mě to nikdy úplně nechytlo. A nelituju.
Radek Fajkus |
Rodák z Prahy studuje na FTVS UK obor Kondiční trenér. Začínal se závody na kolečkových bruslích (reprezentoval i na MS 2018), v posledních letech patří do národního týmu rychlobruslařů na krátké dráze. Startoval na několika mistrovstvích světa i Evropy, maximem je zatím 12. místo (MS 2022 – 1500 m a ME 2024 – 1000 m), na trati 500 metrů byl desátý v závodě SP v Almaty 2022. Rychlobruslení se věnuje i mladší sestra Markéta. |